Foto_Izmir_01Sikur insitucionet, policisa ashut edhe populli u radhit ne krah te presidentit turk z. Rexhep Taip Erdogan por  ushtrise, në mbrojtje të shtetit turk,ne mbrotjte te sovraniteti, demokracise dhe shteti truk nga “miyiviret” (spiunet)  dhe armite e tashme te njohur teTurqisse. Por ata deshtuan fale demokarcise dhe tolarnces ne Turqi por edhe vigjilences se Ergoganit, ndrzshe sot Turqi do te ihste ne lufgte civile ne shtetin prej 80 milion banorevbe, vedn ky ytashme superfuqi boterore.

 

Lufte speciale e mediat sllave nga Moska-Beogradi deri ne Prishtine ndaj raporteve te mira mes Turqise dhe Kosoves.

turkalnnnNjë gjë do perkujtuar, se me kushtetutë të Turqisë, komandant suprem i ushtrisë është kryetari i Turqisë. Tham me l\arte se proerdoganit ishin posushtirse. Ne fakt jo ushtria,por vetme dhje per qind e tyre te cilet ekrkuan gjakderdhje vllvrasje ne Truqi demokratike pe rhire te disa “kopilave” te cilet provunan qe mendinmen e disa spionazheve dhe ne emer te “demokracise” se dzshimte,  ta shkaterrojne Turqine, cka ne fakt ata shkaterruan veten. Kjo tam i bie kuhs ja bene varin tjeter bie vete. Dhe me keta “puciste” Erdogan, pas 15  korrikut, trefishoi besimin jo vetem tek turqit por edhe tek shqiptaret., pamvaressiht lojes dhe  luftes sepciale te emdiave sllave nga Moska-Beogradi deri ne Prishtine ndaj raporteve te mira mes Turqise dhe Kosoves.

 

Po cka ka lidhje shqiptaret me zhvillimet e fundit ne Turqi. Ka, apo ska lidhje. Pak ka lidhje, meqe  ne krye te rrebeleve te kesah ushtri ishin fatekqesisht  edhe disa shqiptare, te cilet na ekujtojne dhe ata te marsit 1997 ne shiperi badnat e Zani Caushit ku medisat boterore u pushtuan me titujt si CNN :Shqipëria bie në kaos; CNN:Rebelët marrin nën kontroll aeroportin dhe isa insitucione etj..

I pandehuri kryesor për përpjekjen për të organizuar një grusht shteti ushtarak në Turqi në përgjithësi Akin Ozturk vjen nga Mitrovica dhe në mesin e të pandehurve eshte dhe pilote ushtarake Jusuf Kurti i cili vitin e kaluar thyen një aeroplan rus që rrjedh nga fshatin Bukuroc te Presheves.

Te dy te akuzuarit, gjenerallejtënant Metin Idil gjithashtu me origjinë shqiptare. Nga 29 kolonelëve dhe pesë gjeneralë, të cilët janë arrestuar, 25 ishin me origjinë shqiptare. Do perkujtuar se ne 25 nentor te vitit te kaluar meditat shqipare duke ju referuar agjencise se lajmeve “Presheva Jone” shkruajten se piloti shqiptar nga Presheva ishte ai që e goditi aeroplanin rus.  Piloti shqiptar Kürti i takon ekipit të fluturimeve “Yalnızca Türk”, i cili është specialist i manovrimeve luftarake me avion F-16.


Ai ka shërbyer dy mandate si deputet i Parlamentit turk nga partia e Erdoganit
por në kohët e fundit kundër Erdogan deklaron, thonë burimet tona, duke shtuar se edhe 56 deputetët aktuale në partitë politike turke deklaroi se shqiptarët turke.

Sipas vlerësimeve, në Turqi jetojnë më shumë se 3 milionë shqiptarë. Ata janë integruar në qarqet politike dhe ekonomike dhe përfaqësohen fort edhe në ushtri. Këtë e ka konfirmuar në katër sy edhe ish-presidenti i Turqisë Kenan Evren, po ashtu nga Presheva (Bilaci) në një bisedë me gazetarin e agjencisë së lajmeve “Presheva Jonë”.

 

Ai kishte thënë në Marmaris ku ishte zhvilluar takimi se “zotëri gazetar mos më thuaj të lutëm president turk, por president i Turqisë!”, pra n’kofshë bektesh, marre vësh. Po ashtu ai gjatë kësaj bisede i ka thënë gazetarit shqiptar se “Në ushtrinë turke sot kemi qindra pilotë, gjeneral dhe oficerë me origjine shqiptare..”

Nese qenkan arrestuar  25 oficere e piloti shqiptar ne Turqi,nese eshte e vertete, kjonuidon te thote se hsiptaret jane kunder truqise apo Erdonganit. Sespe ne artmten turk nukjane vetme 25 shiptare por se paku 2.500  oficere pilote, ka shrkuar agjencia e alejemeve “Presheva Jone” duke ju referuar burimeve te presidentit (nga Presheva)   te Turqise  Kenan Evren. Do perkujtjtuar se njoftimi  per 25 shqiptaret e arrestuar nuk eshte njoftim zyrtar  as i Ankarase e as i mdiave turke, por thjesht i mediave serbe (“Od  29 pukovnika i pet generala, koji su do sada uhapšeni, 25 su albanskog porekla,ovo tvrde JUGpressovi”) qe me pas si buriminformacioni kane marruar is zakonsiht  ato kosovare.

 

Dhe ket shifer, infromacion  te mediave serbe qe duket se ja kane futur per te spwkuluar e manpuluar me qellim te futjes perqarje te marredhenive te mira mes  turqve dhe shqiptareve, kupto te Shqeprise dhe Kosoves e blene edehportaletkosovare.perkunder asaj  se  autortietet nga Tiran e Prishtina, turqin i kane konsideruar si vlla te tyre sepse Turqia jo vetem si aleate e Amerikes, por edhe pse ky vend ju ka gjendur ne ditet me te veshtira shqoptareve, sidomos Kosoves.  serbia-kund-euml-r-erdoganit-ldquo-kosova-euml-sht-euml-serbe-rdquo_hd

SHPËRNDAJE