SUPERPUMA, ABSTURZSTELLE,Bernë, 28 shtator  -Vetem pak  javë pas tragjedisë së Susten, forcat ajrore zvicerane ka shënuar një aksident të ri.  Nga rreezimi ketij  helikopteri amerikan jane vdekur dy persona njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra duke ju referuar Zyres se Forcave Ajrore (OFFE) dhe Zyrës Federale të Aviacionit.

 

SUPERPUMA, GOTTHARD, HOSPITZ, ABSTURZ, HUBSCHRAUBER, HELI, MILITAER, GOTTHARDPASS, UNGLUECKDy persona  kanë gjetur vdekjen ne vend,  në rrëzimin e një helikopteri të ushtrisë zvicerane të mërkurën rreth mesditës në Gotthard. Dëshmitarët i thanë agjencise zvcerane ATS/SDA se helikopteri po fluturonte në afërsi të tokës, për të ngarkuar pajisjet apo njerëzit kur ka ndodhur aksidenti. Helikopteri amerikan me pas ja goditur një këmbë ure të energjisë elektrike, transmton “Presherva jonë” nga Zvicra.

 

Kjo ende nuk dihet zyrtarisht asgjë për shkakun e aksidentit ose numrin e dëmtuar ose të vdekur. Tani për tani, duket se zjarrfikësit kanë arritur që të shuajnë zjarrin që kishte marrë  hov perreth.

Aksidenti ndodhi brenda 200 metra e rrugës dhe rreth pesëdhjetë metra nga bujtinë e Shën Gotthardit


SHPËRNDAJE