Résultat de recherche d'images pour "protesta ne preshevë"
Ne Serbi, per t’mos thenë cdo dite, por nuk kalon jave qe t’mos kete protesta ku qytetaret serb e shprehin pakenqesine e tyre qofshin per papunesi, me rrogat e vogla apo ndonje diskriminim apo padrejtesite tjeter qe ju bëhet, madje edhe kunder qeverise se vete, kurse Presheva hesht (?!) kur dihet se ne cfare situate gjenden shqiptaret, me te diskriminuarit dhe varfurit ne Evropë, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”
Ne Beograd protestohet kurse Presheva “pulë”?!, edhe pse Presheva konsiderohet vendi me i diskriminuar dhe me i varfur ne Evropë!
Ne Beograd protestohet kurse Presheva “pulë”?!, edhe pse Presheva konsiderohet vendi me i diskriminuar dhe me i varfur ne Evropë!
Résultat de recherche d'images pour "protesti beograd protiv vlade"Presheva, shqiptaret e Lugines duket se jane pajtuar te jetojne keshtu për gazepi as ne lufte as ne paqe ose Beogradi i ka shti mir n’fallak lideret dhe kush nuk guxon me zhurem,  atyre nuk ju nihet zeri “spip mili kryp” !.. Ose, po folen dicka ju marrin karrigen, ashtu si ju dhane..
Lideret e Lugines së Presheves duhe te dijne nje gjë, se Serbia eshte nje vend demokratik, keshtu se paku ne thone ne  Beograd dhe protestat sikur ne Boegrad ashtu edhe ne Presheve jane normale dhe legjitime, të garantuara nderkombëtarisht!
Nese serbet protesotjne ne Beograd dhe nuk jane te kenaqur me qeverine e tyre serbe dhe heshtja e preshevareve,  del qarte e pakuptuershme ose Presheva eshte e kenaqur me politikat e qeverise serbe ne Lugine edhe psee ne raportet e organizatave nderkombëtare ajo vazhdimisht kritikohet per diskriminim te shqiptareve etnik?!
As kryetari aktual, as “Hillary Clinton” e Presheves asnje reagim per Hillary Clintonin e ndaluar nga Beogradi ne Preshevë per nxenësit shqiptarë?!
Në Presheve per shembull jo vetem politika por edhe tubimet portestat jane amortizuar, cka nje lum i Zot e din se kur ka pasur  ndonje  protoste apo tubim gjithpopullor madje as partiak per te kundershtuar diskrinimin?!
Thuajse gjithëcka eshte ne rregull, sikur të gjithe  qytetaret punojne, me rroga te mira, nxënesit me libra ne gjuhen e tyre amtare, flamuri shqiptar valon ane kend qytetit, apo  askush nuk ndiqet e malltretohet, plani prej shate pikash i ofruar nga pushteti lokal  qeverise serbe ne Beograd  ështe “pranuar “… qe ne fakt asnje nga keto qe i permendem me larte s’jan realizuar?! Për kete deshmojne edhe komunikatat e KKSH-së apo raportet e organizave nderkombetare si ajo e OKB-së apo OSBE-së qe flasin vazhdimisht per nje situate te brishte,  pakënaqesite dhe diskriminimin sitematike te shqiptareve e

tnik ne Luginen”e Preshevës.

Edhe në Kuran shkruan: Nese nje popull nuk ndryshon gjendjen e vete, as Zoti nuk ju ndihmon atyre… 

Résultat de recherche d'images pour "protesta ne preshevë"

Rreth mungeses se protestave nuk duhat akuzuar vetem qeverisjen lokale e cila e ka qite “n’dyzen” dhe per ta Zot zgate keshtu dhe jane pajtuar me kete situate dhes ju konevton si e tille, sepse  kush nuk  po ja prish tymin, nuk po ja levizin kolltuqet.. Edhe në Kuran shkruan: Nese nje popull nuk ndryshon gjendjen e vete, as Zoti nuk ju ndihmon atyre…

Tash shtrohet pyetja, meqe pushteti nuk guxon te leviz nga Beogradi, por Presheva , Lugina a ka  opozite? Para ca muajsh kur ra nga pushteit PVD, apo me mire kur ju muar “trotja prej goje” nga kta tjeret qe sot jane ne pushtet, ne ditet e para te “zise”  ishin koxha te nxehte dhe parajmeruan pranvere me protesta, po shkoj pranvera erdhe vera e po vjen dimri as prej tyre ska gjë.  Madje as ajo ish-kryetarja e Presheves qe e quanin “Hillari Clinton” duket se u pajtua me pushtetin, hyqmetin  aktual e cila asnje reagim nuk e beri, bile per te mbrojtur librin e Hillary Clinton ne Preshevë?!
Themi keshtu, sespe shteti serb që edhe në shekullin XXI vret fëmijë të pafajshëm, vret e zhduk biznesmen te pafajshëm, ju bllokojn Abertasren deh librat e femijeve…  është një nga shtetet që shkel të drejtat e fëmijëve në një masë të madhe dhe veçanërisht mbi baza etnike.
Liria e shprehjes së mendimit të lirë dhe liria për të kërkuar drejtësi qofshin me truibe apo prtesat paqesore janë të garantuara nderkombëtarisht, Karta e Helsinkit,  nga Konventat Evropiane, Deklarata Universale për të Drejtat e Njeriut dhe per cudi Presheva herike qe dikur kishte burra e trima, qe dikur kishte  per cdo jave e apo muaj kishte protesta madje edhe kunder regjimeve me te forta, me agresive, kurse sot jane bere “pule” ?!…
Se pse nuk ka protesat ne Preshevë, nje analist deri dikund ja qelloi, duke pyeturur: Kush me protestue ne Presheve, kur ketu resturantet e rruget kane mbetur te zbrazeta. Lugina po zbrazet gjithnje e me teper, rinine e perzune, s’ka mbetur kush, Presheva ka mbetur vetme me gra, femjeve jetim dehj fukara me pushtetar te pasur ne pune te “derzhaves”.
Kush me dal ne protesta, burrat iken, e ktyneve qe kane mbetur ketu as me jav mbush me lamsha nuk guxojne as me fol, e lejm më me dalë ne rruge me protestu?! Ata, Beogradit ja bejne vetem “jes” ?!..
SHPËRNDAJE