Gjatë një inspektimi të madh në një festë shqiptare të shtunën e kaluar, policia kantonale  e Zvicrës arrestoi shtatë persona, duke përfshirë disa këngëtarë shqiptarë.

Siç raporton mediumi “Blick”, ata morën një urdhër penal – për, ndër të tjera, shkelje të ligjeve të emigracionit dhe armëve.

Policia kantonale e Cyrihut prishi një festë shqiptare në Buchs ZH të shtunën e kaluar. Yjet e njohur shqiptarë ishin planifikuar të performonin atë mbrëmje në klubin Boleros në Dällikerstrasse me rastin e prishjes së agjërimit. Vetëm: Disa prej tyre nuk kishin leje pune”, shkruan ky medium, transmeton Express.

Policia ka arrestuar katër këngëtarë dhe reperë. Sipas informacioneve, ata janë këngëtari Sinan Vllasali (61), këngëtarja Soni Malaj (42), reperi Don Phenom dhe këngëtarja Eugena Aliu.

Bastisja u konfirmua nga policia kantonale e Cyrihut në një përgjigje për Blick. Sipas zëdhënësit Roger Bonetti, gjithsej pesë burra dhe dy gra u arrestuan.

“Të gjithë vijnë nga Shqipëria apo Kosova”, thotë Bonetti.

“Të gjithë të arrestuarit u raportuan dhe shumica morën një njoftim penal nga prokurori publik”, thotë Bonetti. Tani ata janë sërish të lirë. Në asnjë rast nuk është caktuar paraburgimi.

Policia arrestoi 47 persona, kryesisht për shkelje të ligjit për të huajt dhe integrimin. Në disa lokale, oficerët sekuestruan pistoleta, municione, një pistoletë bosh, shkopinj dhe një shkop bejsbolli. U raportuan 70 persona.

Në Buchs u gjetën edhe armë. Siç shpjegon zëdhënësi i policisë Bonetti, të arrestuarit atje akuzohen, ndër të tjera, për shkelje të ligjit për të huajt dhe shkelje të ligjit për armët.

SHPËRNDAJE