Dietikon/ ZH, 6 nentor – Policët policorë arrestuan pesë kosovarë dhe një shqiptar (Dietikon/ ZH: Bei Polizeikontrollen fünf Kosovaren und ein Albaner verhaftet) ka njoftuart sot policia zvicerane, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Curihu.

Policia kantonale e Zürichut bëri të ditur se ka zhvilluar nje operacion  në Dietikon, Horgen dhe Thalwil si pjesë e aksionit për të luftuar krimin e vjedhjes, nga i cili operacion policia ka arrestuar gjashtë burra, prej tyre pese shqiptare nga Kosova dhe nje nga Shqiperia.

Dietikon, nje qyteze afer Cyrihut per shqiptaret dhe zviceranet njihet si bastion i hajduteve kosovare.

Aksioni kunder hajduteve eshte zhvilluar ne oret e pasdites (8.30 dhe 17.30) Në Dietikon katër dhe në Thalwil, ata u arrestuan me dyshimin për shkelje të ligjit për të huajt.

Ata ishin pesë burra nga Kosova dhe një shqiptar i moshës ndërmjet 22 dhe 43 vjeç. Të paraburgosurit u dërguan më pas në prokurori në Limmattal.

Për shkak të drejtimit të një makine të pasagjerëve përkundër tërheqjes së patentës, një 35-vjeçar nga Mali i Zi raportohet në zyrën e prokurorit publik.

SHPËRNDAJE