Sëmundjet të tilla si astma, bronkiti dhe të tjera që më së shumti mundojnë mushkëritë e njeriut, gjithnjë rënkojnë tek personat që pinë sasi të tepruar apo tymosin cigare.

 

Megjithatë, sipas disa shkencëtarëve indian, ekziston një recetë, e cila sjell ndihmon duhanpirësit.

 

Ajo përgatitet nga përbërës natyral në kushte shtëpie, siç është xhenxhefili dhe hudhra, të cilët mund të parandalojnë edhe sëmundjen e kancerit.

 

Përbërësit:

 

1 pjesë të vogël të rrënjës së xhenxhefilit

 

2 lugë gjelle shafran indie

 

400 gram hudhër të qëruar dhe të grimcuar

 

400 gram sheqer

 

Përgatitja

 

Hidhni ujë në një enë, vëreni atë në zjarr dhe shtoni sheqer. Kur fillon të vlojë, shtoni hudhrën, xhenxhefilin e integruar dhe shafranin e Indisë.

 

Duhet të prisni derisa përzierja të vlojë. Largojeni nga nxehtësia, dhe lëreni atë në një temperaturë të dhomës për t’u ftohur. Më pas mbajeni pijen në frigorifer dhe konsumoni nga dy lugë gjelle në mëngjes dhe mbrëmje

 

SHPËRNDAJE