Vucici ne Davos foli per serbet e Kosoves, por Thaci si zakonisht asnje fjale per shiptaret e Serbisë?!. Thaci ne Davos flet per livadhet e Gretës, por harron livadhet (shqiptaret) e Preshevës?!

“Thaçi panelist në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës” ishte ky titulli pompoz i portaleve, mediave kosovare te njohura pro apo te sponsorizuara nga Thaci qe shkruajten 24 ore para nisjes se presidenetit kosovar per në Zvicer.

Ne Davos asnje gazetar shqiptare nuk ishte pare jo pse Thaci nuk deshti t’i merrete me vete, por aty muaren pjese mediat me serioze dhe prestigjioze boterore. Ndryshe, agjencia e lajmeve “Presheva nJone” drejpersedrejti nga Davosi ka njoftuar se Forumi Ekonomi boteror per kater dite rresht (22-25 janar) u mbajt pa tre personalitet kryesore te superfuqive boterore (Trump, Mey dhe Macron)

Zyrtaret e WEF demantojne mediat kosovare: Thaci ne Davos nuk ishte penalist, nuk foli para publikut, thjeshte mbajti tubime private

Zyrtaret e WEFne Davos duke dematuar disa media kosovare, kane deklaruar agjencise se lajmeve “Presheva Jone” ne Davos se “presidenti kosovar Hashim Thaci nuk ishte penalist ne Forumin Ekonomik Boteror ne Davos siq kishin raportuar portalet ne Prishtinë, thjeshte ai ne forum mbante tubime private. Prandaj edhe askund nuk eshte pare nepër foto as aty zyrtare te WEF as ne ato kosovare.

Kjo u deshmua sepse sa here shkruhej ne mediat kosovare për Thacin ne Davos ne Prishtine publikoheshin foto te kaluara apo foto tjera vetem sa per te ilustruar rapottime te tyre nga “vendi i ngjares” për 2.100 km larg?! Madje as fotoja me Hanh nuk ishte aktuale. Normalisht Thaci si zakonisht merr me vete nje turisht gazetar nga RTK apo te Klan Kosovës, ne te cilat ka jarana por kesaj radhe nuk u panë, sikur ne Dubai (13 gazetar) te cilet asnjeri nuk munden te hyne ne sallen ku mbahej Asambleja e Përgjithshme e Interpol-it?! qe paranai ekjolegenve kosoar doli me shume si ekskursion..

Portalet pro Thacit apo te sponzorizuara nga genjyen po ashtu se Thaci shkon ne Davos bashke me presidentiti amerikan Tump (për tja ngritur “imazhin”) qe ne fakt as Trump, as Macron e as Mey nuk ishte fare ne Davos. Madje Trump mospejsemarrjen e kishte paralajhmeruar para 2-3 jave?!

Vucici ne Davos foli per serbet e Kosoves, por Thaci si zakonisht asnje fjale per shqiptaret e Serbisë?!. Thaci ne Davos flet per livadhet e Gretës, por harron livadhet (shqiptaret) e Preshevës?!

Thaci ne nje postim ne fb e tij ka permndur disa emra te perosnaliteteve te larta te NATO-s dhe OKB-së ku ka thëne se “po marrin pjese” por ne fakt ai nuk ka takuar asjerin nga ta përveq me Hans. Vec kesaj ishte paralajmeruar nje takim me homologun e tij serb Aleksander Vucic qe duket se eshte takuar fshehtazi, larg mediave, takim ky sekret qe nuk eshte i pari.

Vucici ne Davos foli per serbet e Kosoves, por Thaci si zakonisht asnje fjale per shiptaret e ne Serbi (Lugines se Preshevës ?!. Merre me mend Hashim Thaci ne Davos flet per livadhin e Gretës, por harron livadhet e Preshevës?! Ai ka folur ne nje takim privat me temën e ambientit dhe gjelbërimit si dhe praninë e yllit 16 vjeçare, aktivistes së ambientit Greta Thunberg në Davos. “Greta është pjesë e Davos-it. Të angazhohesh për gjelbërimin dhe ambientin, për mua, sot, është patriotizmi më i madh që mund ta tregojë njeriu…” kan thene Thaci.

Zyrtaret e samitit er Forumit te Davosit i kane thene agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” se Hashim Thaci eshte akredituar, (President of Kosovo (This designation is without prejudice to positions on status, and is in line with United Nations Security Council resolution 1244 (1999) por nuk thone asgje per fjalimin dhe takimet e tija. Sipas znj. Da Dia zedhense e WEF “Thaci eshte ne listen e pjesemarresve te Forumit Ekonomik. Ai ka amrrru pjese ne disa tubime priovate. Ai nuk ishte penalist para publikut siq ishin perosnaliteet boterore Bler, Al Gor, Vucic etj..Pradaj edhe nuk ehnste pare askund ne fotografi..”

Vec asaj Thaci si zakonisht ne Zvicer ka dhene intervista te shumta jo vetem per portalet shqiptare, por edhe mediat zvicerane, por kesaj radhe nuk u ndi i gjallë. Dhe vizita misterioze e Thcit ne Davos te shtyne ta shtrosh pyetjen vereter Thaci a ishte ne Davos apo jo? Sikur t’mos ihste nje bisede e tij “folklorike” ne gazeten 20 minutes, veshtire se do te ishte t’i besohej se Thaci ishte ne Davos te Zvicrës. Sidoqofte ne Forumin e sivjem ne Davos me shume foli dhe u pa flamuri i Kosoves se presidenti i saj?!

SHPËRNDAJE