komdnttTerrnoc (Bujanoc) 23 maj  -Gjithacka eshte gati per Manifestimi tradicional “Ditët e Komandant Lleshit” qe fillon sot (23-25 maj) ne Luginen e Preshevës, qe do te mbahet këtë vit në Bujanoc për nder të Ridvan Qazimi, një prej komandantëve të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Sipas CNN dhe mediave boterore: UCPMB kishte 1600 ushtare e cila ne vitin 2001 kontrollonte 70 % te territoreve ne Luginen e Preshevës

uccpp

Ridvan Qazim, i njohur si Komandant Lleshit ishte një nga katër komandantit të UÇPMB-dhe qe udhëhoqi Brigadën 112 të organizatës clirimtare. Ridvan Qazimi mori pjesë në shumë sulme clirimtare kunder okoptarit serb dhe ishte kreu i delegacionit negociues të OCPMB në të gjitha bisedimet me autoritet shpipatare, nderkombetare dhe lokale.

“Plumbat janë për trima e misioni i UCPMB-së është: O Vdekje , o Liri-Deri ne Fitore!”, ka thënë Ridvan Qazimi- Komandant “Lleshi” në intervistën e fundit dhënë gazetarit te agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” vetëm pak orë para atentatit, pak orë pa prekur plumbat trupin e njome të heroit tone. Mbi 200 mijë shqiptare ne Medvegj, Bujanoc, Preshevë dhe Serbi per tri dite rrssht do ta perkujtojne Ridvan Qazimi apo siq e quajen  ata si “Adem Jasharin” e Lugines së Preshevës.

Historinë e popullit shqiptarë, ketë të Kosovës Lindore e kanë shkruar me gjak heronjë tanë të rënë në luftë dhe pas luftës për vatan. Po ashtu më poshtë po japim letrën, faksimlilin e misionit amerikan pas vresjes së Komandant “LLeshit”. “Komandant Lleshi: Në paqe je më i rrezikuar sesa në luftë, sepse serbëve nuk u zihet besë…” ishte shprehur komandant “Lleshi” në ektë intersitë të cilat fjalë i dëshmon edhe koha, sepse këtë decenie të fundit më shumë janë vrarë shqiptarë në “paqë” se sa në luftë.

Gjatë luftës së fundit mes UCPMB-së dhe APJ-së janë vrarë 28 heronjë, ndërsa në “paqe” nga përfudimi i luftës në Luginën e Preshevës janë vrarë mbi 30 shqiptarë, deri tek deputeti Ing.Isuf Azizi, humanist dhe biznismen i njohur shqiptarë në Luginë dhe Kosovë. Dhe ansjë person për këto krime deri më tash nuk është arrestuar e as burgosur.?! ” Faktori Ushtarak dhe politik shqiptar në Kosovën Lindore në platformë ka rrespektuar Referendumin e vitit 1992” ishte ky titulli i intervistës së fundit vetëm pakm orë pas vrasjes së Ridvan Qazimit në intervistën e fundit dhënë gazetarit te agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” me komandant ”Leshin” e UCPMB-së.

Ridvan Qazimit – komandant Lleshit, i cili u vra me 24. maj 2001 nga forcat snajperiste serbosllave.

Lugina e Preshevës pranë krahinën e Kosovës në jug të Serbisë është skena e përleshjeve gjithnjë e më të dhunshme ndërmjet seperatisteve shqiptarë etnikë dhe forcave serbe. Rreth 1.600 te ruinje ishin armatosur të radhirtu ne Ushtrinë Çlirimtare e Preshevës , Medvegjës dhe Bujanovcit (UCPMB  janë duke operuar brenda një pesë kilometër të gjerë Zonën Tokësore të Sigurisë ( ZTS) që ndan Kosovën , e cila është patrulluar nga forcat e drejtuara nga NATO , dhe Luginën e Preshevës të Serbisë, ka raportuar para 20 vjtësh televizioni prestijgioz amerikan CNN, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Nër vazhdim CNN ka njoftuar se “Delegacioni nga Beogradi erdhi i armatosur me një plan të detajuar prej 63 faqesh dhe një demonstrim me plotë me harta dhe grafikë – ata besojnë se do të përfundojë spiralen e dhunës në jug të Serbisë . Zonë tampon është jashtë kufijve të NATO-s dhe forcave të sigurisë serbe , por është duke u përdorur nga UCPMB si të mbuluar për të sulmuar ushtrinë dhe policinë e vendosur në anën e Preshevës serbe .

Komandant Lleshi përveq që dallohej me trimërinë e tij të pashoqe dhe me ndikim pozitiv tek bashkëluftëtarët, poashtu tregoi pjekuri të lartë politike e intelektuale, gjë që edhe jo rastësisht u gjend në ballë të delegacionit shqiptar për bisedime me palën armike serbe, nën mbikqyrje të zyrtarëve amerikanë. Ky fakt nuk i pëlqente aspak zëvendëskryeministrit serb N.Joviqit, i cili disa herë u deklarua kundër përbërjes së delegacionit shqiptar të cilit i printe Ridvan Qazimi, sepse emri i Komandant Lleshit ishte bërë një tmerr i vërtetë për çdo ushtar e paramilitar serbosllav.

Aucune description de photo disponible.

SHPËRNDAJE