Në ditën e parë të hedhjes në treg të këtij libri, në qershor të vitit 2003, u shitën në një ditë (rekord) 200 000 ekzemplarë të tij.

 

– Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.

 

-Biblioteka më e madhe në botë gjendet në kryeqytetin amerikan Uashington.
Kjo bibliotekë u ndërtua në 24 Prill 1800. Në të gjenden 107 milionë shkrime të të gjitha arteve.

 

-I vetmi elefant në botë që flet është pjesëtar i një cirku rus. Ky elefant mundet të thotë deri në 20 fjali. Elefanti ka jetuar që në vogëli mes njerëzve dhe ka arritur të artikulojë tinguj njerëzish.

 

-Burri më i shkurtër në botë është Gul Mohammed nga India. Pas matjeve të bëra më 19 qershor 1990 në spitalin “Rahm Manohar” të New Delphit (In), u arrit se ai është vetëm 57 cm dhe mban deri më sot rekordin.

 

-A e dini se mjalti eshte ushqimi i vetem qe nuk prishet kurre.

 

-A e dini se ky gjarper mund te flere plot 3 vjet.

 

-A e dini se rrushi ne furren me mikrovale pelcet. Provojeni

 

-A e dini se milingonat mund te jetojne dy jave nen uje!

 

-A e dini se ylli i detit nuk ka tru.

 

-A e dini se ditelindjen e ndani me 9 milion njerez. Pra, ne te njejten dite me ju, ditelindjen e festojne edhe 9 milion te tjere …

 

-A e dini se ngrenia e nje molle ne mengjes e largon gjumin me shume se nje kafe?!

 

-A e dini se numri i anglishtfolesve ne Kine eshte me i madh se numri i popullsise se SHBA-ve.

 

-A e dini se ne Turqi ka mbi 1 milion njerez me emrin e Mehmet!

 

-A e dini se nje gote uje i nxehte ngrihet me shpejte se nje gote uje i ftohte nefrigorifer!

 

-A e dini se per arsye se numri 13 konsiderohet i pa fat, ne SHBA ne shume hotele ne katin e 13-te nuk ka dhoma.

 

-A e dini se cdo vit numri i makinave shtohet 3 here me shume se numri i njerezve!

 

-A e dini se njeriu me i gjate ne historine boterore ka qene shtetasi amerikan R. P. Wadlow, i cili ka vdekur ne vitin 1940. Gjatesia e tij ka qene 2.72 metre.

 

-A e dini se pershkak te mungeses se gravitetit, astronautet ne qiell edhe nese qajne ose qeshin, lotet e tyre nuk bien.

 

-A e dini se kalorite qe harxhohen gjate ngrenies se ketyre perimeve, jane me shume se kalorite qe kane.

 

-Femra që ka lindur më shumë fëmijë është një ukrainase. Ajo ka lindur 69 fëmijë, nga të cilët vetëm dy i kishin vdekur gjatë lindjes.

 

-Fëmija më i rëndë në botë është lindur në vitin 1954 nga italiania Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte ditën e lindjes 10,2 kg.

 

-Bethoveni para se të kompozonte fuste kokën në ujë.

 

-Anjshtanji deri në moshën 9 vjeç nuk fliste normalisht.

 

-I vetmi majmun që është dënuar nga një gjykatë e vërtetë është shimpanzeja Coco në Florida, në vitin 1984. Ky majmun jetonte me një të papunë artist, i cili jepte spektakle të vogla. Shuma e vjedhur arrinte vlerat 200 000 USD. Ai u dënua me burgim të përjetshëm.

 

-Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

 

-Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.

 

-Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodh vetëm pas 10 min.

 

-Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjet të jetës në WC, nevojtore…

 

-Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.

-Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.

-Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.

 

-Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.

 

* Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.

 

* Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.

 

* Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.

 

* Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.

 

* Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.

 

* Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60milje, ai ka pasur nje  siperfaqe me te madhe se Belgjika.

 

* Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.

 

* Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.

 

* Vetem mushkonjat femra piskojne.

 

* Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.

 

* Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.

 

* Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.

 

* Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.

 

* Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.

 

* Fluturat shijojne me ane te kembeve.

 

* Delfinet flene me nje sy hapur.

 

* Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.

 

* Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.

 

* Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.

 

* Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.

 

* Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.

 

* Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale

SHPËRNDAJE