Ukraina në shok,  e pikëlluar dhe në lotë për Oskanën e re e cila kishte parë me sytë e saj “xhehnemin” prej së gjalli dhe pas tri jave në shtratë në “shok dhomë” ajo i tha lamutmirë prindërve të saj, shoqeve, Ukrainës dhe kësaj bote…

Oksana Makar ende jo tetëmbëdhjetë pranvera, vdiq pas tri javësh vuajtjesh në shtart, pasi ajo ishte përdhunuar dhe djegur në flakë, por sulmuesit e saj, tre kriminelë të kësaj vepre lirohen pas pak ore ?!
Ky krimi ndaj kësaj vajze dhe drejtësia e “fotfot” ukrainase përballë targjedisë makabër  ka zemëruar tërë popllin e Ukrainës, njofton agjencia informaitve kombëtare “Presheva Jonë”, duke ju referuarRoiters.  Oksana Makar, 18, vdiq sot pas tre javësh vuajtje që kanë tronditur në të gjithë vendin. Femra e re ishte e përdhunuar, mbytur, djegur dhe e përplasur për të vdekur, ka ngjallur indinjatën e bashkatdhetarëve saj.
Ajo ishte e rastit që një njeri u gjet më 9 mars në një vend të trupit martirizuar e Oksana, e djegur në 55%: “Paramendoni, ata pasi e kishin dhunuar, torturuar ia japin flakën dhe e lënë ashtu as të cdekur e as të gjallë, e lenë të shtrirë në akull eacar… Ajo qëndroi plotë dhjetë orë këshut​​”…ka pohuar mjeku i cili ka trajtuar Oksanën. . Mjekët i qëndruan asaj mbi kokë disa orë duke luftuar për t ja shpëtuar jetën, ata ishin  ne siklet mes shpresës dhe dëshprimit. Por, kot ajo vdiq nga hemoragji mushkërive.Rasti i mori dhenënë edhe më duke u kthyer tragjedia në skandal shtetëror, kur policia  eukraianse, e cila kishte arrestoi tre të dyshuar, të moshës midis 21 dhe 23 vjet, ka lëshuar pas pak orësh ?! Njëri është i biri i adoptuar një grua e punësuar në një lokal, tjetri i biri i ish-shefit të një rrethi të rajonit Mykolayiv në jug, ku vajza jetonte. Kjo ka bërë që sot në rrugët e Ukrainës të mbushen zi me njerëz duke protestuar kundër kësaj amsakre makbërkundër Oksanës 18 vjecare..

Rasti i Oksana Makar ka marrur hov edhe më pas lirimit të dy video ku b¨në fjlaë përkriminin m unsutuoz. “Unë nuk desh ta djeg të trupit” tha njeri, duke pretenduar se kanë gjuajtur vetëm një copë leckë, duke hedhur ku u gjend pranë viktimës.

Një tjetër video, qëllua nga nëna e Oksana së, tregon vajzën që po vdes në shtratin e saj në spital. Tetyana Makar është kritikuar rëndë për të postuar këto imazhe në Net, por ata ndihmuan për të mobilizuar gratë rreth rastin e vajzës së saj.

Vdekja e Oksanës e ngjalli reagime dhe zemërim të thellë të qytetarëve, saqë politikanët u detyruan të marrin një qëndrim. Presidenti Viktor Yanukovych dhe Kryeministri Mykola Azarov shprehu ngushëllimet të afërmve të viktimës. “Miliona ukrainasit besonin në shërimin e Oksana,” tha kryeministri Azrov në një deklaratë në faqen e tij, duke premtuar “një dënim të pa kompromis” për vrasësit e tij. Kjo nuk është hera e parë që drejtësia është akuzuar për të qenë të vetëkënaqur me të afërmit e pushtet vitin e kaluar, bir i një deputetit të afër me presidentit u dënua me tre vjet dënim përmbytje. Mobilizimi i Oksana ndoshta do të bëjmë atë të drejtësisë dhe për të ndryshuar qëndrimet: disa zyrtarë të policisë dhe prokurorët lokalë u hodhën poshtë, sipas Ministrisë së Brendshme. Sa për sulmuesit e saj, ata u kthyen përfundimisht në burg, të akuzuar për përdhunim dhe vrasje. Ata rrezikojnë burgim të përjetshëm.

SHPËRNDAJE