Prishtinë, 11 maj  -Nishani u prit paraditen e sotme në Prishtinë me një ceremoni zyrtare në sheshin “Ibrahim Rugova” , në kuadër të vizitës zyrtare që po zhvillon në Kosovë. Ai do të  takohet me autoritete më të larta të vendit.

Presidenti shqiptar Bujar Nishani tha sot ne Prishtinë se çështja shqiptare ne ballkan eshte nje ceshtje e shenjte kombëtare kudo që ata jetojnë – në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi, Preshevës apo jashtë vendit, njofton agjencia e lajmeve “Persheva jonë”

E ardhmja e Shqipërisë dhe Kosovës është Evropa

“Është një çështje botërore si vazhdimësi e tendencave dhe ngjarjeve që ndodhën 1.000 vjet më parë, për të ruajtur identitetin kombëtar të shqiptarëve. Sot brezi ynë që e trashëgoi atë që ajo e mori nga ato të mëparshme, ka një rol shumë të rëndësishëm për të punuar në bërjen e më shumë forcuar më tej prosperitetin ekonomik të dy vendeve – Kosovës dhe Shqipërisë “, tha Nishani gjatë një takimi me ish-presidneitn e Kosovës Hashim Thaçi në Prishtinë.

Ai vuri në dukje se proceset e tjera të integrimit, e cila është pika e fillimit në Bashkimin Evropian, proceset do të vazhdojnë çdo brez në të ardhmen, të sigurt se ata do të përmbushin detyrën e tyre me dinjitet.

“Sot ne kemi një komunikim brenda shkëmbimin pan-shqiptare ne sferën arsimore e kulturore si dhe të kembimit të mallrave dhe vizitat reciproke te qytetarëve qofhsin fmilajarte apo turisitke “, tha Nishani, i cili u nderua me Urdhërin e lirisë Thaçi.

Thaçi tha se ndan presidenti në largim i Shqipërisë, duke shtuar se shqiptarët në historinë e tyre nuk kanë qenë kurrë më të bashkuar se sa është tani, dhe me më shumë komunikim dhe më afër, sepse ata kanë një orientim të përbashkët euroatlantike kudo që jetojnë në rajon.

“Shqipërisë së Madhe’ Beogradit është përmendur në Beograd, jo në Tiranë dhe Prishtinë. Kjo është referuar për të fajësuar shqiptarët dhe për të justifikuar destabilizimin e saj, ose në Kroaci, ne Luginen e Preshevës, Mali i Zi apo në veri të Kosovës … Pra, kjo është e padrejtë propaganda e Beogradit me qellim per t’i prezentuar shqiptaret si faktor destabilizues ne rjaon.

U tha se shqiptarët në Kosovë për gati një shekull vuajtur nga dhuna dhe se Serbia nuk kanë aftësinë për të krijuar parti politike dhe jetën e tyre politike.

SHPËRNDAJE