Joe Biden nis sot vizitën e tij të parë zyrtare në Meksikë me çështjen e emigracionit dhe përdorimin e tepruar të Fentanyl nga miliona njerëz në Shtetet e Bashkuara, një droge sintetike e prodhuar nga kartelet meksikane.

Presidenti amerikan do ta fillojë vizitën e tij në Meksikë, një aleat kyç i Uashingtonit, me një ndalesë në qytetin kufitar të Teksasit jugor, El Paso, në përgjigje të kritikave nga kundërshtarët e tij të cilët thonë se ai nuk ka shkelur në 3,100 km të kufijve të përbashkët. në dy vitet që është në Shtëpinë e Bardhë.

Ai do të udhëtojë në Mexico City, të hënën, për të takuar homologun e tij meksikan Andres Manuel Lopez Obrador me të cilin do të bashkohet të martën në një samit trepalësh me kryeministrin kanadez Justin Trudeau.

Me rreth 2.3 milionë njerëz të arrestuar në vitin 2022, Biden pritet të tregojë vendosmërinë e tij nëse vendos të kandidojë për një mandat të dytë.

Para se të nisej për në El Paso, ai njoftoi një program që do të lejonte deri në 30,000 qytetarë të Kubës, Haitit, Nikaraguas dhe Venezuelës të emigrojnë në vend në baza për sa kohë që ata kanë një sponsor amerikan.

Ata që hyjnë ilegalisht në SHBA do të vazhdojnë të jenë në rrezik dëbimi.

Përballë një numri rekord prej 230,000 arrestimesh të emigrantëve të mundshëm në kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden akuzon republikanët për bllokimin e një plani më ambicioz.

Takimi dypalësh do të diskutojë gjithashtu çështjen e fentanilit, një droge sintetike 50 herë më e fuqishme se heroina, prodhimi dhe trafikimi i së cilës kontrollohet nga kartelet meksikane, sipas Agjencisë Federale të Zbatimit të Drogës (DEA).

Gati dy të tretat e 108,000 vdekjeve nga mbidoza të regjistruara në SHBA në vitin 2021 përfshijnë opioidet sintetike. Dhe në vitin 2022, autoritetet amerikane kapën më shumë fentanil sesa do të nevojitej për të vrarë të gjithë popullsinë amerikane, sipas DEA.

Para mbërritjes së Bidenit, Meksika arrestoi Ovid Guzman të enjten një prej trafikantëve më të mëdhenj të metamentit gjatë një operacioni që rezultoi në vdekjen e dhjetë anëtarëve të forcave të rendit dhe 19 anëtarëve të kartelit Sinaloa.

SHBA dhe Meksika njoftuan në vitin 2021 një ndryshim në politikën e tyre kundër drogës, duke u fokusuar në shkaqet e trafikimit pas 15 vitesh të një strategjie ekskluzivisht ushtarake. Që nga viti 2006, 340,000 njerëz kanë vdekur nga një vdekje e dhunshme në Meksikë dhe mijëra të tjerë janë raportuar të zhdukur, me kartelet të pandërprera.

Mes kësaj gjakderdhjeje, qeveria meksikane ka ngritur dy padi kundër industrisë amerikane të armëve, të cilën e akuzon se ka nxitur dhunën e trafikantëve të drogës në tokën e saj.

Ndryshimet klimatike do të jenë gjithashtu në menunë e bisedimeve pasi të dy vendet njoftuan në COP27 një plan investimi për energjinë e rinovueshme prej 48 miliardë dollarësh, në të cilin Meksika u zotua të zgjerojë objektivat e saj për reduktimin e gazit serrë deri në vitin 2030.

Shfrytëzimi i litiumit, zhvendosja e impianteve të montimit të automjeteve elektrike, ndërtimi prej gjashtë termocentraleve diellore në anën meksikane pritet të lidhen në një grup gjysmëpërçues që po ndërtohet në Arizona si pjesë e strategjisë së Uashingtonit për të reduktuar varësinë e tij nga Azia për prodhimin e komponentëve elektronikë.

SHPËRNDAJE