Nga burimet diplomatike nga Tirana agjencia informative “Presheva jonë” mësonë, sot kur Edi Rama do të futet në Serbinë amdinistrative (nëse e lënë serbët) liderët e Luginës së Preshevës, të njejtën ditë, do të gjenden në Shqipëri, takohen në Tiranë me shefin e diplomacisë shqiptare z.Haxhinaston.

EDI RAMA,  NDOSHTA NUK VJEN SOT NË PRESHEVË, SERBIA MUND TA PENGOJ ?

Preshevë, 28 janar/AIK-Presheva Jonë

Pas gati 7 vjetësh në krye të Partisë Socialiste, Edi Rama do të tentojë një vizitë të tijën të parë në Luginën e Preshevës, e cila njihet ndryshe edhe si Kosova Lindore. Vizita është lajmëruar, siq njofton gazeta SHQIP e Tiranës, ajo do të zhvillohet në datën 28 janar, pra nesër dhe zyrtarisht do të ketë si temë qendrore promovimin e librit “Kurban”. Kjo është pjesë e një turi takimesh me shqiptarët kudo që janë, i artikuluar fillimisht në një intervistë të sekretarit për emigracionin Erjon Veliaj, e që do të pasojë më tej me Athinën.

Burimet diplomatike të agjencisë informative “Presheva jonë” mësojnë se sot kur Edia Rama do të futet në Serbinë administrative (nëse e lënë serbët) liderët e Luginës së Preshevës, z.Riza Halimi, deputet dhe Galip Beqiri, kryetar i KKSH-së dhe Shaip Kamberi , kryetar i Bujanocit të njejtën ditë do të gjenden në Shqipëri, për t’u takuar ne Tiranë  me shefin e diplomacisë shqiptare z.Edmond Haxhinaston.

Sidoqoftë, pa asnjë mëdyshje, vizita në Preshevë e përforcon përmasën nacionaliste të selisë rozë dhe Edi Ramës, deri më tani i mbetur në periferi të ligjërimit kombëtarist.  Do theksuar se Edi Rama është politikani i dytë i lartë shqiptarë, pas ministrit shqiptar nga Prishtina z.Ibrahim Makolli, që tenton sivjet të hyjë në Serbi, në këtë rajon të banuar nga shqiptarët e që ende vuan me një sër problemesh diskriminiuse dhe relacione të acaruara në raport me Serbinë…Në qarshinë Preshevës flasin larmishëm, disa thonë se vjen, dis thonë nuk vjen sepse serbët nuk e leshojnë në kufi dhe kan me ja bërë sikur Makollit. Sidoqoftë e shofim sot, dita e re nafaka e re…

Ndërsa, autoritet Beogradit apo ministri serb Ivica Dacic deri më tani end nuk janë prononcuar zrytarisht rreth vizitës apo ndalesës së Edi Ramës për të hyrë në Serbi , siq ishin deklaruar për rastin e ministrit kosovarë ditë më parë. Sipas burimeve të ngjajshme bëhet e ditur se vizita e Ramës organizohet nga Belgzim Kamberi, kryetar i Këshilli për të Drejtat e Njeriut nga Lugina e Preshevës .

————————————————

 

JA EDHE KOMENTET E JUAJA ME POSHTË

www.preshevajone.com

Agjencia informative Presheva Jonë
  • Petro MrWorldwide Greveni ky po qe esht Shqiptar dhe jo lev e serbavica si berishavic dhe thashivic

   Il y a 3 heures
  • Edviga Rama e ku eshte cudia ketu???

   Il y a 3 heures · 1
  • Aurora Ademiku eshte kjo SHIPNIA te shkoj edhe un ???

   Il y a 3 heures · 2
  • Qerim Bajraliu Des mecs on perdu leurs copines a cause de cette qualitée !
   http://bit.ly/ynhadE

   Il y a 3 heures
  • Reggie Cibaku VK

   Il y a 3 heures
  • Xhoni Joyky nuk eshte shqipetar po eshte serb e grek……

   Il y a 3 heures · 2
  • Marin Kulti Se mos shkon dhe ky dhe thote si tha Sali Berisha shqiptareve te malit te zi mire jeni me malin e zi cdoni me shqiperin ?

   Il y a 3 heures · 5
  • Gerta Parfumi e pra..dhe ka guxim dhe shkruan pale..si serb na duket…

   Il y a 3 heures
  • Bashkim HaxhikadriuQka i thoin kesaj pune.

   Il y a 3 heures
  • Dorela KrujaCfare paradoksi. Artikull i shkruar nga Presheva jone, e cila e permend disa her e quan Serbi.

   Il y a 3 heures · 1
  • Ilir Lilo ky e ka hallall plumbin,do pastrohej rruga nga kjo qelbesire,don zoti e nuk e kthen koken me ne tirane!

   Il y a 3 heures · 2
  • Alban RogovaMlladici i shqiperis

   Il y a 2 heures
  • Gimmi Tiranashpresojme qe serbet ta mbajne kte serb byth qire,do u pastronte shqiperia nga nje pleh.

   Il y a 2 heures
  • Bahri HagjaVERTET QELBSIR E MADHE KETE VEQ THAQI E DON SE JAN DYTE PEDERRA.

   Il y a 2 heures
  • Faruk Rexhepi Shipni sheti ma i ri ne bot a e ka njeohur shqipria a jo ???

   Il y a 2 heures
  • Did DidiMas shani o shqiptar se ita te shara n’a lajne mbrapa me mentalitet à ashte i mir apo i keq ka shku me pa vellezerit ton qe kan mbet n’en serbi

   Il y a 2 heures · 2
  • Ibrahim Muratieu paska me bo nomin ky qe po shkojka ne preshev

   Il y a 2 heures
  • Ibrahim Muratie ka knaq ne shqipni e tash edhe atje me shku me dhan naj deklarat si ne kosov a

   Il y a 2 heures
  • Ibrahim Muratia ka me marr edhe fatos nanoviqin

   Il y a 2 heures
  • Ibrahim Muratiapo edhe naj grek tjeter

   Il y a 2 heures · 1
  • Ibrahim Muratimos po don me trazu presheven ky , se per trazira ma i qart ska , edhe i bon trazirat edhe ik pa dhan pergjegjsi

   Il y a 2 heures · 1
  • Gramos GT Vwnuk shkon dot berisha me thacin dhe derguan kete karin!!!!! shok jan keta o budallenj te shitur te serbi jan futeni mir ne kok!!!!! keta jan armiku i popullit shqiptar!!! nuk jan shqiptar keta jan pisa

   Il y a environ une heure · 1
SHPËRNDAJE