Thaci i cili sot ka uruar Donalt Trump, para ketij urimi ai normalisht është dashur t’i kekroj falje.. “Diplomati” kosovar largpamës Hashim Thaci ne RTK: Trump nuk është më as kandidat i Republikanëve – ajo që dua të them është se elita Republikane është distancuar nga Trump ?! – Thaci dhe rasti Haradinaj ne France: “mission accompli” !

Tham vizite me “kopilia”  dhje pershëndetëse sepse, Thaci shkoi ne Amerike pa kurrefare paralajmërimi apo ftese siq veprohet me presidentet tjere serioz ne bote. Sikut  të ishte vertete vizite zyrtare me nivel shtetëror sigurisht edhe mediat amerikane do te kishin paralajmëruar ose do te kishin shkruar dic, por per cudi ato asnje fjale, ama as dy rreshta nuk e shkruan per viziten e fundit ne Amerike Thacit vizite kjo e cila u shenua vetëm ne faqen e sekeratereshe se tij Vlora Citakut  qe e emëroi ambsadore të tij në Amerikë.

 

Jo vetem kaq Thaci si nje president i nje shteti u tregua shume naiv dhe i lig me deklartatat e tija per presidenin e ri amerikan Donald Trump i cili dha deklarata te pamatura plot fyerje i cili gjate fushates parazgjedhore ne SHBA, ai hodhi helem e dru mbi kandidatin potencial per presidnt te Amerikes z.Trump

Para zgjedhjes  se presidenit te ri amerikan, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka komentuar deklaratat e Donald Trump, i cili tha për nje medium serb gjoja paska thënë se “ndërhyrja e NATO-s në Kosovë ishte e gabuar…” Thaci me këte rast ra ne kurth te mediave serbe, pasi presidenti Trump demantoi menjëhere mediat serbe, te cilat edhe  i kruan falje. Thaci i cili sot ka uruar Donalt Trump, para ketij urimi ai ëtshe dashur t’i kekroj falje..

 

Raporti i RTK-se me titull: Thaçi: Askush nga Kosova s’është i ftuar në inaugurimin e Trumpit

Thaci leje qe nuk u ftua per të marrur pjese ne ceremonine e inaugurimit te presidentit te ri amerikan Trump ne Uashington, por  ai pak dite para ketij evenmentin botëror ka a rritur të “zbuloj ” se  “asnjë zyrtar nga Kosova nuk ka marrë ftesë të jetë pjesë e inaugurimit të presidentit të zgjedhur amerikan”,  cka dilet  se Thaci  sikur të ishte “zëdhënës” i Trump-it edhe pse burimet nga Uashingtoni e dëshmuan te kunderten, ka shkruar agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”

 

Ndryshe burimet diplomatike te agjencise së lajmeve “Presheva jonë” kishn mesuar se ne këte ceremoni ishin ftuar qindra personalitete nga vendet e huaja, perfaqesues keta te vendeve te ndryshme nga mabre bota, kryesisht miq te Amerikes. Në këte ceremoni muaren pjese 7 shqiptare. Nga Kosova dhe Shqiperia u ftuan kater personalitete, madje edhe nje nga Lugina e Preshevës. Se ishte ftuar apo jo shquptaret dhe  Haradinaj deshmon edhe pjesemarrja jo vetem e z.Pacolli, por edhe e zonjes se pare te AAK-së Anita Haradinaj te ciliën RTK e mbane me zor, për tja mbyllur gojen kreut te AAK-së dhe harajdinovitëve kunder Thacit dhe RTK-së siq ishte viktime e premtimeve dhe mashtrimeve pas kthimit te tij nga Haga .

 

Thaci dh rasti Haradinaj ne France: Mission accompli !

SHPËRNDAJE