« Pas njohjes së Cadit, numri i njohjeve të Kosovës po i ofrohet shifrës 100 dhe mund t’ju them se  shtatorin e ardhshëm diplomacia e Kosovës po përgatitet të  aplkioj për anëtarësim në Kombet e Bashkuara…», ka deaalruar zëvendëskryeministri i parë i Republikës së Kosovës z.Bexhet Pacolli në intrevistën dhënë agjencisë informative kombëtare « Presheva Jonë » Duke e cilësuar situatën alarmante në Luginën e Preshevës z.Pacolli i bën me dije Beogradit dhe fton qeverinë e Serbisë që të bindet se pa realizmin e kërkesave  të vëllezërve tanë në Luginën e  Preshevës, nuk ka të drejtë e as nevojë Serbia të kërkojë asgjë për serbët e Kosovës »

 

 

Londër, 2 qershor

 

Lobimi « trubo » i Bexhet Pacollit pro njohjes së shtetit të Kosovës, për Nikolicin, Veriun e Kosovës  dhe Luginën e Preshevës, duke mos harrur ketu edhe shkirmet e disa gezetave  kundër tij i cili akuzohet”2për harxhime astronomike nga fondet e qeverisë së Kosovës »…ishin ca tema të cilat i rrahëm bashkarisht me zëvendëskryeministrini e Republikës së Kosovës z.Pacolli  në intervistën ekskluzive për agjencinë informative  « Presheva Jonë » .

 

 

KOSOVA NË SHTATOR PO PËRGATIT TË APLIKOJ ANËTARËSIMIN NË OKB
Fillimisht rreth vizitës së tij në perendim dhe takimet e tij me personalitetet botërore në Londër e Paris z.Pacolli përgjigjet se  « Qëllimi i kësaj vizite është thjesht në kudër të procesit të lobimit për  njohje të reja të shetit tonë, të Kosovës. Unë sot jam takuar me disa përfaqësues të disa shteteve të cilat nuk e kanë njohur edne Kosovën. Në Paris takova kryetarin e Unionit Afrikan z.Bon Ja Jab presidentin e Beninit të cilin e falemnderova për gjithë atë mbështetje që është duke e dhënë për Kosovën në promovimin e saj tek shtetet Afrikane e sidomos tek ato që ende nuk e kanë njohur pavarësin e Kosovës, me të u akorduam që menjëherë ti vizitojmë edhe dy president të dy shteteve të cilët po qëndrojnë në Londër. Këto takime janë organizuar drejtpërdrejt nga presidenti Jaja dhe unë menjëherë nga Parisi udhëtova për Londër ku edhe momentalisht gjindem.  Sot do të zhvilloj takimet me këto dy president të këtyre dy shteteve të rëndësishme të Afrikës . Besoj dhe shpresoj se këto takime sikur edhe shumë tjera do të jenë të suksesshme dhe sikur Çadi që na njohu dje,njejt edhe nga këto shtete presim njohjen. Ne e dim që kemi pasur shumë shtete të Afrikës të cilat kanë hezituar që ta njohin Kosovën sikur se që ka edhe tani por duhet ta dimë se me punën dhe sjelljen e saj Kosova ka arritur që të marrë disa njohje në atë Kontinent dhe shpresojmë që në ditët e ardhshme të marrë edhe njohje të tjera.. »

 

Lidhur me procesin e  lobimit për njohjen e Kosovës dhe rolin e  Pacollit në këtë drejtim zv.kryemisnitri i Kosovës në fillim shprehet se “Unë për njohjen e Kosovës shtet kam lobuar që nga fillimi, qytetarët e Kosovës mirë e dinë se sa njohjen kanë ardhur nga Behxhet Pacolli edhe kur nuk kam qenë fare në qeveri pra si opozit por edhe tani si pozitë.  Unë ju them se saktësishtë janë 46 njohje të cilat kanë ardhur drejtpërdrejt nga angazhimi im, njëzet e një prej tyre janë prej kohës kur jam në qeveri kurse njëzet e pesë të tjerat si opozitarë. Angazhimi im ka qenë i njëjtë sikur tani në opozitë ashtu edhe tani si pozitë. Unë sa I përketë atyre që merren me mua dhe akuzat ndaj meje u them se nuk do tu hidhërohem e aq më pak tu hakmirrem, Behxhet Pacolli gjithmonë do ta zgjasë dorën e pajtimit për të gjithë e nëse ata e refuzojnë këtë dorë atëherë ai është problem i tyre.

 

 

Meqenëse  Kosova pas Cadit po afrohet shifrës 100 të njohjeve, se a mundet tash të flitet më lirshëm drejt anëtarësimitt ë Kosovës në OKB z.Pacolli pohon se « Kosovën e pret edhe një sfid tjetër pasi që pos Ansamblesë, aty vendos edhe Këshilli I Sigurimit por sido qoftë Këshilli i Sigurimit do ta marrë parasyshë numrin e njohjeve kështu që për ne është shumë positive ajo që të kalojmë numrin “100” qka do të jetë edhe dëshme se Kosova është shtet I konsoliduar dhe me fundament të fortë.  Unë jam optimist dhe besoj se këtë mision do ta kryejmë me sukses , ne duke iu falemderuar shteteve të Afrikës do të kemi mbi 100 njohje. Për shtatorin e ardhshëm diplomacia e Kosovës do të  të përgatitet për aplikim në Kombet e Bashkuara…»
 

Situata e nxehetë në Veri të vendit sidomos sulmet e ekstremsitëve serbë ndaj ushtarëve të NATO-s në vendin tonë për z.Pacolli janë të papranuehsme, që sipas tij « Aty kishte disa përleshje të cilat ne I dënojmë fuqishëm dhe solidarizohemi me NATO-në në Kosovë të cilët dje morrën një aksion për largimin e barrikadave të cilat ende I mbajnë serbët peng nga e kaluara dhe në këtë mënyrë mundohen të pengojnë funksionimin e shtetit të Kosovës.  Ata duhet ta kenë të qartë se akrepat e orës kurr nuk ecin mbrapsht dhe se për Kosovën nuk do të ketë kthim prapa,tani pas trembëdhjet viteve të luftës ata duhet ta kenë të qartë se më luftra nuk do të ketë por se duhet që të mbizotrojë paqja dhe stabiliteti në bashkëjetësë… »
PACOLLI: SERBIA JO NË BE ME PRESHEVËN E DISKRIMINUAR !

 

Se si e vlerësoni  ardhjen e Nikoliqit në krye të shtetit serb deh si do të reflektohej me Kosovën, sidmos me dialogun,  z.Pacolli përgjigjet se « Unë mendoj se për Nikoliqin është folur tepër duke u nisur nga ajo se sa ai ëndërron ti realizoj ëndërrat e tija nacionaliste, Nikoliqi besoj se do ta ketë të domosdoshme të zgjohet nga gjumi dhe ta shohë realitetin dhe ai realitet është bashkëjetësa me të gjithë në Europë.  Unë sa i përketë pjesës së dialogut jam skeptik, Nikoliqi njëherë duhet që ai fillimisht në postine tij të clirohet nga ngarkesat nacionaliste dhe shofeniste. Në Evropë ska vend për radialistët e as për ekstremsitët. Unë nuk jam skeptik se Nikoliqi nuk do të funksionoj mirë me Brukselin. Madje, ky do të jetë mi i mirë se ai i kaluari të cilin shpesh e quanim edhe “i përkdheluri” i Brukselit Tadiqi, ku mendoj se ajo përkdhelje nga Brukseli ka ndikuar shumë negativisht në rezultatet e bisedimeve.  Zgjedhja e Nikoliqit në njëfarë mënyre ihste dhe bumerang ndja BE-së.  Mendoj se ka kaluar koha e përkdheljeve tani është koha e punëve dhe akteve… »

 

 

Kurse rreth situatës aktual enë Luginën e Preshevës dhe arrestimet e lirimet e findit të  policsië serbe ndja të rinjve shqiptarë   z.Bexhet Pacolli në vazhdim të bisedës sonë dekalron se « Unë vlerësoj se cdo lirim nga burgu apo diqka e ngjashme është i mirëpritur megjithëse të gjithë jemi të bindur se ajo nuk është dashur që farë të ndodhë,  dhe ne të gjithë e dimë sikure dhe ndërkombëtarët se arrestimet e fundit në Luginë të Preshevës ishin spektakulare, me motive e interesa politike dhe ne i dënojmë veprimet e tilla dhe e ftojmë qeverinë e Serbisë që të bindet se pa realizmin e kerkesave  të vëllezërve tanë në Luginën e  Preshevës, nuk ka të drejtë e as nevojë Beogradi të kërkojë asgjë për serbët e Kosovës »

 

 

Në foto: Zvkryeministri i Republikës së Kosovës z.Bexhet Pacolli me gazetarin e agjenc.inf. “Presheva Jonë”

Lidhur me shkrimet e

disa gazetave ku përfolet dhe akuzoheni Bexhet Pacolli për shpenzime të mëdha nga buxheti i Kosovës, në vazhdim zëvendëskryeminsitri i Qeverisë së Kosovës pohon se «  Unë gjithmonë jam i paragjykuari dhe i dënuari nga disa gazetarët, unë fare nuk iu hidhërohem atyre,e kuptoj atë shkurtpamësin e tyre i kuptoj se ata janë njerëz që dojnë të formojnë opinion por mendoj se opinion  nuk mund të formojnë njerëz të cilët kurr nuk kanë dal nga Prishtina apo ajo rruga kryesore ku shetisin të rinjët. Unë kur e mendoj se kush janë ata që shkruajn në atë mënyrë nuk lodhem fare ,unë ju them se Behxhet Pacolli për një vit e gjysmë buxhetit të Kosovës i ka kushtuar as një cent më shumë se 17.000 euro edhe atë rastësishtë në disa udhëtime një për Dubai ku nuk mi pranonin kredit kartat e mia personale dhe i kam urdhëruar nga zyra dhe një tjetër. »

 

Pacolli  duke pohuar se nuk ka shofer, nu e as makinë zyrëtare apo të blinduar, shton se,  kurr nuk ka prezentuar asnjë faturë të asnjë restauranti apo hotelit në qeveri. « Unë këto thaestheme  i dëgjojmë nga njerëz të papërgjegjshëm unë atyre u them që së pari të mësojnë se si funksionon bota dhe qka ndodhë nëpër botë për procesin e njohjeve.   Unë nuk e kam ndërmend të qaj kokën me ato, edhe sikur te merrem me gfjhyqe  evërteta do të fitoja sepse e vërtat eshte në anën time. Unë kur kam fiotuar gjitha porceset në Zvicër, në njesht ku funksion shteti juridik dhe ku ligjet janë strikte, krejt afër mendjesh se edhe proceset eventuale me disa media në Kosovë do t’i fitoja… » , thotë në fund  z.Pacolli për agjencinë “Presheva Jonë”.

——————————————-

JA EDHE KOMENTET E JUAJA:

………………………………………………….

Komentet (57)

 

 • default user imageRilind2012-06-04 01:51:00Ti me Nofken djali, Antarsimi ne OKB bahet me kerkes ne OKB, pastaj vendos Keshilli i Sigurimit duke ia dergu Asambles se Pergjithshme per aprovim. Por gabimi yt qendron ne piken e 3 sepse ne Asamble te pergjithshme mundet mu pranu shtetin i cili ka 23 e shteteve antare te OKB. 23 e 193 129. Edhe nese del me veto Rusia apo Kina ska rendesi sepse vendimet e rendesishme te AP vendosen me 23 e shumices. Vetem ateher kur Kosova i arrin 129 njohjet ateher mundet me apliku per pranim. Prandaj Pacolli ka theksu qe shtatorin e vitit te ardhshem do te aplikojme sepse ky po planifikon ti arrij edhe 38 njohje tjera pos ketyre 91 sa jane tash. Dmth 91+38129.E rekomandoj (+1)Nuk e rekomandoj (-0)
 • default user imageAVNI RRUSTEMI2012-06-04 00:58:47O TI me nofken SPECI DJEGES , lere e mos u merr me ate fare BETIM VEHABISTIN ISLAMIK, se po te kishte shtet njemend shqiptare e jo HASHIM TURKU kryeminister SOT jo veq ky fare BETIMI por edhe plot si ky bashk me ideologun kryesor te VEHABIZMIT ne KOSOVE do te ishin prapa grilave e jo duke na mbajtur ders per te madhin GJERGJ KASTRIOTIN SKENDERBEUN dhe qdo shqiptare qe nuk i pershtatet ideve te tyre ARABOFILE, andaj lloji i ktij nuk eshte shqiptare sepse nje njeri i cili nuk e respekton historine e vet por shan gjithe heronjet kombetar prej ilireve e deri me sot dhe shan FLAMURIN kuq e zi me shqiponjen dykrenare dhe KANUNIN E LEK DUKADJINIT , ai njeri meriton denimin me te madh sikur AVNI RRUSTEMI qe ia dha denimin e merituar HAXHI QAMILAVE duke vrare ESAT PASHE TOPTANIN ne PARIS, GEpostojeE rekomandoj (+2)Nuk e rekomandoj (-1)
 • default user imageGaniu2012-06-03 21:33:00Minus Nigerine dhe Uganden, qe nuk jane njohje sigurisht, Kosova ka gjithsej 13 njohje, plus Cadi, 14 njohje,qe nga ardhja ne pushtet e Qeverise Thaci Pacolli e te tjere. Domethene jo 21 qe i pretendon si te vetat Pacolli ne kohen e Qeverise aktuale, plus 25 ne kohen kur ka qene opozite!Fort po rren ky matrapaz E rekomandoj (+1)Nuk e rekomandoj (-2)
 • default user imageferdi2012-06-03 18:51:19hallo julia se ju egzistoni e din rrafshi i dukagjinit deri ne dollc,prej kodres se dollcit e anena kujna ti thuesh se je shqiptar ka me thane ,elhamdurilah,se mendon qe je mysliman.e ma anej nuk ju njeh kerkush e as Vatikani.Te kishit pas ju veq nja sa gishti i vogel i kames se Pacollit,me emen mark ose llesh shka kishit dite me e livdue.Pacolli kurr nuk ikish permen mundin e vet per Kosoven sikur mos te kishin egzistue grupe qe mundohen ta minimizojne ose ta humbin fare punen e tij.Ni cent me e hargjue ky e permenin e per tjeret sguxojn as me tregua.Hallo Julia une bile e kam ni emen per ty se di.Ky emni yt po ma qon mallin e ni gjermanes ktu afer.Emnin e kam Ferdinand shkurt ferdi e ti quaje si te dush se emni jem ashtE rekomandoj (+6)Nuk e rekomandoj (-3)
 • default user imageremi2012-06-03 15:25:44Nuk po me duket burrerore te lavdroheni, deshmoret e vdekur ne lufte kurr nuk po flasin, ata kane dhene jeten o i nderuar eshte e turpeshme te merresh me lavdata, punoni per te marr pushtetin apo per te miren e vendit?E rekomandoj (+4)Nuk e rekomandoj (-4)
 • default user imageHALELUJAH2012-06-03 15:24:57BUXHA -MUXHA te gjithat i ka veq pamja e tij trishtuese , me te na daLE PERPARA EDHE SORRAT I TREME… faca e buxhes eshte sikur c….me silikon te femrave plaka hahahaha … FERIDE HANEM pse po e permende kryqin ,kur e din fort mire qe kosova eshte per ata qe jane krishter ,se ti emrin qe e ke replikon qe je ndoj kopil qe turku e ka lane ne KOSOVE,por me kalimin e kohes ti vet ke mu shperngule tek baba KARA SULLTAN MAHMUT,HAZREM JAZEK! HAJDE SALAM ALEKUM FERIDE HANEM !E rekomandoj (+10)Nuk e rekomandoj (-10)
 • default user imageSpeci i Djeges2012-06-03 13:00:16@Betim, Une kthizen nuk ja kom pre nanes se Skenderbeut edhe nuk e di a ka qene 100% shqiptare a jo por ni send e di qe dyshimi per kombsine e saj rrjedh prej emnit te saj Vojsava. Me dyshu ne kombesi te njerit per shkak te emnit nuk mbetet shqiptar i paster ne Kosove. Azem Beja me emen i bjen qe asht Arab e jo shqiptar. Nisoj edhe Adem Jashari, Ramush Haradinaj e Ibrahim Rugova. Migjeni na del qe asht Shka. Fanoli da del qe asht Grek. Albertat, Edmondat nda dalin Angleze, Violetat na dalin Franceze etj. Veq ni … e nxjerr kombesine e njerit prej emnit.E rekomandoj (+8)Nuk e rekomandoj (-2)
 • default user imagedemiriamerikë2012-06-03 11:41:48E more të MJERË po nashta inshalla ZEMRA po ju kërcet ndahet ndyshë po tprisht e kishit cilin ju o kosovarë tmjerë LAVDRONI kriminellt e pdk ldk aak që ju kan qit në dy gjunjët e vet janë bërë milonera, e buxhen nuk u met … I kosovës i madhë e i vogël pa e rrokë për gojë (ku po tpa CIP ishit kan bre fara ju hupt)E rekomandoj (+3)Nuk e rekomandoj (-3)
 • default user imagedardanasi2012-06-03 09:43:43pse po rren palidhje po ku po sjell ti njohje. Ti ke ardhe pushtet veq me plaqkit ma shume Kosoven.Krejt ato udhtime qe po i ben per biznes privat eki ne dem te Kosoves.Une jam vendas i tij dhe e di qe ky pis veq me vjedh ka ardh ne Kosove.Ku ishte ma heret gjate koherave te veshtira ne Kremlin normalE rekomandoj (+4)Nuk e rekomandoj (-9)
 • default user imagelala 2012-06-03 08:10:55Po pse spe lut Rusin me njoft kosoven ndashta e bojn per hater dhondriE rekomandoj (+6)Nuk e rekomandoj (-12)
 • default user imageSam!r2012-06-03 07:52:22o B.Pacolli ti je njeri kryesor qe popilli i Kosoves sot vuan, se ti u bane sebep e Thaqi eshte sot ne Pushtet. E rekomandoj (+4)Nuk e rekomandoj (-11)
 • default user imageAdil Krasniqi2012-06-03 07:35:43Mendoj se keto jane rrena te Pacollit,ne nje intervist te dhene menjehere pas shpalljes se Pamvaresise ka deklaruar se Kazakhstani Kosoven do ta njohe ne vitin 2011 por nuk ndodhi, kretarin e te cilit shtet e ka shoke e se bashku me te dhe Fatos Nanon i ka pasur musafire per nje vit te ri ne ZvicerE rekomandoj (+3)Nuk e rekomandoj (-9)
 • default user imageGermani2012-06-03 04:18:09Komentues -Betimi- ,dy fjal ti kisha than veq: Me permend SKENDERBEUN duhet mu que ne kemb , me nderue. E ti ja qite ni vic permas- MARRE per ty.Fjala e pare. E e dyta: Qifti si ti , e shet edhe … Qfar lufte fizike ke ba bre ti, leht asht shkrue.E rekomandoj (+6)Nuk e rekomandoj (-4)
 • default user imageanalisti2012-06-03 03:25:39BOLL MAA SHQIPTART E ZIII !!! Mos e Kthenii Kohen Mbrapaa Nukk oshtt Momentii Me Para gjykuu Ni njerii Qe mundohett Per Shtett Te Vetinn Nuk osht Ngushtt Per Veti Po Per Tmiren E Ktii Vendii Oka Mundohett. Z. Behxhet PacoLLii FALIMINDERIT Per Krejt Ktoo TmirattAHUU JU SHPERBLEFTT Tu RealizofshiN Krejt Misionett Qe IKI Ne plann. E rekomandoj (+6)Nuk e rekomandoj (-3)
 • default user imagekosovari2012-06-03 01:51:44o vllezer shqiptar leni kto grindje per politik se vet fjala politik do te thot genjeshter.per njohjen e nje shteti vendos vet ai shtet per njohje a po per mos njohje ,secili shqiptar pa marre para sysh se ku jeton e ka obligim moral te konriboj per shqiptarizmin feja dhe kombi jan dy gjera te nryshme…E rekomandoj (+2)Nuk e rekomandoj (-2)
 • default user imagebajrami2012-06-03 00:58:56Ata Njerz qe veq flasin qe ja kan inati Pacollit ja h…E rekomandoj (+4)Nuk e rekomandoj (-3)
 • default user imagebenyyy2012-06-03 00:24:23z.pacolli,mos ju lutem mos ja fut kot…une mendoj se mbi 90% te njohjeve kane ardhur fale sh.b.a gjermanis dhe francesE rekomandoj (+5)Nuk e rekomandoj (-6)
 • default user imagejames2012-06-03 00:19:35I vetmi gabim i Pacollit eshte se ka hyre ne koalicion me PDKen, perndryshe per kete kohe ne te cilen gjindet Kosova nuk ka me te mire per kreminister te Kosoves. E disa komentues qe e shajne z.Pacollin as qe vlen te komentohen.E rekomandoj (+5)Nuk e rekomandoj (-4)
 • default user imagemolla2012-06-03 00:19:03po, paatjeter njohjet jane bere me intervencat e pacollit, po veq ai e din me qfare rruge dhe ne qfare menyre i ka ba.po ajo seshte me rendesi per neve, ne nuk jemi ardhe ne kete bote per ti gjykuar te tjeret, ka kushs te mirret me te, kur vjen koha.E rekomandoj (+4)Nuk e rekomandoj (-4)
 • default user imageJashar.H.Selmanaj.2012-06-02 23:56:44Pas pavarsis paten deklarue se do ti kemi 50 njohje?…Sa njohje pas …..Te lutem mos fol pa u krye punen , pastaje serbia ne deofenzive dhe ju po DESHTONI?!….E rekomandoj (+4)Nuk e rekomandoj (-2)
 • default user imageEmri:2012-06-02 23:47:55ASKUSH, T,U PËLQEJ SHQIPKOSVE! PKARVANI DO TË LËVIZË PËRPARA,E TË LEHURAT LE TË VAZHDOJNË.ÇDO GJË QË KA ARRITUR NË JETË KY NJERI,ËSHTË REZULTAT I ANGAZHIMIT TË TIJ TË MADH.ASKUSH B.PACOLLIT GJË NUK I KA FALË,PTË GJITHA I KA MERITUAR.KOSOVA DO TË KRENOHET PËRGJITHMONË ME B.PACOLLIN,SEPSE VETËM VEPRAT MBESIN,E FLASIN.B.PACOLLI,PËR FAT,I NJEH HOLLË,SHQIPKOSËT,PRANDAJ EDHE NUK MËRZITET KAH LLOMOTISIN,POSHTË E PËRPJETË.ËSHTË TEPËR I NGRITUR,SA QË LLOMOTITËSIT KURRË NUK MUND TA PREKIN.KOSOVA ËSHTË E NDERUAR ME NJERËZ SI B.PACOLLI,I CILI LIDH MERIDIANET BRENDA 24ËVE PËR TË HAPUR GJITHKUND NGA NJË PORTË TË RE PËR SHTETIN TONË TË RI,I CILI PA NJERËZ SI KY ATDHETAR,DO MBETEJ ENDE NË BISHT TË LAHUTËS.UROJ QË TË KETË SHËNDET,DHE JETË TË GJATË SA MALET.KY MOTIVIM I TIJ,DUHET TË NA NXIS…E rekomandoj (+3)Nuk e rekomandoj (-5)
 • default user imageuka2012-06-02 23:43:36por per lobim e merr ti rrogen nga qeveria e kosoves, prandaj mos e lavdo vehten shume,por thuaj qe e kryen punen( qe paguhesh per ate pune) me sukses. E rekomandoj (+4)Nuk e rekomandoj (-5)
 • default user imageBabloku2012-06-02 23:33:35Te ne thonë ai që martohet nuk shpqton pa u sha , se nëse e merr nusen e keqe thonë , Tphuuu nonen , po të keqe e ka marr! Nëse e merr të mirë , tphuuu nonen , po të mirë e ka marë! Çka kanë ndryshim komentet e , atyre që i kanë vjedh 25.3 kg ari në Pejë dhe Pacolli në këtë intervistë? Asgjë , si bone mirë si keq , i shanë! Ku është logjika? SHARJET DHE FYERJET JANË MUNGESË E ARGUMENTEVE! E rekomandoj (+14)Nuk e rekomandoj (-4)
 • default user imagegjakova-usa2012-06-02 22:42:34KADALE O BEXHET PACOLLI,MAJE VETEN O BURRE,MOS PO DON ME THANE SE EDHE AMERIKA PER HATER TENDIN E BOMBARDOJ BEOGRADIN,BOLL MA ME LAVDATA,JO UNE JO TI U BOTE HOREE rekomandoj (+26)Nuk e rekomandoj (-13)
 • default user imagePhantom2012-06-02 22:39:26Te gjith ju qe komentoni dhe mendoni se jeni analista per keto pune, jeni shum larg nga z. Pacolli. Per kete deshmoni edhe vet qe po keni kohe me shkruar ne PC, perderisa ky Burr shteti po punon pa ndal per Kosoven . PS. z.Pacolli eshte UNIVERS ne krahasim me ju dhe me “ata politikanet” qe po vjedhin per qdo dite Kosoven. Shpresoj se e keni te qarte apo ndoshta edhe jo ?E rekomandoj (+12)Nuk e rekomandoj (-11)
 • default user imageAgimi2012-06-02 22:31:57Le mos rrej se 60 njohjet e para as qe e ke dite qka po bahet. Edhe tjerat kane ardhur fale SHBA, Anglise dhe Gjermanise se sa per ty, Skender Hysenin dhe Enver Hoxhajn na kishte ardhur nje grusht lesh Marije.E rekomandoj (+13)Nuk e rekomandoj (-9)
 • default user imageGjilan gj Shqiperia (Kosova)2012-06-02 22:26:56Pacolli: 46 njohje të shtetit nga unë ???Valla masi pe permen ska kurgjo prej teje,se aj njeri qe e lavdron veten ,leje qeter kushe ne te tregon se hala je i ri ,se ki ndermend me deke nashta…E rekomandoj (+10)Nuk e rekomandoj (-16)
 • default user imageBETIMI2012-06-02 22:08:45o qarri po qka ti bejm skenderbeuviqit qe eshte nip i shkive valle? se ju shpesh e doni skenderbeun tash thuani per Pacollin dhenderr i sllave po ma keq se mu kan nip i shkive ska.Juve tjeter kun eshte duke iu djeg e shprehni mllefin ndaj pacollit qe po an sjell njohje.Un te pyes ty dhe prrokoviqin . sa njohje i keni sjell kosoves qka keni punu ne te mire te vendit dhe a keni kontribu se paku fizikisht ne luft . une te treten e kam se bahsku em familjne teme.JU jnei shkije shqip folesa e kam fjalen per prrokon dhe qarrin e ju djeg shum qka do emrie qe i ndodh kosoves, lakmi jan duke ia pas juve edhe don lush gjergjeviqi dhe shkijet per perqarjen qe po mundoheni me be ama kurgje spo arrini vetem se po e qitni fytyren e vertte te THIVIT haha RRNOFT KOSOVA IDI U BEGRAD KOSOVA JE ISLAMIKE rekomandoj (+11)Nuk e rekomandoj (-22)
 • default user imageFiri2012-06-02 22:08:35Sipas Prrokes shqiptaret po u dashkan vetem me ato shtetet ortodokse sllave te loboin .Qesharake a mendim kalamajsh .E rekomandoj (+9)Nuk e rekomandoj (-13)
 • default user imagemefa2012-06-02 21:55:53O te lumt Bexhet se kur te vdesesh tri rruge ne Marevc kan me mbajte emrin tanE rekomandoj (+14)Nuk e rekomandoj (-9)
 • default user imageKodra e diellit2012-06-02 21:54:51I shkreti, shpresoj qe se paku ai vete te mos ju besoj ketyre genjeshtrave. Nuk e di sa e keni verejt, ky njeri po shndrrohet ne nje personazh te filmave mafioz, se bashku me Lushtakun dhe Thacin si duket jane bere pronare te gjysmes se Kosoves…edhe shtepine e ka bere keshtjelle (mansion) sikur mafiozet latino-amerikan. Pushteti, turizmi, hotelieria, kompania e sigurimeve, ndertimtaria, tokat e ndryshme bujqesore (ish-tregu i kafsheve) etj etj…(e harrova edhe Grandin), shumica e fabrikave ne Rrafshin e Kosoves, origjinal sikur ata karakterat e filmave mafioz nga Amerika latine. Vetem nje shprese e kam, ne zgjedhjet e ardhshme ky njeri do te kapitulloj politikisht, nese nuk ka njerez qe ia shesin voten. E rekomandoj (+7)Nuk e rekomandoj (-16)
 • default user imageilir2012-06-02 21:38:03Moti nuk kam shkruar.Naim Frasheri thoshte:bere nji te mire e hudhe n,deti;po sta diten peshqit ta din ZOTI.Ne aspektin fetar nje e mire qe behet e permendet zhvleresohet.Punen e qadres(ombrelles) e dini edhe ju.EL SALVADORI do te na njef me 02.06.2009,pate thene i nderuar PACOLLI.Prit me dit e prit me vjet pushka e liles nuk pokerset.E rekomandoj (+8)Nuk e rekomandoj (-11)
 • default user imageFerdi2012-06-02 21:31:07ej PRROKA veq edhe te kish pas pacolli ni Kryq prej Qarri ne qafe sish hanger prej se miri.Nashta na kish ba pune edhe ne Vatikan.Jau kish zdrit ftyren edhe juve me pas mujte me e ba per veti vatikanin, se per juve ashtu e kshtu ata ne Vatikan se dine se ju egzistoni.Ni autobus kini vleft.E qysh doni atehere me vlersue kolosat.E rekomandoj (+16)Nuk e rekomandoj (-14)
 • default user imageKruja2012-06-02 21:15:24Po Pacolli osht llegjende e gjalle bre. Une e kam lexuar librin e tij. Une e pershkruaj Pacollin sikur nje ENGJELL. Prandaj ja dha zoti, sepse parimet e tij jane univerzale dhe te drejta. E rekomandoj (+15)Nuk e rekomandoj (-6)
 • default user imagejeta2012-06-02 20:23:52Bravo se vallah boll i ke ndihmu kosoves. ndash le te thojn je i martum me ruse ndasht anejknej se ma i fort se ti veq thaqi ne koft qe ka luftu se tjeter jo per momentin. E rekomandoj (+15)Nuk e rekomandoj (-8)
 • default user imageDjali2012-06-02 20:22:58Antaresimi i nje shteti ne OKB: 1. Kerkesa behet nga shteti ne drejtim te OKB; 2. Keshili i Sigurimit (organ ekzekutiv) shqyrton kerkesen e shtetit qe meton te antaresohet. Ne rast aprovimi nga ana e ketij Keshilli, ateher kjo kerkese del ne forme rekomandimi qe i dergohet Asamblese se Pergjithshme te OKB (legjislativi) per votimaprovim. 3. Per aprovimin e ketij rekomandimi, Asambleja e Pergjithshme duhet te votoje me se paku 23 e antareve te vet (aktualisht ka 193 anetare). Po, z.Pacolli, duhet ta dini se per daljen e kerkeses ne lloj rekomandimi nga Keshilli i Sigurimit, duhet ne minimum konsensusi nga 5 antaret e perhershem, nder ta edhe Rusia. Si don me ia ba me Rusine ti, pse po genjeni, spo ju vjen turp?E rekomandoj (+14)Nuk e rekomandoj (-11)
 • default user imagedrini2012-06-02 19:54:52ahahahahahah bexhet na ki kesh me shtii :)))) legend je bac mos ta nin, e ke gjet vendin qyqy …E rekomandoj (+13)Nuk e rekomandoj (-10)
 • default user imageQarri2012-06-02 19:49:01Po qysh s eshte i pari ! Ku ka me i Zoti se PACOLLI ! Me kane DHANERR i SKLLAVENEVE, e mos me kane i MENCUR a bahet ? Nuk bahet ! Ani kurgju seshte me kane dhanerr i SHKINISE si “GOSPODIN QEBJA “, pa kane dhanerr i RUSEVE. Po skane edhe faji te dyte ,se te NXETA JANE SKLLAVENET ! Po s`kishin pase faji edhe udheqesit E KTYNEHERIT QE SHKOJSHIN ME skllavene ! E kishin pas kerkue MIJALTIN. E rekomandoj (+20)Nuk e rekomandoj (-22)
 • default user imagedin2012-06-02 19:48:17per ata qe nuk jane te informuar, prroka(serbi)dhe shume te tjere dhe qe jetojne ne agoni ti lexojne pak shkrimet dhe intervistat e diplomateve dhe analisteve boteror se sa ka merita Pacolli per njohjet.jo se jam adhurues i Pacollit por faliminderit edhe nese e ka pru vetem nje njohje e jo me shume dhe te gjitheve qe angazhohen ne kete drejtim,faliminderit edhe atij qe e bjen njohjen e vatikanitE rekomandoj (+14)Nuk e rekomandoj (-10)
 • default user imageJ.Ejupi2012-06-02 19:43:59 . Nuk njihet perandor despot që t?i kenë mjaftuar hapësirat që ka pushtuar. Lakmia për pushtet të pamerituar nuk i njeh kufi ligësísë. Historia i ka mësuar popujt të mos u besojnë fjalëve. Doktrinat kriminale janë më të rrezikshme se pushtimet e egra. Mjerë popujt që drejtohen nga ?burra shteti? mendjemëdhenj. Jo të gjitha vuajtjet prodhojnë fisnikërí. Tiranët e vegjël janë mbrojtësit më fanatikë të të mëdhenjve. Të gjithë servilët krijojnë vetëm diktatorë. Pacolli dhe te tjer si ky, jane vetem servil dhe nepermes servilizmit, ky monstrum mund te depertoj vetem ne lindje, te arapet, te disa shtete qe ne krye kane shefa despot, qe nuk i mjaftojne grabllimet qe i kane bere.Pacolli vetem deme po bene Kosoves.Ai dhe qeveria duhet te na drejtoj ne perendim e jo ne lindje.Kure ka takue lider E rekomandoj (+16)Nuk e rekomandoj (-14)
 • default user imageprekazi2012-06-02 19:13:31Te lumt Pacoll se qisi burrash i duhen KOSOVES , qe punojn per shtet ,per popull e tanshi per vete. E jo si keta te qeveris krejt ne te kunderten veq per VETEN. E tij veq per para se historija do ta tregon te verteten, te lumt a.E rekomandoj (+24)Nuk e rekomandoj (-18)
 • default user imageXhela2012-06-02 19:07:20Boll ni ma me keto rrena na mbytet Mjer populli i KosovesE rekomandoj (+17)Nuk e rekomandoj (-19)
 • default user imageluli2012-06-02 18:48:45mos ja fut kot se nuk eshte e vertet.. a mos deshte me te shpall hero a qka..E rekomandoj (+14)Nuk e rekomandoj (-22)
 • default user imageNora2012-06-02 18:44:01O PRRAKA p`rse e lavdron kaq shum` bre, po me qen` i mir` e kishte krye punen me miqet e vet`. E rekomandoj (+13)Nuk e rekomandoj (-16)
 • default user imageArusha2012-06-02 18:37:16Edhe mobilet ma te mira se Gadafi i ki, per bukuri fizike mos te flasim. Si gllumac je. TAMON BORAT!E rekomandoj (+20)Nuk e rekomandoj (-23)
 • default user imageMUSLIMANI LAIK2012-06-02 18:22:33OBEHXHET,NUK PO DU METE ZHVLEFTESU PO PO DU ME DITE AMUNDESH MI NUMRU SA NJOHJE I KE PRU SE PO ME DUKET PAK SI E FRYER KJO SHUME 46 VENDE! O Prroka trus b…. se je kah e ban bajat me keto komentet e tua shume bajate,thuja se nuk ke ku kapesh dhe mundohesh te kapesh per te muslimanve duhet ta dish se e kan te shartuar nuk ke ku kapesh fatekeqsisht,dhe nje gje pse shkruan me shume nik name,prroka,haleluja dhe nje tjeter qe sme kujtohet!E rekomandoj (+18)Nuk e rekomandoj (-17)
 • default user imageBlerimi2012-06-02 18:17:41E prrok e far shkavi(kryqali i flliqt) normal për ty qka asht Muslimane nuk ban por mos harro se pikrisht për jo dëshirën tane në Kosov jan 96% Musliman e tipa si fatos nanon e milon kurren e kurres ska me Pas KosovaE rekomandoj (+17)Nuk e rekomandoj (-19)
 • default user imageLumi2012-06-02 18:07:36Qe kush e ka sjell njohjen. Pacolli rrenec patetik http:www.mfa-ks.netE rekomandoj (+13)Nuk e rekomandoj (-23)
 • default user imageFanol Bardhi2012-06-02 18:07:01Une,Une,Une! Per kuzhinier nuk je punesu, po zevendeskryeminister e at detyre e ke, e hiq nuk dihet a kishim pasur me shum njohje pa Pacollin. Ndoshta po.E rekomandoj (+17)Nuk e rekomandoj (-19)
 • default user imageluta2012-06-02 17:57:50PRROKA diqka ke harrue,edhe babgjyshi i tije i ka bajt valigjet e Kralit-krejt me loze!.E rekomandoj (+20)Nuk e rekomandoj (-20)
 • default user imageAbdylhaqimi2012-06-02 17:48:01Hec more ftyr plastike,po mu ke ba si ai gabeli ce thot-kushe se lavdon vehten ju kallt shpija!! bash si po thot PRROKA i vetmi je ste afrohet njeri ty,po si ske fije mare ore i paftyr o ngatresagji i pionjer i UDB-s o dhander i Jelcinit e nip i sulltanit,huo e thupt zoti.E rekomandoj (+19)Nuk e rekomandoj (-32)
 • default user imagetafili2012-06-02 17:43:18Z. Pacolli, nuk blehet pozita historike, ajo meritohet. Te pergezoj per te arriturat e nje biznesmeni, por nuk jeni diplomat. Druaj se emri juaj do te tretet ne historine moderne te Kosoves. E rekomandoj (+15)Nuk e rekomandoj (-20)
 • default user imagePrroka2012-06-02 17:18:19″I pari je, me i madhi, nuk ka kush qe te del perpara, yryshxhia me i madh i te gjitha koherave je, muslimani me i forte, miku me i ngushte i Jelcinit, Gadafit, fisit ZULULU (po me duket edhe i ke dikca keta se shume po te shkon muhabeti ne Afrike) je, bartesi me i ndershem i valixheve te marshallit, i vetmi bre je, po nuk ka njeri tjeter ne kete bote qe i ka aftesite tua, je kolos i rralle, i pamposhtur dhe vigan i biznisit dhe politikes, vec po ta kan inati dhe po te xhelozojne se ti edhe Romen, Berlinin e Mosken tuat i ben”. Shenim: Kjo deklarate i eshte dedikuar nje personi tjeter, prandaj botimi i saj ne kete pjese te gazetes eshte “gabim teknik” apo shtypi “i gazetes”. Kerkojme falje dhe mirekuptim nga lexuesit. Haha.E rekomandoj (+46)Nuk e rekomandoj (-85)
 • default user imagetali2012-06-02 17:16:45Per anetarisim duhet hiq me pak se (23) 193 129 shtete…E rekomandoj (+12)Nuk e rekomandoj (-9)
 • default user imagevali2012-06-02 17:14:46Serbia jo në BE me Preshevën e diskriminuar keta e ka then mire ne ate pzitive nese e marin si baze bashkimi europian te tjeret nuk i kam degjue sa edi uneE rekomandoj (+29)Nuk e rekomandoj (-2)
 • default user imageHASHIM SHALA2012-06-02 17:04:36kto jan merita se jo vetem lavdata…. te lumt e di qe LDK,PDK mundohet ti minimizojn por kte e din populli… nji gje qe shihet kallauz nuk don thot nji proverb e urt popullore.
SHPËRNDAJE