Vajza 16 vjecare nga Gjermania me emrin Linda Wenzel u arrestuar në Mosul,  thanë dite me pare autoritetet e cila ishte shdukur nga shtëpia e saj pranë Drezdenit vitin e kaluar dhe besohet të ketë luftuar për Shtetin Islamik në Irak. Për Lindën eshte njoftura edhe Inteprol,  njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Një vajzë gjermane që besohet të ketë luftuar për Shtetin Islamik në Mosul, kur u arrestua javën e kaluar, është 16 vjeçarja Linda Wenzel, kaner konmfirmuar autoritetet gjermane, raprtuian edh emediat botërore.

 

Linda Shqiptare ?

Prindërit e Wenzel kishin kërkuar për vajzën e tyre që kur ajo u zhduk nga shtëpia e saj në fshatin Pulsnitz, pranë Drezdenit, në korrik të vitit të kaluar. Ajo mendohet se është konvertuar në Islam.

Wenzel, të cilin autoritetet gjermane e quanin vetëm Linda W, po merr ndihmë konsullore nga ambasada gjermane në Irak. Lorenz Haase, një prokuror në Dresden, nuk do të konfirmonte raportet se adoleshentja po luftonte për ISIS. Interpol qarkullon listën e 173 anëtarëve të dyshuar të brigadës vetëvrasëse ISIS. “Informacioni ynë përfundon me ardhjen e vajzës në Stamboll rreth një vit më parë,” tha ai.

Zyrtarët irakianë këtë javë thanë se kishin arrestuar një vajze të huaj që ata besonin se ishte gjermane, e cila ishte rekrutuar nga një anëtar i ISIS arab përmes mediave sociale. Por, ata nuk e identifikuan kete vajzë si Linda Wenzel. Arrestuar nga forcat irakiane, ajo ishte pjesë e një grupi prej 20 përkrahësve femra ISIS nga Rusia (Cecenia), Turqia, Kanadaja, Libia dhe Siria të cilët ishin barrikaduar me armë dhe eksploziv në një tunel nën rrënojat e qytetit të vjetër të Mosulit.

 

Videoja e lëshuar gjatë fundjavës së kaluar tregoi imazhet e një vajze të mbuluar dhe pluhur që u duk se përputhej me përshkrimin e Wenzel. Megjithatë, ka pasur raportime kontradiktore në lidhje me identitetin e saj, pasi disa thanë se ishte Wenzel, ndërsa të tjerë e identifikuan atë si një luftëtare çeçene e ISIS-it  apo një vajzë Yazidi. Kurse agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” ne baze te emrit, fizionomisë dhe ne baze te asaj se nje numër i madh i shqiptareve sot jetojnë  në Gjermani, ka shprehur dyshimet se Lindja mund te jete shtetase gjemrane por me origjine shqiptare. Megjithëse ky informacion nuk është konfirmuar zyrtarisht nga autortiet gjemrane apo irakiane ne Mosul.

Zonjusha Wenzel kishte munguar që nga 1 korriku i vitit të kaluar kur nuk u kthye në shtëpi pasi u tha prindërve se po kalonte fundjavën në shtëpinë e një shoku. Fshehur nën dyshek në dhomën e saj, policia më vonë gjeti raporte për dy bileta avioni, nga Drezda në Frankfurt dhe nga Frankfurti deri në Stamboll.

Më parë gjatë vitit, ajo u kishte thënë prindërve të saj interesimin e saj në rritje për Islamin, por fshehu faktin se ajo ishte konvertuar në religjion. Gjatë Ramazanit, ajo i tha familjes se ishte në dietë. “Ne nuk menduam asgjë prej saj, madje e bleva edhe një kopje të Kur’anit,” tha nëna e saj.

Hetuesit zbuluan një qilim lutjesh, një tabletë me qindra fotografi dhe hyrje për një llogari në Facebook që Linda kishte përdorur.

Qindra gjermanë, duke përfshirë disa vajza dhe vajza të reja, kanë lënë në vitet e fundit vendin për t’u bashkuar me ISIS në Siri dhe Irak. Disa janë vrarë në betejë dhe shpërthime vetëvrasëse, dhe të tjerët janë kthyer në Gjermani, por ka shumë që mbeten të pagjetur, sipas zyrtarëve të sigurisë.

Der Spiegel njoftoi të shtunën se katër të tjerë gjermanë që u bashkuan ISIS në vitet e fundit po mbaheshin në një burg të Irakut dhe ishin vizituar nga diplomatët.

 

SHPËRNDAJE