Preshevë, 23 janar  -Policia gjermane tha të dielën se kanë arrestuar një person të akuzuar për lidhje me një ekstremist i dyshuar islamik kapur në Austri dhe mendohet të ketë qenë komplotuar një sulm.

Mesohet se ai quhet  Lorenz K., lindur në Austri, nga prindër me origjinë shqiptare dhe që u rrit në qytetin e vogël të Neunkirchen në jug të Vjenës, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”
Sipas një zëdhënësi te  policisë së shtetit në North Rhine-Westphalia tha njeriu, 21, u arrestua të shtunën në qytetin perëndimor të Neuss në një urdhër për “planifikuar një krim të rëndë i synimeve të dhënësit të shtetit”.

Një zëdhënës i ministrisë së brendshme austriak, Karl-Heinz Grundboeck, konfirmoi se arrestimi “është i lidhur” me atë të një njeriu 17-vjeçar – jo 18 si më parë tregohet – në Vjenë të premten në mbrëmje.

“Hetimet janë duke vazhduar”, tha Grundboeck AFP.

Të dy autoritetet gjermane dhe austriake nuk pranoi të komentojë më tej, por njoftimet e medias në të dy vendet, tha se të dy kishin eksperimentuar me bërjen eksplozivë në banesë në Neuss.

Revista gjermane e lajmeve Focus kishte raportuar më parë, duke cituar burime gjyqësore, se komanda forca elite SEK kishte sulmuan banesë njeriu-së me dyshimin se ai ishte duke planifikuar një sulm synuar policë dhe ushtarë.

Policia gjermane konfiskoi kompjuterët dhe telefonat celular nga shtëpia, dhe gruaja e të dyshuarit është arrestuar përkohësisht për pyetje, sipas raporteve.

Ata shtuan se i dyshuari austriak ka thënë hetuesve se ai kishte betuar për besnikëri ndaj grupit Shteti Islamik (Isis) dhe zbuloi lidhjen me bashkëpunëtor të dyshuar në Gjermani.

Autoritetet austriake tha se i dyshuari, i cili mbush 18 vjeç në ditët e ardhshme, u transferua në burgun e Justizanstalt Josefstadt në Vjenë të dielën pasdite.

Raportet thanë se ai ndoshta u radikalizuar ndërsa shërbente një vit në burg nga 2014-15 për sulm.

SHPËRNDAJE