Preshevë, 2 qershor -E ftuar nga organizatore serbe Atifete Jahjaga, do të jetë mysafire ne festivalit “Mirëdita, dobar dan Serbija” i cili ka nisur sot Beograd, megjithat ish-presidentja kosovare Atifete Jahjaga eshte ne liten e pjesemarresve ne kete evenememnt në kryqytetin serb, por ka dilema te shkoj apo jo.

 

Pse Vlora Citaku si deputete e PDK-së pat siguri ne Beograd e pse jo Atifete Jahjaga ?!

Mediat serbe qwe tri dite e kane dhen e lajmin per viziten e Jahjages ne Beograd, kurse burimet e agjencise se lajmeve “Persheva jonë” se kjo vizite mund te deshtoj, anulohet nga Jahjaga për shkak dhunes dhe diskiminimit te shqiptarev ne Luginen e Preshevës ose injorimin e autoritetve serbe për pritijen (ceshtjes së  sigurisë) te ish-presidentes kosovare. nes everte keut pasak qen hesapi, athere shtrohet pyetja pse Vlora Citaku si deputete e PDK-së pat siguri ne Boegrad e pse jo Atifete Jahjaga ?!

 

Edhe pse ajo ishte planifikuar për të ardhur në Beograd sot, ish-presidenti i Kosovës, Atifete Jahjaga nuk ka mbërritur në kryeqytetin serb, si autoriteti i saj në Serbi nuk ka siguruar një përcjellje, eshte ky lajmi i fundit qe ka mesuar agencia e lajemeve “Persheva jonë” nga Prishtina

 

Dihet se ne Kosovë Serbia me qender ne Beograd ku gjendet sot Jahjaga beri masakra, gjenocid duke perdhunuar edhe 20.000 femra kur Jahjaga kishte ikur nga Kosova duke lene shoqat e saja ne fronte ose ne male, ajo sa ishte presidente kurre nuk ka ekrtkuatr nga Nikolic as nga Beogradi qe qeveria serbe te kerkoj falje per keto dhunime barbare.

 

Pra vizites se Jahjgaes ne Boegrda Serbët në Beograd e presin me tre gishta, këndojne “Oj Kosovë, toka serbe” VIDEO

Ndryshe burimet e agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” mosojne se ne këte tribunë jane ftuar edhe gra shqiptare, perfaqesuese te dy shoqtave  nga Lugina e Presheves, por ato kane refuzuar edhe pse nuk duhet kerkuar “vizë” nga SUP-i per te kaluar kufirin deri në Beograd.
Preshevaret kane pohuar “ne nuk marrim pjese ne keso formesh deri atëhere sa Serbia nuk kerkon falje per dhunime te femrava e shqiptare ne Kosovë.”
Nga shume naliste ne Kosovë shkuarja me Jahjages ne Beograd eshte kuptuar me shune si nje qeshtje e saj personale, mallengjimi per te dalur para publikut kudoqofte dhe malli per të shkuar mediat per te, sespe nagzhi mi isa sa ishte si “presidnete zarfit” apo e Dellit ishte zero per famrat e dhunuara ne Kosove nga paramilatret serb
Tribuna “Gjykata e Grave: Feminist kerkojnenë Drejtësi” organizuar nga “Gratë në të Zeza” u ndërpre në fillim të kesaj triune në Fakultetin e Shkencave Politike ne Beograd
Në natën e fundit të dëgjuar FPN nje grup i të rinjve që e identifikuan veten si studentë të këtij fakulteti dhe pankarta ne duar  dhe me tri gishtrinj dolen me mesazhe kundër funksionimit të “Grave në të Zeza”.
Kur organizatorët dhe pjesëmarrësit u përpoq për të qetësuar ata, njerëzit nisen të braktisin debatin duke kënduar këngën “Oj Kosovë, Kosovë toka serbe” (“Sa Kosova zora sviće“)  deri sa kenohej kënga serb pjesemarresit u larguan nga salla, njoftin agjencia e lajmeve “Presheva jonë”
Kur organizatorët dhe pjesëmarrësit u përpoq për të qetësuar ata, njerëzit që kanë braktisur debatin këndoi këngën “agimet agim Sa Kosovës” dhe të vazhdojë të kënduarit u largua nga dhoma.
“Duhet ruajtur dinjitetin e fakultetit, për të cilën ata u përgjigjën. Ata erdhën me imazhin e Ratko Mlladiç dhe parulla”, tha Anita Mitiç nga Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut.
SHPËRNDAJE