NJE KUJTIM PER MIKUN TIM KUR U NDAM PER HERE TE FUNDIT:

ORE LETRARE ME ALI PODRIMEN NE AERPOLAN PRISHTINE-GJENEVE

 

Redaksia e Agjencise Informative Kombetare “Presheva jone” permes nje telegram ka ngushlluar familjen e poetit te njuhur Podrimja dhe shoqaten e Shkrimtareve te Kosoves (SHSHK) me rastin e humbjes se kryfamiljarit, kryepoetit tone dhe koelgut tone te ngusht Ali Podrimja. “ Lajmi per vdekjen e poetit tone te njohur kombetar dhe nderkombetar Ali Podrimja ka prekur thelle zemrat tona. Vdekja e Poetit Podrimja eshte nje humbje edhe per Luginen e  Presheves sepse penda e tij me varagje ne letrat shqipe  sterpikte edhe Luginen e Presheves si pejse te pandashme te Kosoves…

 

Heren e fundit pra ca muajsh u tukuam bashkarisht nga Prishtina deri ne Gjeneve. Fluturimi i para nje viti bashk me poetin tone Ali Podrimja ishte shume i shkurter…edhe pse udhetimi Prishtine-Gjeneve zgjat nromalisht rreth dy ore, por kesaj radhe me Ali Podrimen dukej se nuk benem me shume se 20 minuta… Sa ishim bashkarisht ne aeroplan Podrimja  me pushtonte me pyetje te njepasnjeshme se si e kemi Presheven ? Cfare po flitet per Luginen e preshves OKB ne Gjeneve ?, Cfare pop bejne ata lidere te  juaj atje, a po punojne per bashkimin e Lugines e Presheves me Kosoves apo jo ?..e nje ser pyetjes reafale saqe njehere u desht t i  them se kush eshte ketu gazetar ju z.Podrimaj apo une…­ ? ”… dhe i cili  filloi te qeshte me ze

 

Dhe pas pak ma ktheu “ok, Nefail pasi ashtu qenka, pajtohem me ju. Pra ju jeni gazetar e une poet e tash ndegjomi poezite e fundit qe kam botuar dhe e kam ndemend t i prezentoj para publikut frances ne mitingun nderkobmetar te poezise..ne Settte te Monpilies”..dhe keshtu dal ngadale ai lexonte poezite e tija te shkruar me mjaft mjeshtri..Ma lexoi edhe lulm, lumin, ma lexoi edhe poezi tjera qe prekte rrenjet e shiptarise nga Ilirska Bistrica e deri ne Janine, Presheve…Ali Podrimja perfundoi se lexuari me ze ne aerioplan njeren nga poezite, ku cila permendi edhe Presheven, ku “publiku pasagjere” ne aeroplan durtrokiten dhe falenderuan z.Podrimen per vargjet e lexuara ne aeroplan, ne oren letare mijera kilomtera mbi toke e mijera kilometra nen qiell.. .pasi perfunduan duartoktije, para mases nga i cili kishin drejtuar syte tha: “i nderuar miku im Nefail, meqe je nga Presheva dhe juve gjitheve ketu ne aeroplan po ju them dhe mos harroni nje gje dhe mbajeni mend se sot jemi e neser s mund t e jemi se Presheva, nese sot jo, neser sigurisht po, ajo do te kthehet aty ku ishte historikisht, me Kosoven, sepse ajo eshte pjese Dardane dhe s kemi toke fale t i japim shkaut..Serbia nuk do te mund ta mbaj me zor as Presheven, aq sa mundita mante me yor Kosoven.. sikur Kosoven..”

 

Arriten ne Gjeneve. Per te shkuar ne France ai me te shoqen e tij qe e shoqeronte bene nje pauze…shetitem pak, besa edhe i ngermen nja dy kafshat buke ne nje restaurant te bukur ne Gjeneve. Ndejem bashk jo me shume se 1 ore 20 minuta, por sa ndejem ndejem u kenaqem..u ndame duke na premtuar se heren tjeter do t eshihemi ne Presheve me arstin e 100 vjetorit te paavrersie I cili kishte shume deshire ta vizitn e Luginen, siq thishte ai, ndihem sikur ne Kosove, sikur ne Shqiperi,..si ne shtepine time…”. Sa here qe permendem emrin e  Ali Podrimjes nuk kemi veme prefiksin i “ndjeri”..jo qe harruam, por ai mbetet gjithmone gjalle ne emsin tone, ne letrat shqipe…

ME POSHT PO RIBOTOJME LAJMIN PER PJESEMARRJEN E TIJ, NE MITUNGUN NDERKOBMETAR TE POEZISE SHQPE NE SETTE (Montpillier) TE FRANCES…TE CILIN LAJM NA E KUMTOI ALI PODRIMJA DHE E BOTAUM POA TE DITE NE AGEJNCINE INFORMATIVE “PRESHEVA JONE’

*****************************************************

 

 

SHSH “FENIKS” NGA PRESHEVA NGUSHLLON  SHSHK DHE FMAILJEN PODRIMJA

 

NË EMËR TË SHOQATËS SË SHKRIMTARËVE “FENIKS”

LUGINA E PRESHEVËS DHE NË EMRIN TIM PERSONAL SHPREHI NGUSHLLIMET MË TË PËRZEMËRTA FAMILJES SË POETIT ALI PODRIMJA, MIQVE TË TIJ POETË, SHOKËVE DHE TË GJITHË SHQIPTARËVE KUDO QË GJINDEN PËR VDEKJEN E POETIT TË MADH KOSOVAR E SHQIPTAR ALI PODRIMJA. AI VDIQ FIZIKISHT POR ME VEPRAT E TIJ AI FITOI PAVDEKËSINË. I LEHTË I QOFTË DHEU I KOSOVËS POETIT TË MADH TË POEZISË MODERNE ALI PODRIMJA…

BILALL MALIQI, KRYETAR

 *******************************************************

 

Nje ngushllim tjeter nga nje krjues nga Bujanoca, shrkimatr ne Amerike…

 

TE NDERUAR FAMILJARE TE POETIT ALI PODRIMJA!

 

Rrufeja godet në lisa të lartë. Kështu ndodhi  edhe këtë verë të hidhur e të papritur, i madhi Ali Podrimja  u largua me kurorat  e nderit  dhe të lavdiës për të lënë emrin dhe veprën në Atdhe, Shqipëri, si më të çmuarin trashëgim për brezat, Poezinë e tij, shpirtin e tij poetik.

 

Në emër të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë si dhe në emrat tanë, ju shprehim ngushllimet më të sinqerta familjes së tij, gjithë  të dashurëve dhe më tej:Të rroni  ju  dhe vepra e pavdekshme e të dashurit tuaj!

 

Është Poeti qëkishkohë që ekishngritur monumentin e nderit, për tu bërë udhërrefyesi i gjeneratave që vijnë dhe simbol i patriotizmit shqiptar.

 

Ali Podrimja e jetoi jetën në detin e trazuar të Kosovës për të mbërritur në ishullin më të bukur të Atdheut, Shqipëri, atë  POETIK nga ku brezat do përkulen me nderim.Ai hyri në panteonin e të pavdekshmëve për të jetuar me brezat.
I pa harruar qoftë kujtimi i emrit dhe veprës së tij!

I qoftë dheu i lehtë!

 

Për Shoqatën e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

 

Presidenti                                                      Kryetari

Adnan Mehmeti  (Bujanoc)                          Dalan Luzaj

 

 

Ali Podrimja e Xhevahir Spahiu prezentojnë poezinë shqipe në festivalin e poetëve botëror në Francë

Sot te pranishmëve ju është drejtuar me poezinë shqipe poeti kosovar Ali Podrimja i shoqëruar nga përkthyesi i tij Aleksander Zoto. “Në këtë “kongres” poetik në Francë do të përpiqemi të jepen mesazhe poetike në shqip, të tregojmë zirn tonë të gajllë për Kosovën dhe shqiptzarët, për folenë poetike në tërësi dhe për prejardhjen e poezisë së tyre në veçanti…”  i ka deklaruar agjencisë informative “Presheva Jonë” Ali Podrimja. 

Sette (Montpillier), 25 korrik 2011 / AIK-Presheva Jonë

Në qytezën pitoreske të Francës, në Setee buzë detit ka filluaer sot festivali ndërkombëtar i poezisë. “Zërti i Gjallë” (“Voix Vives”), takim ky tradicional që po zhvillohet në data 23 deri 30 korrik. Në ketë ferstioval poetik tradicionale  janë tubuar qindra poetë nga mbarë bota, ku poezia shiqpe prezentohet nga Xhevahir Spahiu (Shqipëri)  dhe Ali Podrimja (Kosovë) .  Sot te pranishmëve ju është drejtuar me poezinë shqipe poeti i madh kosovar Ali Podrimja i shoqëruar nga përkthyesi i tij Aleksander Zoto. “Në këtë “kongres” poetik në Francë do të përpiqemi të jepen mesazhe poetike në shqip, të tregojmë zirn tonë të gajllë për Kosovën dhe shqiptzarët, për folenë poetike në tërësi dhe për prejardhjen e poezisë së tyre në veçanti…”  i ka deklaruar agjencisë informative “Presheva Jonë” Ali Podrimja.

Poezitë e dy poetëve shqiptarë do të recitohen nga disa aktorë francezë. Ky manifestim i fjalës së bukur, që mbahet tash e sa vite, në familjen e tij poetike mbledh poetë, kritikë, miq të poezisë së re, botues nga mbarë Evropa. Jo vetëm kaq, dy poetët shqiptarë do të shpalosin jo vetëm guxim poetik karshi poetëve ndërkombëtarë, duke i lexuar në gjuhën e atdheut të tyre, porn ë njëfarë mënyrfe ata permes  vargjeve lobojnë për Kosofvën dhe popullillin liridashës, popullin shqiptarë.  Do shtuar se  letërsia shqipe në Francë sot prezantohet me rreth 13-14 autorë të përkthyer nga fusha e poezisë dhe e prozës

Organizatorët e festivalit të poezisë maratonën e fjalës së bukur, kanë pohuar aguiencisës onë se  “samniti” I sivjem poetijk do ta përmbyllet me botimin e një antologjie të poetëve nga mbarë bota, pjesërmarrës të  festivalit, ku përfshihen edhe poezitë e poetëve tanë të njohur Ali Podrimjes dhe të Xhevair Spahiut.

SHPËRNDAJE