L’image contient peut-être : une personne ou plusGjilan, 9 nentor -Kompania “Fluidi” nga Presheva e cila merret me prodhimin e pijeve jo alkoolike dhe energjike Fluidi Rc cola, po vazhdon me investime në rafinerinë për prodhimin e vajit ushqimor “Floil”  e cila fabrike sot ka prere shirtin e funksionimit te punes, prodhimin dhe plasimin në treg, ne te cilen u investuan 6 milion euro, njofton agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”.

 

FLUIDI i vëllezërve Mustava me fabriken e re te vajit “Floil”-it bashkon lideret shqpotare nga Presheva dhe Kosova me rreth 300 mysafire..

Kosova nga tash e tutje, do ta ketë edhe një produkt vendor në treg. Fjalim në ceremoninë përuruese të kësaj fabrike, ka mbajtur edhe Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, duke thënë se Kosova ka nevojë për më shumë punë si kjo, që të rritet eksporti, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Fejzullah (Fejza) Mustafa, drejtor gjeneral  FLOIL-it dke falenderuar mysafiret ka pohuar s efmibirka e re e vajti ne Kosovë eshte sukses i perbashkët i Fluid-it nga Presheva dhe Natryisht edhe i Kosovës dhe neve gjithe shqiptareve se vetëm keshtu permes biznesit dhe tregtise bota na njef me mir e me shume.  Vaj-i yne nga FLOIL që tash e tutje do të prodhohet në Gjilan është shumë kualitativ dhe ndër më të mirët në treg.

Kurse, kryetari i komunes së Gjilanit, Lutfi Haziri, tha se familja Mustafa, është shembull i të bërit biznes, dhe se ka ndihmuar shumë me fabrika anën e Anamoravës.

Krahas fabrikës së pijeve jo alkoolike dhe energjike Rc Cola në Velekincë të Gjilanit janë ndërtuar edhe rafineria dhe fabrika e prodhimit të vajit Floil, ku është invetsuar teknologjia e fundit për prodhim e cila sot ne emnyre festive ka sur prodhimin ne autortieve shipatre nga Kosova, Shqiperia e Presheva, ku muarne pjerse rreth  300 mysafire nga gjitha tokat shqiptare.

L’image contient peut-être : 4 personnes, personnes souriantes, personnes deboutMe rastin e inaugurimit te fabrike se pare te vjait ne Kosovë FLOIL per kete sukses te kesaj kompanie gjigante te vëllzerve Mustafa nga Presheva. Ne inaugumrin e fabrikes se re te vajti FLOIL ne Gjilan morën pjese dhjetra personaliete nga qeveria e Kosoves ministra dehg deputetë, Ministri i Tregtise Bajram Hasani, Lutfi Haziri, kryetar i Gjilanit,  pastaj edhe perfaqesues te partive politike te Kosovës dhe nga Presheva si Albin Kurti, Abdullah Hoti. Kurse nga Presheva ishite dr.Ragmi Mustafa (PDSH), dr. Nagip Arifi (PD), Shqipërim Arifi (PNA) etj.. Të pranishem ishin edhe personlitete tjera të ekonomise dhe krere tjere te fabrikave e ndermarjeve te”vellezërve Mustafa: Fludit, Rc Cola, VMC, Fluiol si Selajadin Mustafa, Xheladin Mustafa, Sulejman Mustafa, Ismet Mustafa etj…Pastaj Berat Mustafa, drejtor gjeneral i Flexograf, Mitat Mustafa drejtor Rc Cola, Faton Sylejmani, drejtor VMC etj.. etj..

Fluidi më herët, e tash edhe Floili, janë shembuj se si kompanitë tona e blejnë produktin e bujqve e fermerëve tanë, gjë që ndihmon edhe ekonominë e Kosovës edhe zhvillimin rural. Fluidi jo vetëm që ka furnizuar tregun tonë të brendshëm duke fituar nëkonkurrencë me importin enorm të subvencionuar në vendet e huaja prej nga vjen ai, por, në të njëjtën kohë, ka arritur të eksportojë në Zvicër në Britani e në vende të tjera. Prodhimi bujqësor përmes fabrikave si Fluidi dhe Floili bëhet përpunim industrial dhe zhvillimin e shndërron në progres.

Kompania Fluidi është themeluar në shtator të vitit 1994 dhe ka arritur që tashmë të jetë një nga kompanitë kryesore dhe më të mëdha në Kosovë dhe në rajonin e Ballkanit duke prodhuar pije me licenca ndërkombëtare. Sot lengjet e Fulidit kane pèushtuar edhe tregin Zvcerna, Gjerman e vendeve te tjea te BE-së.

Aucun texte alternatif disponible.

SHPËRNDAJE