Ballina Sport Lista e ngushtë me pesë trajnerë që mund ta zëvendësojnë Koemanin te...

Lista e ngushtë me pesë trajnerë që mund ta zëvendësojnë Koemanin te Barcelona

0

Barcelona thuhet se ka përpiluar një listë të ngushtë me pesë emra trajnerësh që mund ta zëvendësojnë Ronald Koemanin si trajner në Camp Nou, ndërsa emri më i njohur është ai i Jurgen Klopp.

Bisedimet midis drejtuesve të klubit janë vendosur, me temën e rëndësishme është nëse ata mund të përballojnë shkarkimin e Koemanit nga pikëpamja financiare.

Barca është në rënie të lirë brenda dhe jashtë fushës, duke u goditur rëndë nga pandemia Covid-19 dhe duke fituar vetëm një ndeshje nga pesë të fundit, duke humbur dy të parat në fazën e grupeve në Ligën e Kampionëve për herë të parë në histori, pasi u mposht nga Bayern Munich dhe Benfica me rezultat të njëjtë 3-0.

Kjo situatë ka bërë që drejtuesit e klubit nga Camp Nou të mendojnë seriozisht shkarkimin e holandezit Koeman, ndërsa tashmë kanë filluar të dalin edhe emrat që mund ta pasojnë në punën e trajnerit.

Sipas mediumit El Nacional, Klopp është në listën e tyre të ngushtë për të zëvendësuar Koemanin, me trajnerin e Liverpoolit që është emri më i njohur.

Emri tjetër shumë i përfolur për të marrë drejtimin e klubit është trajneri aktual i Belgjikës, Roberto Martinez, ndërsa emër i nxehtë është edhe ai i legjendës së klubit, Xavi Hernandez, i cili kishte qenë në krye të skuadrës së Katarit, Al Sadd, që nga pensionimi në vitin 2019.

Radio Catalunya shton se ish-lojtari dhe menaxheri i Juventusit, Andrea Pirlo dhe trajneri i Ajaxit, Erik Ten Hag janë gjithashtu në listën e drejtuesve të Barcelonës.

Ten Hag është shtuar si emër pasi thuhet se është miratuar nga ish-trajneri Pep Guardiola, ndërsa Xavi shihet si i preferuar i tifozëve.

SHPËRNDAJE