mushturrgffMushtisht, 28 gusht  -Ashtu siq ishte pritur rretrh 200 serbe ne mesin e tyre edhe perosn qe kishin ndihmuar krimet dhe masakrat serrbe ne Kosove, perkudner  se ishin nen mobojtje t epolcise kosovare ata pas kater oresh pritje, protestuesit shqiptarë i kthyen mbrapa.  Me kete mund te thuhet se ka deshtuar projekti i Beogradit per serbizmin e Kosovës, njofton korrespondenti i agjencvise se lajmeve “Presheva jonë” nga Theranda (Suhareka)

Vetuar e  tre autobusë  te mbuhsur shpic me rreth 200 serbë nen percjellje t epolcise kosoavre., sot jka ksihin meseyer Muhstishtit vendit të krimit,. Por paska kater orsh pritje, ata u kthyen mbrapsh.

Protestuesit sulmuan policinë me gurë dhe shishe qelqi, dhe një incident ndodhi në një kohë kur policia arrestoi disa prej tyre të cilët ishin ulur në rrugë. Protestuesit mbanin flamuj shqiptarë dhe parulla në të cilën është gdhendur “UÇK” (UÇK).

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, shprehet e shqetësuar me dhunën e përdorur nga ana e Policisë se Republikës se Kosovës ndaj demonstruesve në fshatin Mushtishtë të Suharekës, me rastin e tentimit të vizitës në këtë fshat nga ana e një grupi serbësh.

Kështu thuhet në reagimin për media të dërguar mëngjesin e sotëm, pas ngjarjeve të fundit të raportuara nga fshati Mushtitshtë.

“Ne, edhe me parë kemi shprehur shqetësimin tonë për rikthimin në këtë fshat të atyre serbëve që sipas  banorëve vendas kanë kryer krime në këtë rajon, andaj e ripërsërisim qëndrimin tonë se në Kosovë nuk kanë vend ata që kanë kryer gjenocid kundër shqiptarëve të Kosovës”, thuhet në deklaratë.

 

SHPËRNDAJE