E qeshura, ilaci me i mire

Nje studim i ri i mjekeve ka treguar se personat qe rrezikojne te preken nga ataku ne , duhet te shohin programe argetuese dhe komedi.

E qeshura sipas shkencetareve mund te shihet si mjekim ne disa raste, per shkak te emocioneve pozitive te saj. Perdorimi i te qeshures si ilac eshte sugjeruar prej vitesh, ndonese kishte pak prova qe tregonin se ajo ndikon ne shendetin e pacienteve.

Por ne studimin e fundit te Loma Linda University ne Kaliforni, pacienteve iu kerkua te zgjidhin programet apo komedite, qe u dukeshin me zbavitese. Per nje periudhe 12 mujore ata pane filmat per te pakten gjysme ore ne dite. Ne fund u arrit ne perfundimin se grupi qe kishte qeshur kishte rritje me 26 perqind te kolesterolit te mire (HDL), qe gjendet ne trup.

Ndersa pacientet qe merrnin mjekim por pa te qeshura shtese kishin vetem nje rritje prej 3 perqind. Grupi qe shihte komedi shenoi edhe ulje ne 66 perqind te proteinave qe rrisin rrezikun e semundjeve te zemres. Sipas shkencetareve terapia e te qeshures ul edhe nivelin e stresit te pacientet.

 

A e dini se?
Kuba ishte vendi i dyte ne bote mbas USA qe kishte tv color ne vitin 1959.

C’do here qe teshtijme zemra ndalon se punuari per nje sekonde.

Rusia eshte 127 here me e madhe nga Bangladeshi por popullsine e kane pothuajse te njejte….

Toka rrutullohet rreth diellit me shpejtesi 108000km/ore.

Populli i Hollandes eshte populli me shtatin me te gjate ne Evrope.

Urithet durojne me shume se devete dhe gamilet pa uje.

Numri i automjeteve rritet 3 here me shume se numri i njerezve.

Gruaja me e vogel ne bot kosiderohet Puline Musterse e lindur me 26
netor te vitit 1876 ne Holand .Mabs lindjes ajo ishte vetem 30 cm . ne
moshen 9 vjeqare ajo ishte 55 cm ndersa ne moshen 19 vjeqare aj arriti
vetem 61 cm ne gjatesi.

Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.

 

San Marino eshte republika me e vjeter ne bote.

Omjakon eshte qyteti mei ftohte ne bote me -72 grade Celsius.

Ne Kine cdo 2 sekonda lind nje bebe,kurse cdo 2,5 sekonda vdes nje njeri.

Ne
cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000
gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15
gjallesa.

Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin 11030 metra.

Qyteti me i madh ne bote eshte Meksiko Siti i cili ka mbi 15 milione banore.

Oqeani me i madh eshte Oqeani Paqesor me siperfaqe 179.680.000 km.katrore.
Oqeani mi i vogel eshte Oqeani i Ngrire i Veriut me siperfaqe 14.090.000 km.katrore.

Ishulli me i madh ne bote eshte Grelanda me siperfaqe 2.175.600 km.katrore.

Gadishulli me i madh ne bote eshte ai i Arabise me siperfaqe 2.730.000 km.katrore.

Thellesia me e madhe ne bote eshte ne Ishujt Mariana,e quajtur Celengjer.Kjo thellesi arrin 11.033 metra

Pika me e larte ne bote eshte Mont Everesti.Lartesia e te cilit arrin ne 8.848 metra .
Per here te pare u pushtua nga alpinistet e Zelandes se Re,me ne krye Edmund Hilarin,me 29 Maj 1953.

Vala e detit me e madhe ne bote e rregjistruar deri me sot ka qene ne Ishullin Ishigaki,Japoni me lartesi 85 metra.

Akullnaja
me e madhe e matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi
60 milje,ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.

Lumi Kongo eshte lumi i gjashte per nga gjatesia ndersa uje ka me shume vetem lumi Amazon.

Ne
Jakutsku ne Siberi gjate dimrit tempertura arrin -69 grade C ndersa
gjate veres arrin 39 grade C cka do te thote qe eshte dallimi me i madh
ne bote

Ne bote ka dy here me shume kafshe shtepiake sesa njerez.(rreth 14 miliarde).

 

-Flutura me e madhe ne Bote eshte 270 centimetra katror.

-Qelizen i pari e zbuloi shkencetari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky eshte zbulimi me i madh ne mjekesi, sepse qeliza eshte njesia themelore kryesore e cdo organizmi te gjalle.

-Romani I pare shqiptar eshte “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar ne vitin 1899.

-Gjaku ne organizmin e njeriut udheton shume shpejte: prej zemres deri te gishterinjtë e kembes arrin per 16 sekonda, deri ne tru per 8s, deri ne mushkeri vetem per 6 s.

-Ujevara me e madhe ne Bote eshte “Engjel” e lumit Karao (Venezuele). Lartesia nga e cila bie uji eshte 1.000 m. Kjo ujevare eshte vetem nje nga shume ujevarat e larta ne keto ane te Venezueles. Emrin e ka marre sipas pilotit amerikan Xhimi Engjel i cili ne vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur ne ditarin e tij.
Ujevara e dyte eshte ne Republiken Jugafrikane me lartesi 414 m.
Ujevara e trete eshte “Kukenani” ne Venezuele me 610 m, lartesi.

 

• Cokollata me qumesht u krijua nga Daniel Peter dhe konceptin ja shiti komshiut Henri Nestlé.

o • Struktura e DNA u zbulua nga James Watson dhe Francis Crick ne vitin 1953. Gjatesia e nje molekule te vetme eshte 1,7 metra.

o • Ne shekullin e 6-te p.e.s. matematicieni Pitagora tha se Toka eshte e rrumbullaket – shume pak e pranuan.

o Astronomi Aristarkos , ne shekullin e 3-te p.e.s. tha se Toka rrotullohet rreth Diellit – por idea nuk u pranua.

o Ne shekullin e 2-te, astronomi Erastostenes llogariti distancen rreth Tokes perafersisht ne 40 000 km. – asnjeri nuk e besoi.

o Ne shekullin e 2-te t.e.s. astronomi Ptolemei tha se Toka eshte qendra e universit – gati te gjithe e besuan per 1400 vjet.

o • Filmi Rus i vitit 1967 “Lufta dhe Paqja” kishte 120 000 figurante. Filmi Koreano-Jugor “Wang-magwi”(Monstra) i te njejtit vit
o kishte 157 000 figurante. Ne vitin 1945 filmi gjerman Kolberg kishte 187 000 dhe recordin deri tani e mban filmi britanik “Gandhi”
o me 300 000 figurante.

o • Bolivia mban rekordin e nderrimit te qeverive. Qe nga viti 1825, dita e pavaresise nga Spanja, jane nderruar 200. Italia nga viti
o 1945 ka nderruar 58 qeveri dhe 22 kryeministra.

o • Gjate shekullit te 6, u be si tradite te bekoje njerezit qe teshtinin pasi kuptohej sikur nxirrje djallin nga trupi. Gjate periudhes se
o semundjeve infektive, Papa nxorri ligjin per te thene “God Bless You”(Zoti te bekofte, Shendet.) te njerezit qe teshtinin..

 

– Nje gjarper mund te fleje deri ne 3 vjet.

– mjalti eshte i vetmi ushqim qe nuk prishet.

– ylli i detit nuk ka tru.

– kokrrat e rrushit plasin ne furren me ultratinguj.

– mosha e ujrave qe pijme eshte 3 miliarde.

– milingonat mund te jetojne 2 jave nen uje.

-ne bote ka me shume pula se njerez.

– kocka e belit te njeriut eshte me e qendrueshme se betoni.

– ne Turqi ka 1 milione e 229 mije njerez me emrin Mehmet.

– ne mengjes nje kokerr molle ta heq me mire pagjumesine sesa nje kafe.

– ne nje ambjent pa gravitet, flaka e qiririt eshte e rrumbullaket.

– numri i automjeteve rritet 3 here me shume se numri i njerezve.

– ditelindjen e festoni njekohesisht me te pakten 9 milione njerez.

– nqse do fusim ne frigorifer dy gota te njejta ku njera te kete uje te ftohte dhe tjetra uje te ngrohte,uji i ngrohte do ngrije me shpejt se i ftohti.

– nqse do i bashkonim te gjithe damaret e trupit tone do te krijohej nje tub
19,200km i gjate.

– ne Kine ka me shume njerez qe flasin anglisht sesa ne Amerike.

– njeriu me i gjate ka qene amerikani R.P. Wadlow me gjatesi 2.72 metra, i cili vdiq ne vitin 1940.

– kur jemi te dashuruar truri prodhon
“phenylethylamine”.
Kjo lende gjendet edhe te cokollata.

– kremerat kundra mushkonjave bllokojne shqisat e tyre, keshtu qe mushkonjave iu duket sikur nuk ka njerez ne dhome.

– kafeja nuk i ben mire te dehurve,bile ne shumicen e rasteve ajo rrit
nivelin e alkolit ne gjak.

– #morrat# e peshtire arrijne te kercejne lart rreth 150 here me shume se gjatesia e tyre trupore,kjo eshte njesoj sikur njerezit te kercenin rreth 300 metra.

– njeriu mund te rroje per nje kohe te gjate pa veshke, mushkeri, stomak, shpretke, temth….. por nuk rron dot as edhe nje minute pa melcine.

– ne nje kg limon gjenden me shume sheqer se ne nje kg luleshtrydhe.

 

 

 

 

-Njoftimi i pare per perdorimin e tyre, vjen 5000 vete me pare, nga Egjypti i vjeter
-Profilaktiket e pare kane qene te krijuar nga te brendeshme bagetish dhe me te miret ishin ata nga dhija.(kishin kosto shume te larte, sepse materiali ishte i shtrenjte dhe koha e prodhimit donte disa dite)
-Me 1844 u prodhuan te paret profilaktike nga kaucuku. Ishin 1-2cm te trashe, e kishin nje qepje per se gjati. Cmimi mjaft i shtrenjte dhe ishin me shume perdorime.
-Me 1861 behet reklama e pare per profilaktiket nga New York Times
-Me 1880 u prodhuan te paret profilaktike prej llastiku.
-Me 1912 u perdor per here te pare forma qelqi ne prodhimin e tyre, duke u bere me te holle e duke shmangur qepjen
-Para Luftes se Dyte Boterore, ne Amerike, shiteshin rreth 1.5 milione profilaktike ne dite.
-Me 1957, per here te pare, u perdor lubrifikimi nga shoqeria Durex
-Me 1992, u krijua profilaktiku i pare per femra.

 

7 MBREKULLITE ARKITEKTONIKE

Mbas shpalljes se 7 mbrekullive te kohes moderrne, eshte shpallur nje votim tjeter per 7 mbrekullite arkitektonike. Disa nga kantidatet jane:
-Stadiumi Olimpik ne Pekin ku do te zhvillohen Lojrat Olimpike 2008. Ky stadium disponon 91 000 vende.
-Kulla e Dubait, e cila, kur te mbaroje, do te jete ndertesa me e larte e botes, me 800 m dhe 68 kate.
-Museu i Pare i Artit Modern ne Rome, i cili permban nje nga projektet me te guximshme arkitektonike.
-Muze ne Jerusalem
-Kulla e Lirise, nje gradaciele me lartesi 1776 kembe, e cila do te ndertohet ne vend te dy Kullave Binjake ne Nju Jork.
-Muzeu i Ri i Gizas ne Egjypt, i cili pritet te mbarohet me 2010 dhe buxheti i tij, deri tani ka arritur 550 milione dollare.

SHPËRNDAJE