• HASANNAA
  (Me rastin e 18 vjetorit: Përjetësia e Hasan Kadriut nga Presheva, atdhetarit dhe menaxherit të parë shqiptar pranë FIFA-s) Hasan Kadriun-Presheva, ishte shqiptari i pare që lidhi Kosovën me FIFA-n dhe UEFA-n. E themi kete sepse ne bisede e sipër me kreun e UEFA-s, FIFA-s perfshire ketu edhe Gianni Infantino presidentin e posazgjedhur të FIFA-s sa here flasim për sportin, futbollin shqiptar eshte e pamndur qe t’mos permendet emri i Hasan Kadriut, menaxherit te pare zyrtare shqiptare te ketyre organizave boterore te futbollit.. (shiko poshtë documentin)
  Presheva lind vetëm yje !.. 18 vjet pa Hasan Kadriun, shqiptarin që lidhi Kosovën me FIFA-n dhe UEFA-n

  fifaaaaaa

  E përkujtojmë sot Hasan Kadriun jo vetem Presheva, por e mbare Kosova Linmore dhe shiptaria. Hasan Presheva-Kadriu ishte bashkëveprimtari më i afërt dhe njërin nga njerëzit më të dashur të Kadri Zekës dhe të gjithë martirëve që sakrifikuan çdo gjë për Shqipërinë.
  Ai rradhitet në një nga personalitet më të përkushtuara të çështjes kombëtare. Në jetë ai e kishte vetëm një qëllim : çdo gjë për ATDHEUN !
  haslslsddff11Ai ishte një personaliet që sot i mungon jo vetëm Preshevës, Kosovës Lindore, por sidomos futbollit shqiptar. Kadriu humbi jetën në rrethana tragjike në moshën 39 vjeçare në një atentat të përgatitur në Bullgari, në një udhëtim të tij zyrtar para 18 vitesh, më 18 shkurt 1998.. Hasan Kadriu ngado që shkoi e nderoi Preshevën, Kosovën, Shqipërinë dhe mbarë shqiptarët.
  Këtë e kishte trashëguar nga Presheva heroike, familja e tij, stërgjyshi i tij Kadri Kadriu bashkëluftar i Hasan Prishtinës dhe Idriz Seferit , gjyshi i tij Hasan Kadriu (Lleshi) bashkëluftetar i Çerçiz Topullit dhe Hito Labit, babai i tij mësuesi dhe komandanti Skender Kadriu Presheva, daja i tij Ali Aliu Presheva dhe Ibrahim Kelmendi Presheva .
  Të vrarë dhe të persekutuar nga okupatorët dhe shërbëtorët e
  të gjitha ngjyrave, por krenar dhe të pamposhtur në rrugën e tyre të shenjtë. Hasan Presheva ishte trim, i mençur, i pasur dhe i bukur. Ia çjerrte maskat monstrave, fukarenjëve që e vjedhnin dhe e tradhëtonin Atdheun.
  Ai shumë mirë i ka njohur disa nga “liderët” që sot i bejnë darsëm mendjes se janë “Baballaret e Kombit” dhe se me ta fillon historia që erdhën në pozita udhëheqëse dhe vendim-marrëse, kush me prapavijë, me harbutëri, me brryla apo me direktiva sekrete.
  Ata as që e permendin e lëre më që të interesohen për Preshevën, Bujanocin dhe Medvegjen. Përkundrazi i pengojnë shqiptarët e Shqipërisë Veri Lindore që t’i kërkojnë të drejtat e tyre me anë të disa shokëve të tyre kompleksiv dhe pa dinjitet me arsyetimin: “Duroni ju gjenocidin, spastrimin etnik, terrorin, vrasjet, burgosjet se e kemi problemin e Veriut te Mitrovicës, mos të hapim probleme të reja, se po na hidhërohet Daçiqi.”
   
  Iliri, djali i Hasan Kadriut-Presheva, student dhe boksier (taekwondo) i njohur ne Zvicër
  has1222Hasani,  kudo që shkoi, ne takime sportive apo samite e konferenca ne Zvcer apo ato nderkombëtare ne mbare boten, ai  me krenari u prezentua shqiptar nga Presheva e Kosovës me origjini Ilire..i cili pasardhesi i tij, djali i tij  sot mban po at emër Ilir.
  Pra Iliri i bir i Hasan Kardiut – Presheva ne foto aktualisht eshte student dhe boksier (taekwondo) i njohur ne Zvicër i cili padyshim si ne pamje, ashtu edhe pune, vepra e patriotizen eshte ne rrugen e babait të tij, ka shkruar sot agjencia  e lajmeve “Presheva jonë” duke perkujtuar me rastin e 18-vjetorit te vdekjes, mungesen e patriotit nga Presheva Hasan Kadriu-Presheva
  Preshevën e shikojnë dhe e trajtojnë si një mall për shitje për interesat e tyre të mjera. Këta tradhëtar primitiv e injorant, hajdut shpirterash e xhepash, Preshevarët dhe e gjithë Anamorava i njeh shumë mirë. Të ofendosh, të urrejsh, të tradhëtosh edhe vetëm një shqiptar e ke tradhëtuar gjithë Shqipërinë, se edhe ai është pjese e atdheut. Këtë e bëjnë vetëm këto këpurdha helmuese të dala pas shiut , fukarenjtë e
  dikurshëm të pangopur shpirtërisht dhe materialisht, me komplekse të skllavit . Për t’i ikur ndëshkimit për krimet , hajnitë, dhe mëkatet e tyre ata vazhdojnë që të jenë në shërbim të djajve me veprimet, deklaratat dhe nënshkrimet e tyre në dëm të trupit dhe shpirtit Ilir .
  Duke shfrytëzuar pushtetin në disa nga mediat e shkruara dhe elektronike me shërbëtorët e tyre besnik ata e përjashtojnë, e falsifikojnë , e turbullojnë dhe mundohen të shtrembërojnë dhe njollosin figurat e shenjta, krenarinë dhe dinjitetit.
  Është bir i një patrioti i cili punoi për Shipni Entike dhe deri në vdekje e ndoqi UDB-a. Djaloshi ne foto aktualisht eshte student dhe boksier (taekwondo) i njohur ne Zvicër. Natyrish, eshte nga Presheva. KUSH E DIN, FITON. SHPËRBLEHET me një vizitë në Salonin Nderkombëtare te autove ne Gjenevë që hapet me 3 mars të këtij viti…
  Hasan Kadriu, shqiptari që hapi dyert e Kosovës në FIFA
  Hasan Kadriu nga Presheva ka qenë menaxheri i parë shqiptar pranë FIFA-s, që ka lobuar për anëtarësimin e Kosovës në FIFA, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”.
  “Bashkimi kombëtar është domosdoshmëri e kohës, s’ka ideal më të madh se liria dhe pavarësia kombëtare. Ç’kuptim ka jeta njerëzore kur s’i përket atdheut dhe lirisë, thoshte i ndjeri Hasan Kadriu, njëherësh menxher i parë shqiptar i FIFA-s.
  “Sa herë të shkon mendja për futbollin shqiptar, s’do mend se aty përmendet edhe emri i të madhit Hasan Kadriu, menaxherit të parë shqiptar të FIFA-s, shkruan “Presheva Jonë”.
  E themi kete sepse ne bisede e sipër me kreun e UEFA-s, FIFA-s perfshire ketu edhe Gianni Infantino presidentin e posazgjedhur të FIFA-s sa here flasim për sportin, futbollin shqiptar eshte e pamndur qe t’mos permendet emri i Hasan Kadriut, menaxherit te pare zyrtare shqiptare te ketyre organizave boterore te futbollit..
  fiiaahdd

 

SHPËRNDAJE