Pragë, 13 nentor  -Mbrojtësi i Kosovës, Fidan Haliti, i cili ka patur një përvojë 2-vjeçare te Skënderbeu, para se të transferohet te Kallmari në Suedi, në konferencën për shtyp të radhës të Kosovës foli për ndeshjen e radhës kualifikuese me Çekinë, duke përcjellë optimizëm për kualifikimin e “Dardanëve” në Europian, shrkuan agejcnia e lajemeve “Presheva Jonë”

Fidan Aliti nga Miratoca për “Presheva Jonë”: Ne Ceki kemi ardhur me shume se sa ekip futbollsitik, kemi ardhur si komr te fitojme ate qe e meritojmë

Ekipi kombëtar i Kosovës ka arritur në kryeqytetin cek ne Pragë, ku do ta zhvillojë ndeshjen që mund të jetë vendimtare për fatin e Kosovës drejt kualifikimit në Kampionatin Evropian 2020. Neno mos ke frike ke djem e Preshevës në Pragë (futobollisti Halit Haliti dhe Bashkim Qazimi, te dyte nga Miratoca) te gatshem ta mundin Cekinë.

Përballja mes Çekisë dhe Kosovës, e cila do të zhvillohet më 14 nëntor në “Doosan Arena”, do të jetë vendimtare për fatin e të dyja Kombëtareve në Grupin A kualifikues për Kampionatin Evropian 2020

“Ne Pragë kemi ardhru me shume se sa ekip futbollsitik, kemi ardhur si komr te fitojme ne Pargë ate qe e meritojmë. Thash si kom,b sepse ne ekinin tone Kosova kemi futbollsit jo vetem nga Kosova por edhe nga Shqiperia, Maqedonia e Presheva..” ka thëne Fidan Aliti për agjencin e lajmeve “Presheva Jonë”  i cili ishte pritur ne aeroport nga bashkevendasi i tij,  po ashtu nga Miratoca (Presheva) nje biznesmen dhe veprimtar i shquar ne Prage Bashkim  Qazimi i cili dite me pare tronditi mediat ceke.

Kosova duhet të ngrihet të paktën në pozitën e dytë në tabelën e Grupit A për ta arritur kualifikimin në Kampionatin Evropian përmes fazës së grupeve. Për te realizuar këtë qëllim, “dardanët” sot kane arritur në Prage të Çekisë, për ta zhvilluar seancën e fundit stërvitore në Doosan Arena, ku nser do te zhvillohet ndeshja.

SHPËRNDAJE