Inteligjenca amerikane mblodhi inteligjencë vetëm këtë muaj se ISPK Islamic State – Khorasan Province), një degë e grupit të Shtetit Islamik me bazë në Afganistan, se Rusia ishte një objektiv terrorist për militantët, ka raportuar New York Times, duke cituar zyrtarë të paidentifikuar amerikanë.

Gazeta vazhdon të shpjegojë se IS-i ka qenë relativisht i qetë deri vonë, por ka shtuar përpjekjet për të nisur sulmet ndaj objektivave anti-islamiste në Europë dhe më gjerë. Disa komplote ishin penguar, duke i lënë ekspertët të besonin se IS kishte pakësuar shtrirjen, deri më tani.

Duke iu referuar ISPK-së si ISIS-K, New York Times citon një analist i cili tha se IS ka qenë kritik ndaj Vladimir Putinit dhe propagandës ruse.

“ISIS-K është fiksuar me Rusinë për dy vitet e fundit [dhe] akuzon Kremlinin se ka gjak mysliman në duart e tij, duke iu referuar ndërhyrjeve të Moskës në Afganistan, Çeçeni dhe Siri”, tha Colin Clarke, një analist kundër terrorizmit në Soufan Group me bazë në Nju Jork, tha për NYT.

Një degë e Shtetit Islamik mori përgjegjësinë të premten për masakrën në një sallë koncertesh në zonën e Moskës, një nga sulmet më vdekjeprurëse në Rusi në dekada dhe zyrtarët amerikanë konfirmuan pretendimin menjëherë më pas.

SHPËRNDAJE