Sherri i Preshevës dikur n dere te Stambollit, tash n’dere te Hashim Thacit!.. Presheva po e rrëzon Viktor Yaunkovichin e Kosovës – Hashim Thacin!, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” 

 

Nga marrëveshja e 19 prillit 2013 ne Bruksle mes Thacit dhe Dacicit Kosva ska pa dite te bardhe. Ka stagnuar sikur lobimi mashut edhe integrimet proevropiane e euroatlantike. Hashim Thaci me idene e fundit (pas ripushtimit te Veriut) me shkembimin e territoreve mes Kosoves dhe Serbisë duket se e ka nje zor te madh, qe veq ai nuk e dine, por edhe te tjeret, ne rend te pare specialja. Idete e vonuar ter Thacit për kembimin e territotoreve eshte bastarduar dhe vonuar se paku per 5-6 vjet kur akademik Rexhep Qosja kishte propzuar nje opsion te tille permes agjencise së lajmeve “Presheva Jonë”

 

Thaci po humb Veriun e Kosovës si Viktor Yanukovych Crimean e Ukrainës

Résultat de recherche d'images pour "viktor yanukovych kiev"Rreth shkembit te territorve qe po flet Hasahim Thaci me plot gojen, SHVA-e, BE, NATO e OKB deri tash nuk kane dalur zyretraisht me je ide te këtille, perkundrazi keto organizata nderkombetare kane refuzuar duke dekalruar se kreministrti kosvra Ramush Haradinaj se kjo eshte nje loje me zjarr qe  do te kete pasoja per rajonin.

Miku i Baton Haxhiut (nje bashkepunëtor i UDB-ës) Hashim Thaci  nga Buroja e Skenderajit qe i thone sot president se fundit pasi ju hargjuan genjeshtar me dialogun, me ushtrine, me “padite kunder Serbise per gjonocid”, “padise kunder Del Pontes”, “padise kunder Dick Martit” se fundit ju ka gjuajtur Preshevës duke e perdur si karete te fundit te tij pe rinteresa peronale (te vazhduar pushtetin) me deklarata per “ta bere Preshevën Kosovë”, ashtu siq e “beri” ushtrine para dy vitesh.

Thaçi i ka shfrytëzuar interesat e kombit shqiptar për pushtet të vetin. Hashimi i mbajti këta përfaqësues në mbledhje dhe i nxori në konferencë për shtyp, për të mbuluar faktin se asnjëherë nuk e ka ngritur çështjen e të drejtave të tyre në dialogun me Serbinë. Loja me Preshevën e Hashim Thacit sikur dje me ushtrine, duket se kesaj radhe Presheva do t’i dalin dardh me bisht. Sherri i Preshevës dikur n’dere te Stambollit, tash n’der te kompanise se Hashim Thacit “Made in Broja”, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Aq me keq disa liderë nga Lugina, tashmë te njohur si servile karshi Beogradit, puthadore te Vucicit dhe Thacit, Hashimi po i ngreh per hunde kah po don, here andej e here kendej i cili deri dje ju tha spiunë, qyqana, qe s’mundën ta mbrojtë lapidarin e UCPMB-së ?!

 

Me Letren e fundit te Thacit me Preshëven po perfundon edhe karriera e “xharprit”

Por, sipas analisteve nga Lugina deklarat e Hashim Thacit per “bashkimin e Preshvës me Koaovën” eshte e vonuar edhe pse ai qe 10-15 vite ishte vetshpallur “gardian” i shqiptareve jashte Kosovës. Por keto vite shumë gjera, qeverite e Kosoves nuk bene asgje per Luginen, madje as nje laps e as nje abetare nuk ishin ne gjendje te japin, pervec fjaleve dhe premtimeve ne prag te fushatave.

Kete e kishte paralajmëruar edhe i veprimtari tashme i ndjer Adem Demaci i cili ne intervisten e fundit për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” ishte shprehur shkurt: Ju Presheva mos pritni shumë nga Prishtina, a spo ju shofni syte se veriu i Kosovës na shkoi..!

Keto vitet shqiptaret e Medvegjes, Bujanocit dhe Preshevës perjetuan forma te ndryshme të diskriminimit si ne ekonomi, papunesi ashtu edhe ne kulture, arsim.. deri tek zbarzja e Lugines se rezultata i politikave diskrminuese

Ndryshe ambasadori amerikan Wilam Wolkeri për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” gjate kesaj jave ka deklaruar se “kur Serbia dhe Kosova nuk jane ne gjendje sot ne rrespektojne reciprocitetin mes Veriut te Kosoves dhe Lugines se Preshves, shtrohet pyetja, se si mund te rrespektojne kembimin e territoreve?!”

“O Hashim, boll më, mos rrej, mos manipulo, mos ben hajgare me Presheven. Se pari i kthe veriun Kosovës, e pastaj fol per Luginën!..Ka metodas tejerra t’i sjhèttosh speciales e jo duike tradshur, duke bere pazare me Beogradin me tokat shqiptare..” eshte ky selami nga Presheva, rrespektviviosht nga analsitet  e Lugines drejtuar Hashim Thacit te cilit po i pefundon karriera me shantazhimet me Preshevën!

Duket se me Presheven Hashim Thacin, po bie, po  merr fund karriera, pasi e humbi Veriun e Kosovë si Yaunkovich  Crimean.  SHBA frikësohet se Evropa do bjer pre e presionit serb që Kosova të jetë e ndarë, një zhvillim ky i cili sic paralajmërojnë diplomatët mund të shkaktojë dhunë etnike. Pper trazia te mundshme dhe rrezimin e Hashim Thacit qysh tash partite politike shqiptare ne Kosove kane paraljmeruar protesta te medha…L’image contient peut-être : 1 personne, assis, debout et costumeverriirrr-300x179

 

 

SHPËRNDAJE