Arrestimi i liderit te AAK-së ramusdh haradinaj ka berje jeohone dhe reagime te medha vec ne mediat shqiptare  dhe ato ne ballkan edhe ne ato boterore. keshtu e para ka dalur agjencia enjohur boteroe reuters bashke me  gazetën prestigjioze franceze “le Figaro” per arrestimi e  Haradinajt, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Kjo gazete evropiane me titullin “Ish-kryeministri i Kosovës Haradinaj u arrestua në Francë” (“L’ex-Premier ministre kosovar Haradinaj arrêté en France”) shrkuan se ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, i kërkuar nga Serbia për krime lufte, u arrestua sot në aeroportin e Basel-Mulhouse-Freiburg, kemi mësuar nga burimet epolicisë franceze…”, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Sipas “le GFigaro” Haradcinaj  është arrestuar nga policia kufitare në tatëpjetën e një avioni nga Prishtina, kryeqyteti i Kosovës, dhe paraqitet prokurorit të Mulhouse (Haut-Rhin) ne rrug eper ne SHBA.
“Një urdhër arresti ndërkombëtar është lëshuar kundër tij në vitin 2004 nga ana e Serbisë. Ish-udhëheqësi rebel gjatë luftës së viteve 1998-1999 në Kosovë, ai ishte kryeministër në vitin 2004 dhe 2005. Në gjyq për krime lufte, u lirua dy herë nga gjykata e OKB në Hagë.” ka shkuar “Le Figaro”

Gazeta e njohur franceze “Le Figaro” ka raportuar për arrestimin e ish-kryeministrit të vendit, Ramush Haradinaj, duke treguar se ai është arrestuar bazuar në një fletëarrest të Serbisë, për krime lufte.

Sipas gazetës, Haradinaj është arrestuar nga Policia kufitare në aeroportin Basel-Mulhouse-Friburg, pas burimeve të policisë franceze.

“Haradinaj është arrestuar pasi ka dalë nga aeroplani duke kaluar proceduar kufitare në Aeroport dhe më pas është dërguar për tu paraqitur në Zyrën e Prokurorit Publik në Muhouse (Haut Rhin)”, shkruan gazeta franceze.

Një mandat arresti ndërkombëtarë, raporton gazeta, është lëshuar në vitin 2004 nga ana e Serbisë, teksa tregohet se Haradinaj ishte gjykuar dy herë në Tribunalin e Hagës duke u shpallur i pafajshëm nën akuzën për krime lufte.

Ndersa Reuters raporton për arrestimin e Haradinajt nga autoritetet franceze. Në këtë raport thuhet se ish-komandanti i forcave guerile gjatë viteve 1998-1999 në luftën e Kosovës, u arrestua me urdhërarrest të lëshuar nga Serbia.

Serbia e konsideron Haradinajn si kriminel lufte në rolin e tij gjatë kryengritjes guerile në ish-krahinën e saj jugore, shkruan Reuters.

Policia kufitare franceze e arrestoi Haradinajn pas mbërritjes së tij në aeroportin e Baselit, në lindje të Francës, ku ai vinte nga Prishtina, shkruan Reuters duke u bazuar në burime

SHPËRNDAJE