Presidenti iranian Mahmoud Ahmadinejad provokoi zemërim në perëndim të enjten gjatë fjalës së tij nga kjo tribunë e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së që ka bllokimi për programin e diskutueshëm bërthamor të Teheranit dhe çështje shpërthyese e një oferte Palestina në OKB.

Në fjalën e tij, e cila zgjati gjysmë ore, ai gjithashtu injoruan trazirave të pranverës 2011 arabe, duke përfshirë edhe një aktuale në Siri, një vend të sunduar nga një pakicë kryesisht aleatë sunni shiitë të Teheranit.

Delegacionet e Shteteve të Bashkuara, Franca dhe vende të tjera perëndimore bojkotoi fjalimin nga Mahmud Ahmadinexhad në shenjë proteste.

Diplomatët amerikanë kanë lënë të parët hapur dhoma, kur ai deklaroi se sulmet e 11 shtatorit 2001 ishin një “pretekst” për Shtetet e Bashkuara për të ndërhyrë ushtarakisht në Irak dhe Afganistan.

Homologët e tyre perëndimore e pasoi menjëherë pas, pasi ata e bëjnë për disa vjet në OKB.

Në fjalën e tij, kreu i shtetit iranian gjithashtu ka thënë se “fuqitë arrogante” sanksionet kërcënuese ushtarake dhe masat ndëshkimore të gjithë ata që shprehën dyshime për Holokaustin dhe sulmeve të 11 shtator

Për të, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj perëndimorë “, e konsiderojnë sionizmin si një koncept dhe një ideologji të shenjtë.”

“Duke përdorur rrjetet e mediave të tyre dhe nën ndikimin e kolonializmit imperialist, ata kërcënojnë sanksionet dhe masat ndëshkimore ushtarake, ata që hedhin dyshime mbi Holokaustin dhe ngjarjet e 11 shtator,” tha ai në i përshkruar ato si “misterioze “.

Në fjalën e tij, kryeministri britanik, David Cameron, mori çështje me deklaratat e bëra nga kreu i shtetit iranian.

“Ajo nuk kujtojnë atë në krye të një vendi, nëse ka zgjedhje, dhe më në fund një zgjedhje pak të veçantë, liria e shprehjes është e shtypur. Regjimi është duke bërë çdo gjë të mundshme për të shmangur të mbahet përgjegjës për një media të lirë.

“Regjimi (Iran) parandalon çdo manifestim i dhunës dhe, po, ajo ndalon dhe tortura ata që kërkojnë një të ardhme më të mirë,” shtoi kreu i qeverisë në Londër.

Mark Kornblau, një zëdhënës i misionit diplomatik të SHBA në OKB, tha se Ahmadinexhad kishte përdorur përsëri “urrejtur anti-semite shpifje dhe teorive konspirative neveritshme.”

Mijëra njerëz – shumica iraniano-amerikanë – ishin mbledhur jashtë selisë në Nju Jork e OKB-së për të denoncuar prezencën e udhëheqësit të Republikës Islamike.

“Poshtë me diktatorët, Ahmadinexhad!” Thërrisnin të turmës duke bërë thirrje për përmbysjen e presidentit të ri-zgjedhur në qershor 2009 në rrethana të diskutueshme.

SHPËRNDAJE