Shkruan: Nefail MALIQI

 

Disa portale ne Kosove sot e bene namin: Ato bene me shume humor se sa spekuluan. Deshtuan per te hasmuar SHBA me Kosoven!

Mediat kosovare te ndikuara dhe sponsorizuara nga qarqet e dyshymta dhe mediat sllave spekuluan sot tere diten rreth nje deklarate te nje senatori, te cilat deshtuan ta leqitin Ameriken me Kosoven. Ishte deshtimi identik sikuar para do ditesh me rastin e “njohjes” së Kosoves nga ana e Xhamajkes, rrene kjo qe fabrikuar nga kuzhina e Hashim Thacit dhe ish-ambasadores se tij Vlora Citaku.

Dje ndodhi një mision i deshtuar (“Mission failed”) i disa portaleve albanofone per ta armiqesuar Ameriken me Kosoven. Nëno mos ke frike, se ke djemte ne Amerike!

L’image contient peut-être : une personne ou plus, ciel et plein airMos harroni se senati amerikan nuk e ka nje senator por 101 sish. Eshte e drejte te jepe nje mendim te lire cdo senator. Kjo eshte Amerike dhe vlerat e saj demokartike e cila ju mundeson secilit qytetare te flasin, te shprehet lirshëm, pa censurë. Edhe Hashim Thaci para dy vitesh ishte kunder zgjedhjes se Trump ne krye te shtetit te Amerikës, por fjalet mbesin fjale dhe populli amerikan e zgjodhi ate. Disa media kosovare tashme te njohura, qe veprojne ende nen patronazhin e Hashim Thacit, pretenduan te shtremberojne lajmin duke pohuar se «SHBA-te paskan deklaruar per «terheqjen e trupave amerikane». Cka asgje skishte zyrtare nga Uashingtoni e as nga mediat amerikane! Por edhe sikur do te teriheshin tripat amerike nje dite nga Kosova i nevoiten se paku 5 vjete te mira per te terhequr, kur dihet se baza me e madhe amerikane gjende ne Kosovë, ne zemer te Evropës dhe ne qender te ballaknit me emrin BONDSTEEL. Dhe Amerika aty nuk ka investuar kot dhe per nje fjale goje ndreq e prish, ajo S’eshte nje kiosk. Bondsteel është rreth 360.000 metra katrorë, njera nga 10 bazat me te medha amerikane ne bote, shkruan aghencia e lajemeve “Presheva Jonë”

JU kujtojme se nje deputet serb dite me pare ne parlamentin e Kosoves tha se «nuk e njoh Albin Kurtin per kryeminister» dhe «nuk e njoh shtetin e Kosoves », po pune e madhe. Qente lehin karavani, shteti ecen!..

Bildergebnis für PRESS PROPAGANDADhe tash te qohen mediat serbe dhe te shkruajne se «Kosova nuk e njeh Kosoven » ?! Per cka, sepse nje deputet serb nga 120 tjere mendon ndryshe?!, me duket se jo qe s’eshte gazetari, por budallaki!

Pra ky ishte humori i sotem ne disa media ne Kosove te cilet u perpiqen te ndersejne Ameriken kunder Kosoves?!

Roli i ShBA-së, vazhdon të mbetet i pazëvendësueshëm në proceset që po kalon shteti i Kosovës. Prandaj, prania dhe  angazhimi i ShBA-së, si aleate strategjike ne Kosove dhe ballkan, është i domosdoshëm në proceset aktuale, në konsolidimin ndërkombëtar të Kosovës, si dhe anëtarësimin në organizata ndërkombëtare, veçanërisht ato të sigurisë. Prania e SHBA-ve ne Kosovë nuk eshte vetëme ne interes te Kosovës por edhe ne interes te ballkanit për te sigurura paqen dhe stabilitetin ne rajon. Kosova dhe shqiptaret ne Amerike e kane deshmuar miqesine me amerikanet qe sot shqiptaret konsiderohen aletate me serioz dhe paranere me besnik te SHBA-ve, fale diaspores shqiptare ne kete kontinent. Prandaj, nuk thuhet kot, Nëno mos ke frike, se ke djemte ne Amerike!

Prandaj do te ishin te kota cdo përpjekje te armiqve, qofshin edhe mediat te njohura tashme ne Kosovë per propagande, per te futur perqarje mes Kosovës, shqiptareve dhe Amerikes. Por si cdo here edhe dje deshtuan ne misioni e tyre propagandues per te luahatur marreniet e mira mes ketyre dy popujve.

Edhe dicka, rreth spekulime e dhe fake news ne Kosove. Nga vizita e fundit qe kisha ne Federaten e Gazetarëve Nderkombëtar (International Federation of Journalists-IFJ) dhe Reporters sans frontières ne Bruksel, konstatuam se mediat ne ballkan te cilat me shume propagandojne se sa informojne, sponsorizohen nga mafia.

Zbuluam se sot ne Kosove nga 2200 informacione sa hyjne per cdo dite, publikohen ne mediat e atjeshme, 1600 jane nga burimet sllave, kupto ato serbe dhe ruse?! (sputnik) Dhe krejt e qarte pse kane ngecur proceset ne Kosove dhe Shqiperi, vende kete te cilat dite e sa vie po izolohen e larg e me larg Evropes!

SHPËRNDAJE