(Nga i derguari yne special ne Kaliningrad)

Kampionatin Botëror i Futbollit, Rusi 2018

Ne Stadiumin e Kaliningradit ne mesin e 35.000 tifozeve sa nxen stadiumi i ketij qytetit, aty do jene edhe 300 shqiptare nga Zvicra, Kosova e Presheva me flamuj kuqebardh dhe kuqezi per te ndjekur ndeshjen “Shqiperia”-Serbia, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Kaliningradi i Rusisë.

 

Zvicerano-shqiptaret sonte i ngajne kuajt me serbet. Hajde shqipe! Hop Suisse! Hopp Schwiiz! Forza Svizzera!

“Duhet kuptuar se futbolli eshte futboll e sporti eshte sport dhe asgje tjeter e hiq e me hiq politikë. Prandja ftojme tifozet e gjitha paleve te permbahen emocineve te fitores apo humbjes. Kerkojme loje te ndershme, fer, kurse nga tifozet qetesi dhe pa provokime qe ndeshja të kaloje mire, pa incidente..” thuhet ne mesazhin e FIFA-s me seli ne Zuirch, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Kupa Botërore e FIFA-s 2018: Më shumë se 2.4 milionë bileta jane shperndare. FIFA ka bërë me dije më herët se një total prej 400 milionë dollarësh do të ndahej mes pjesëmarrësve në Kupën Botërore 2018, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Russia.

Gazetari yne ne Moske meson se skuadra e Zvicrës do të ketë në formacionin e saj 4 lojtarë shqiptarë. Shqiptaret sot ne Kaliningradin rus jane prezent si aktor (lojtar) edhe si telespektatore (tifoze). Sipas korrespeondetit te agjencise s elajmeve “Presheva Jonë” në stadiumin e Kaliningradit sot do jene prezent edhe 300 shqiptare nga Zvicra, Kosova e Presheva…Gazetaret rrugeve rte Klainingradit dhe ne ablle te stadiumit te Kaliningrdait kane degjuar tifozet serbe duke kenduar per Kosoven dhe refrenin tashme te njohur “Kosova zemra e Serbisë”.  Do thkesuar se para ndeshjes tifozet shiptare kane takuar trajentirin e NATI-t Vladimir Petkovic (shiko foton)

 

Traneri i NATI-t Vladimir Petkovic takon tifozet shqiptare…

Në Kupën e Botës 2018 në Kaliningrad, rreth 10 mijë policë dhe ushtarë të Rosgvardia do të vijnë nga rajone të tjera të Rusisë. Ata duhet të ndihmojnë kolegët e tyre lokalë në mbrojtjen e rendit dhe ligjit, gjatë ngjarjeve të tifozëve të futbollit dhe ndeshjeve të FIFA-s, ka thenea thne Igor Illarionov, kreu i Drejtorisë së Ministrisë së Brendshme për rajonin e Kaliningradit.

Agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” meson se ekipi zviceran nuk do te ruhet vetëm nga policia ruse por edhe nga policia zvicerane. Grupi i lëvizshëm, quhet policia zvicerane e cila përfshinë dy agjentë të quajtur “Spotters”, ekspertë në çështjet e huliganizmit dhe të aftë që të zbulojnë elementët e rrezikshëm dhe ata që cenojnë sigurinë e ekipit. Ata do jenë operativë që përpara fazës së grupeve, dhe më pas në ndeshjet që pritet të zhvillohen në stadiumin e Rostov në Kaliningrad.

Sonte 16 milion kundër Serbisë (8 milion zviceranë dhe 8 milion shqiptare ne Ballkan)

Ekipi zviceran kuq e bardh NATI ka arritur ne qytetin rus Kaliningrad qe prej ditesh te cilet jane vendosur ne Hotelin “Mercure” te këtij qyteti. Mesohet se qyteti (me 10.000 police) edhe hoteli eshte i blinduar, i rrethuar nga 300 police te armatusur deri ne dhembe për te mbrojtur Shaqirin, Behramin dhe ekipin e zviceran, njofton korrespodenti i agjencise së lajmeve “Presheva Jonë” nga Russia. Nesër 16 milion kundër Serbisë (8 milion zviceranë dhe 8 milion shqiptare ne Ballkan), ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Kupa Botërore e FIFA-s 2018: Më shumë se 2.4 milionë bileta jane shperndare. FIFA ka bërë me dije më herët se një total prej 400 milionë dollarësh do të ndahej mes pjesëmarrësve në Kupën Botërore 2018, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Russia. Gazetari yne ne Moske meson se skuadra e Zvicrës do të ketë në formacionin e saj 4 lojtarë shqiptarë.

 

Këmbët e futbollistëve shqiptarë të Zvicrës vlejnë mbi 50 milion euro

Résultat de recherche d'images pour "kemba shaqirit"Ne Rusi, Jo vetem shqiptaret e Kosoves, por edhe te Serbise perkrahin ekipin Zvicres kunder Serbise. Korrespondenit i agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” nga Kaliningradi njofton se në Stadiumin ne emsin e mijera tifozeve do te jenë prezenet edhe 300 shqiptare nga Zvicra, Kosova e Presheva me flamuj kuqebardh dhe kuqezi per ta percjellur ndeshjen “Shqiperia”-Serbia, ne fakt Zvicra-Serbia. Me Xhemajlin, Xhakën, Shaqirin dhe Behramin, katër lojtarë me rrënjë shqiptare të grumbulluar për Zvicrën, loja interpretohet nga disa edhe si dueli midis Kosoves dhe Serbisë ”. E permendem Shqiperine ketu, sepse shumica e futbollisteve ne ekipin zviceran jane shqiptare nga Kosova apo viset tjera te ballkanit me shtetesi zvicerane.

 

Edhe qytetaret e Serbise, mbi 200.000 shqiptare (Lugina e Presheves, Vranja, Nishi, Beogradi, Novi Sadi..) neser kunder Serbisë e pro Zvicres

Edhe qytetetet e Zvicres nga sot mbreteron atmosfera ku jane te ilustruar me flamuj shtetor kuqebardh..por nuk mungojne as flamujt e shqipatarëv ai i Shqipërise dhe i Kosovës. Madje ne shitore dhe rruge te metropoleve zvicerane si ne Gjenevë, Zurich, Berne, Lucerne, St.Gallen biejne ne sy  flamujt zviceran dhe shqiptare si dhe te rinjt  e veshur me bluza me emrat Shaqiri, Xhaka, Xhemajli apo Berhrami e Cana…

Sipas agjencise se lajmeve “Presheva Jonë”  jo vetem shqiptaret e Zvicres dhe Kosovës por edhe qytetaret e Serbise, mbi 200.000 shqiptare (Lugina e Presheves, Vranja, Nishi, Beogradi, Novi Sadi..)   neser do te jene kunder Serbisë e pro Zvicres.

Historia e futbollit zviceran, shkruhet me emra shqip Në listën e ngushtë të 10 transferimeve më të shtrenjta të futbollit zviceran, gjysma janë shqiptarë

Xherdan Shaqiri, 21 milion euro
Blerim Xhemajli, 13 milionë euro
Granit Xhaka, 10 milionë franga,
Valon Behrami, rreth 9 milionë euro..Résultat de recherche d'images pour "albanais suisse"

SHPËRNDAJE