Weyarn/Irschenberg, 30 tetor -Tre të vdekur në traget në autostarden  A8 në Irschenberg te Austerisë, eshte ky titulli i mediave austrikae dhe gjemrane për tragjedsine e familjes shqiptare nga Rainca e Preshevës qe ndodhi pas nje aksidenti ne Austri qe mbrem raportoi agjencia e lajmeve “Persheva jonë” duke njoftuar se nga ky aksident trafiku humben jetën tre anëtarët e familjes së Ymer Ymerit nga Ranica e Preshevës e cila, tragjedi ka shokuar mbare Luginen e Preshevës.

Mesohet se Gruaja, djali dhe e reja, të ish drejtorit të shkollës së Raincës Ymer Ymeri, kanë humbur jetën tragjikisht nga një aksident trafiku në Austri.

Një aksident i tmerrshëm ndodhi dje pasdite në A8. Sipas Rosenheim24 tre vetë vdiqën në aksident, një tjetër mbijetoi me lëndime të rënda. Te gjithë keto viktima jane anetar te nje fmailje shptar nga nje fshat i Preshves, ne jug te Serbisë, trasbnmeton agejcia e lajemeve “Presheva jonë”

 

Përditësimi i orës 17: Tre të vdekur

Këtë të diel, rreth orës 15.30, një aksident trafiku serioz ndodhi në shpatin e Irschenbergut në drejtim të Salzburgut.

Sipas njohurive të tanishme, një BMW nga Rosenheim, i cili ishte zënë nga katër persona, erdhi në të djathtë nga rruga për arsye që nuk ishin njohur më parë dhe u kthyen në kokë kundër një peme. Tre nga katër banorët e automjeteve u plagosën ende në vendin e aksidentit.

Një numër i madh i forcave të shpëtimit, duke përfshirë dy helikopterë shpëtimi, është aktualisht në përdorim. Autostrada aktualisht është e mbyllur në drejtim të Salzburgut nga kryqëzimi Weyarn. Trafiku shpërtheu mbi rrugët e devijimit. Trafiku është rreth dhjetë kilometra i gjatë.

Po si mund të vijë tragjedia? eshte kjo pyetja qe ka preokupruar jo vetëm policine por edhe mediat austrieka dhe gjermane

Vetëm një ditë pas aksidentit të tmerrshëm në A8 në Irschenberg, shumë pyetje mbeten të hapura. Louis Reithinger, kreu i grupit të asgjësimit në policinë e autostradës në Holzkirchen, tani, së bashku me kolegët e tij, në të gjitha drejtimet. “Një BMW nga rrethi ngjitur ka larguar nga shkaqe të panjohura më parë të rrugës dhe goditi një pemë”, ka thënë Reithinger mbrëmje pas aksidentit në një intervistë në vend.

Sa larg mund të ketë pasur erën e fortë e shkaktuar nga stuhia ndikim “Herwart” në aksident të tmerrshëm, Reithinger nuk mund të them ende. Është e nevojshme të përcaktohet kjo. Sidoqfte oficeri këshillon në aspektin e gjetheve dhe i lagësht në vjeshtë në rrugë: “Ju gjithmonë duhet të rregullojë shpejtësinë me kushtet e rrugës dhe t’u përmbahen kufijve të shpejtësisë.” Megjithatë, është e sigurtë se katër viktimat e aksidentit kanë qenë të lidhura. Sipas njohurive aktuale të policisë së autostradës, të tre të vdekurit dhe të plagosurit rëndë janë anëtarë të një familjeje.

E hënë, 7:30 – Shkakja ende e paqartë, lageshtia  dhe stuhia ?

Siç raportohet nga Volksblatt Oberbayerische të hënën, makina, e cila u copëtua plotësisht në aksident, thuhet se është drejtuar nga një serb në kohën e aksidentit. 47-vjeçari vdiq, ashtu si gruaja e tij (48) në pasme dhe pasagjeri 69-vjeçar. Vetëm një 71-vjeçar mbijetoi nga rrëzimi i horrorit me lëndime të rënda. Nëse të katër banorët e automjeteve ishin të lidhur të gjithë, tani nuk është e qartë.

Është gjithashtu e paqartë pse pikërisht aksidenti i tmerrshëm mund të ndodhë. Policia në Holzkirchen foli të dielën në mbrëmje vetëm për “shpejtësinë që ndoshta nuk përshtatet”. Sa shpejt BMW ishte me të vërtetë në rrugë në kohën e aksidentit është një nga pyetjet që një ekspert duhet të sqarojë tani. Deri në përfundimin e vlerësimit, por zakonisht shkojnë disa javë në vend. Gjatë aksidenteve, policia ende varet nga dëshmitë e dëshmitarëve. Çdo dëshmitar duhet të kontaktojë policinë me numrin e telefonit 08024/90730.

 

Ora 21.10: Njoftim për shtyp Inspekcioni i Policisë Holzkirchen

Këtë të diel, rreth orës 15.30, një aksident trafiku serioz ndodhi në shpatin e Irschenbergut në drejtim të Salzburgut. Sipas gjendjes aktuale të hetimeve është trajtuar me anë të katër BMW erdhi nga rrethin e Rosenheim, ndoshta për shkak të shpejtësisë të papërshtatshme në rrugën e lagësht në të djathtë të rrugës, dhe u përplas kokë-në në një pemë.

Shoferi 47-vjeçar dhe gruaja e tij 48-vjeçare që ulur pas tij dhe një pasagjer 69-vjeçar pësuan lëndime fatale. Një tjetër kalorës 71-vjeçar në pjesën e pasme u dërgua në Spitalin Rosenheim me lëndime të rënda. Dëmet totale prej rreth 20,000 euro u ngritën në makinën e pasagjerëve.

Shumë prej brigadave zjarrfikëse Irschenberg dhe Weyarn, si dhe shërbimet e shpëtimit dhe zotërimi i autostradës së Holzkirchen ishin në veprim. Për shkak të aksidentit të trafikut, A8 duhej të bllokoheshin tërësisht në drejtimin e drejtimit të autostradës deri në orën 7 pasdite, trafiku u nxjerrë në dalje Weyarn.

Dëshmitarët e aksidentit të trafikut u kërkohet të kontaktojnë me urgjencë stacionin e policisë Holzkirchen nën numrin e telefonit 08024/90730!

 

Ora 19.15: Hapësira e aksidentit u pastrua Njoftim për shtyp Inspektorati Policor Holzkirchen

Vendndodhja e aksidentit midis Weyarn dhe Irschenberg është pastruar dhe A8 është falas përsëri. Momentalisht nuk rekomandohet përdorimi i rrugëve të tërthorta. Bllokimi i trafikut, sipas informacionit nga BR, shkon deri në Holzkirchen.

 

SHPËRNDAJE