Preshevë, 19 prill  -Thaçi dhe Rama flasin për “balkanizimin” e Ballkani në një kohë kur Brukseli nuk ka as idenë se çfarë të bëjë me këtë pjesë të Evropës, por në zonën post-konfliktit, çdo fjalë e thënë mund të jetë shkëndija që do të ndez një fuçi baroti, shkruan media serbe, përcjell “Presheva Jonë”.

“Pas një dite me vonesë, pasuan deklaratat identike të ashpra të Tiranës dhe Prishtina kundër Serbisë dhe popullit serb. Së pari, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, tha se ai nuk mund të përjashtonte mundëisë e bashkimit të vendit të tij me Kosovën në qoftë se Shqipëria do të anashkalohej nga Bashkimi Evropian si anëtare  e re…” ka shkruar shtypi serb.

Ndërsa, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, sipas medias serbe, përsëri ka kërcënuar me padi për genocid kundër Serbisë. Kjo mund të jetë një sinjal se shqiptarët duan të realizojnë planin tashmë shekullor për një “Shqipëri të Madhe”, por sipas medias serbe, “pas këtyre deklaratave mund të qëndrojnë synime të rrezikshme “.

Në radar të publikut serb janë deklaratat skandaloze të Edi Ramë  dhe Hashim Thaçit. Në fushën e Ballkanit pas konfliktit, çdo fjalë e thënë mund të jetë shkëndija që do të ndez një fuçi baruti, e cila është shpesh sinonim me këtë pjesë të Evropës.

 

Se këto deklarata janë të rrezikshme, pati reagime edhe nga Bashkimi Evropian dhe NATO.

Kosova është bërë një vend i spekulimeve në prag të zgjedhjeve të mundshme të parakohshme parlamentare. Arsyet e cituara, janë fillimi I punës së Gjykatës Speciale për krime të supozuara të Luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe pamundësisë së Kuvendit të Kosovës për të miratuar një marrëveshje për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

“Hashim Thaçi ka një bllokadë totale të qeverisë dhe bllokada është rezultat i bllokimit të marrëveshjes së Brukselit, mungesën e koordinimit me qeverinë dhe opozitën e fortë, se ajo është më e pranishme në rrugë, ajo ka marrë mbështetje të rëndësishme publike. Në një situatë të tillë, ai është tani duke u përpjekur për të luajtur kartën e “Vetëvendosjes” ka thënë Dushan Janjiç, drejtor i Forumit për Marrëdhënie Etnike.

Janjic ka thënë se Thaçi tani e luan lojë me  Ramush Haradinajn, duke e “simpatizuar” meqë duhet t’ia blejë atij votuesit.

SHPËRNDAJE