Gjenevë, 25 qershor -Samiti boteror i 30-të me radhe, tashme tradicional  i Forumit Crans Montana do të mbahet në Gjenevë, Zvicër nga 26 deri më 29 qershor 2019. Ne mesion e shume burreshtetasve, kryeministrave dhe minsitarve nga vendet e ndyshme boterore ne Forumin e sivjem ne Zvicer do marrin pjesë edhe delegacione shqiptare nga Shqiperia, Kosova, Maqedonia dhe Lugina e Preshevës, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Takimi jubilar i 30-te i Forumit nderkombëtar Crans Montana sivjet pret mbi 100 burrështetas, krymenistra djhe ministra nga mbare bota

Ky forum do të hapë një reflektim global mbi mënyrat e nxitjes së bashkëpunimit ndërkombëtar për të përmbushur më së miri sfidat e Paqes, Zhvillimit dhe Stabilitetit.

Si çdo vit, sivjet gjate kater diteve te ardhshme  (26 deri më 29 qershor) do të marrin pjesë shumë kryetarë të shteteve dhe qeverive, ministra, deputetë, organizata ndërkombëtare dhe aktorë të mëdhenj ekonomikë nga më shumë se 100 vende, ka njoftuar agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” në Zvicër znj. Barbara Castagentta, shefe per media ne Forumin Crans Montana.

Bildergebnis für Jean-Paul CarteronPërveç kësaj, një sesion i jashtëzakonshëm i Forumit të Komunikimit të Crans Montana te drejtuar nga fondatori i njohur zviceran Jean-Paul Carteron do të organizohet me rastin e këtij Forumi.

Ish-presidenti, ministri i puneve te jashtme dhe zv.kryeministri i Kosoves Behaxhet Pacolli i shoqeruar nga ministri i infrastruktures Pal Lekaj do te jene pjesemarres kryesor te Fourmit Nderkombëtar Crans Montana qe do te mbahet nga neser ne Zvicër. Pos autoriteteve kosovare ne Forumin Crans Montana, Shqiperine e prezenton dr.Salih Berisha.

Pjesemarres tjere kryesor te panelit do te jene Philippe Deuste-Blazu, zevendes sekretar i pergjithshem i OKB-së , Borut Pohor, president i Sllovenisë,  Abduallh Abdullahu, kryeminister i Afganistanit, Bruna Chobala, kryeminister i Kongos si dhe ministra, kryeministra e burrshtat te vendeve te ndryshme nga mbare bota perfshire ketu edhe auztoriotet nga Zvicra dhe SHBA-te si dhe perfaqesues te shume te organizatave nderkombëtare nga OKB, BE, OSBE, pastaj biznesmen dhe eksperte boteror te fushave te ndryshme.

SHPËRNDAJE