Image associéeSenator Bob Dole en Jim Xhema from Medexha

 

WASHINGTON D.C:, 20 janar  -Presidenti Donald Trump dhe Zëvendëspresidenti Mike Pence jane pare dje në ceremoninë e nderit të ish-senatorit Bob Dole në Capitol Hill në Uashington. Presidenti Donald Trump së bashku me një numër ligjvënësish të lartë nderuan të mërkurën ish senatorin republikan Bob Dole me një çmim prestigjioz për të shënuar dekadat e tij të shërbimit publik në Shtetet e Bashkuara. Aty u permend edhe Kosova dhe miku i Bob Diollit, arkitekti i shtetit, presidenti histirik Ibrahim Rugova, njofton agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”

 

Presidenti Donald Trump së bashku me një numër ligjvënësish të lartë nderuan ish-senatorin republikan Bob Dole në kryeqytetin Hill. Aty u permend edhe Kosova dhe miku i Bob Diollit, arkitekti i shtetit, presidenti histirik Ibrahim Rugova

Dole, born in Russell, Kansas, grew up during the Great Depression and was a pre-med student at the University of Kansas before enlisting in the Army

Në këtë ceremoni morën pjesë edhe dy miqtë më të afërt dhe të dëshmuar të senatorit  Bob Doll, dhe të vetëmit si shihet nga shqiptarët të ftuar nga vet miku i madh i shqiptareve  Bob Doll, dhe kryesuesi i kesaj ceremonie Kryetari i te dyja dhomave Paul Rayn, filantropisti i njohur nga Presheva, në SHBA,  Xhim Xhema dhe veprimtarin e njohur nga Kosova, biznesmenin e suksesshëm Elmi Berisha.

Ish Senatori i Kansasit, Bob Dole, pranoi nderin më të lartë të Kongresit në ceremoninë e ndjekur nga Trump dhe ligjvënës të lart. Disa prej 300 përfituesve të çmimit janë George Washington dhe Nënë Tereza, sipas Shërbimit të Kërkimit të Kongresit., njofton agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”

 

Bob Dole per here te pare pa flamurin  shqiptar nga Jim Xhema i Medvegjës (ne foto: Bob Dol dhe Jim Xhema me plise te bardhe..) 

Gjatë kesaj ceremonisë së dekorimit nga kongresi amerikan, të mikut të madh të shqiptarve senatorit Bob Doll, me filantropistin e njohur Xhim Xhema, i cili ka marr titullin “Nderi i Kombit “ nga ish presidenti i Shqipërisë z. Bujar Nishani, dhe së bashku me veprimtarin Elmi Berisha erdhë në Uashington të nderojnë mikun e të gjithë shqiptarve senatorin Bob Doll.

Ish-senatori i Kansasit, ish kandidati për president të SHBA, miku i madh i shqiptarëve, ish Ambasadori Nderi i Kosovës në Washington, nga Presideni Rugova, Bob Doll, për nji kohë të gjatë ishte dhe udhëheqësi i shumicës në Senat, mori medaljen e artë të Kongresit të mërkurën – “Congressional Gold Medal”, në Ca

 

pitol Hill – Kongresin e Shteteve të Bashkuara.

Në një ceremoni, ku mori pjesë edhe Presidenti Donald Trump, i cili gjithashtu foli për trashëgiminë politike të Doll, kryetari i kongresit  Paul Ryan, udhëheqësi i shumicës në Senat, Mitch McConnell, udhëheqësi i pakicës në Senat Chuck Schumer dhe udhëheqësia e pakicave në kongres, Nancy Pelosi, se bashku me nen presidentin Mike Penc.

 

Dole ishte një avokat i përjetshëm për amerik anët me aftësi të kufizuara, e theksuar nga roli kyç që ai luajti në avancimin e Ligjit për Amerikanë me Aftësi të Kufizuara në vitin 1990.

 

Deri atëherë, ai kishte filluar mbledhjen e më shumë nderimeve më të larta të vendit. Presidenti Ronald Reagan i dha Dole Medaljen e Qytetarëve Presidencialë në vitin 1989.

Klinton ndoqi Medaljen Presidenciale të Lirisë, nderin më të lartë civil në vend, në vitin 1997.

“Biri i tokës, qytetar, ushtar dhe ligjëvnës, Bob Dole e kupton popullin amerikan, luftën e tyre, triumfin e tyre dhe ëndrrat e tyre”, tha Clinton në atë kohë.

SHPËRNDAJE