Résultat de recherche d'images pour "nishani bujanoc"Bujanoc, 8 shkurt -Presidenti i Serbisë dhe i SNS Aleksandar Vuçiç sot ka qedruar ne Bujanco, meqerast ka vizituan nje shkollë fillore me emrin e patrioti serb “Vuk Stefanoviç Karadzic.” Per cudi ai u prit vetme nga nje grush qwyetaresh, kresisht serbe, por jo edeh shqiptare apo perosnlaiete nga pushteti lokal ashtu siq ihste pritur presidenti shqiptar Bujar Nishani (ne Bujanco) apo Ilir Meta ne Medvgje, ku dolen nerruge mijera qytetare. Kesja ardhe Vuci ne vendbanimet shoptare nuk foli asgje për “korgjimin” e kufijve, cka vizita e tij e fundit ne Bujanoc deshmoi gjthecka, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Presidenti serb Vucic ne Buajnoc pritet nga 500 qytetare, presidenti shqiptar Nishanin pritet nga 5000 qytetare

Sipas agjensisë shtetërore Tanjug “presidenti Vucic u mirëprit nga një numër i madh qytetarësh para shkollës, si dhe Presidenti i Trupit Koordinues për Preshevën, Bujanocin dhe Medvegjen Zoran Stankoviq dhe nënkryetarin Bujanovc Stojance Arsiq.”

Aleksandar VučićNë fakt presidenti serbe u mirëprit nga serbet por jo edhe nga shumica shqiptare e ketij qyteti. Madje nuk dolen ta presin as personalitetit e pushtetit lokal. Ka pasur tendenca nga nga ekipi i prsidentit qe t’i jepej nje mirënjohje apo qelesi i qytetit, por as kjo nuk ndodhi cka presidenti serb si erdhi ashtu edhe shkoi nga Bujanoci. Mirënjohja e fundit nga shqiptaret (paron nga Ragmi Mustafa) duket se te ishte ajo ne Presheve para tri vitesh me 15 korrik te vitit 2015.

Sipas Rahim Salihit, shefi i kabinetit, Komuna e Bujanocit në asnjë mënyrë nuk është zyrtarisht i informuar për vizitën e nesërme të presidentit serb Aleksandar Vuçiç, duke konfirmuar deklaratën e djeshme të nënkryetarit Stojance Arsic, i cili tha se nuk e dinte për vizitën e Vuçiçit në Bujanoc asgjë më shumë se çfarë është parë në media.

Résultat de recherche d'images pour "nishani bujanoc"Nese i bejmë nje dallim te vogel vizitave te perosnlaieteve te larat serbe dhe shqipatre ne Luginen e Preshevës apo “Juzna Srbi” siq i thone ne Beogrda, eshte pare se miejra qyterare presin perosnlaite shiptzare nga Tiaran dhe Prishtina se sa ato nga Boegrdai te cilet priten vetem nga nje grusht qytetarer edhe ate per te per inetersa poltike , për te bërë fushata. Presidenti serb Vucic ne Buajnoc pritet nga 500 qytetare, presidenti shqiptar Nishanin pritet nga 5000 qytetare. Nefak sot ne rpitjen e Vucict ne Bujmcop kishte me shume police e triproje se sa qytetare qe e rpoiten ?!, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”Résultat de recherche d'images pour "nishani Bujanoc"

Résultat de recherche d'images pour "nishani bujanoc"Résultat de recherche d'images pour "vucic bujanovac bujanoc"Image associée

 

 

SHPËRNDAJE