Kjo cika e Ferizajit me  syza te zeza per tju shmangur “diellit” te madh ne nje salle te mbyllur, vertete cka na qenka “avokate”, “artiste”, “repere” apo mashtruse? Sa i perket syzave te errëta, në një artikull të Huffington Post, një gjë e tillë shpjegohet në mënyrë të përkryer. Aty thuhet se syzet e diellit të mëdha dhe me ngjyrë të errët mbahen për të fshehur identitetin dhe për të ngjallur frikësuar të tjerët…Résultat de recherche d'images pour "leonarda dibrani"Ju kujtohet emri i jo Loridana, por Leonarda Dibranit, nje kosovare nga Mitrovica te cilen autoritet e Parisit e akuzuan si mashtruese. Ajo per ta fituar azilin, kishte genjyer se “jam e kercnuar nga shqiptaret e Kosovës”?! Por policia franceze megjithate e deboi ne Kosovë, cka  beri buje per disa dite rresht ne mediat franceze dhe evropiane , ngjajshem sikur diteve te fundit me ket Loredana Zefin nga Ferizaj.

Marrja në pyetje nga autoritetet zvicerane e reperes nga Ferizaji, Loredana Zefi, bëri bujë gjithandej në media.

E përditshmja zvicerane “20 minutes” kishte treguar historinë se si çifti 50-vjeçar ka hedhur akuza ndaj rap-artistes dhe vëllait të saj, Beratit, për kanosje, zhvatje të parave dhe vënie në lajthitje, shkrua  agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Presheva (Serbia) duke ju referuare burimeve te policise dhe gazetave zvicerane.

Loredana, emri i vërtetë i të cilës është Loridana Zefi, dyshohet se ka zhvatur një çift nga Valais duke ua marrë 900.000 franga

Loredana Zefi është reperja e Kosovës nga Ferizaj që është përfshirë në një skandal në Zvicër, bashkë me disa prej vëllezërve të saj

I përfshirë në disa shkrime ne mediat kosovare ishte edhe vëllai i madh i reperes, Arsim Zefi (gruja e te cilit punon ne ambasaden kosovare në Bernë) i cili i kontaktuar nga Telegrafi, ka mohuar “të ketë lidhje me rastin”

Loredana ka qenë një yll i Instagram dhe YouTube, veçanërisht në mesin e audiencës së re dhe në Kosovën e saj të lindjes. Ajo ishte e njohur për masat e gjera zvicerane, përkujtojnë mediat zvicerane.

Në një artikull të Huffington Post, një gjë e tillë shpjegohet në mënyrë të përkryer. Sipas artikullit thuhet se syzet e diellit të mëdha dhe me ngjyrë të errët mbahen për të fshehur identitetin dhe për të ngjallur frikësuar të tjerët. Përveç këtyre thonë se mbahen edhe për të fshehur dobësitë e tyre, duke u përpjekur të tregojnë pushtet mbi të tjerët. Të fshehin deformimet e syve ose të fytyrës. Kjo mund të thuhet kur ka ndonjë nxirje syri, apo ndonjë shenjë të përhershme.

E para Leonarda prezentohet si rome e Mitrovicës, e dyta Loridana prezentohet si shqiptare e Ferizajit

Madje, ajo mund të marrë edhe dënim me dëbim, ngase Loredana nuk ka pasaportë zvicerane. Produkrori tha për “20minutes” se Loredana posedon vetëm shtetësinë e Kosovës. Loredana kishte kërkuar shtetësinë zvicerane në fund të vitit 2013, por iu kishte refuzuar. Arsyeja dihet për komunen.

Kur eshte fjala per vitin 2013, po ne këte vit  para gjashte vitesh plasi afer e nje vajze nga Kosova ne France me emrin Leonarda Dibrani. Kjo sishte repere as Boss-e, por mashturse sikur Loredana Zefi e cila ne emer te Kosovës u përpoq ter mashtorj autoritet fracnze tas fitoj Azlin ne ektze shtet. Por policia franceze deboi Leonarda Dibanin nga Franca ne Kosovë. Reshat Dibrani, babai i Leonardës, kishte pranuar se kishin qenë të detyruar të gënjejnë për origjinën e familjes me qëllim që të pranoheshin të qëndrojnë në Francë.

Pas gjashte vitesh policia zvcerasne deboi nga Zvicra ne tjeter kosovare me gait identik Loradana Zefi. Reperja nga Zvicra është pyetur nëse ka prishur imazhin e kosovarëve me këtë që ka ndodhur?

“A ke mendu se imazhi im është prishur nga gjithë këto në media. Unë jam shqiptare, por kam kënduar në gjuhën gjermane, dhe kam pasur sukses”, tha Loredana.

“Por, ti a je me mu a me ata”, vazhdoi më tej Loredana, e cila u ngrit në këmbë t’i fliste nme nje gjuhë te dobët gjermane me nje dialket alla kosovarce”, kane shkruar mediat shqiptare.

“Akuzat janë të rënda: Reperja kosovare Loredana Zefi (23) nga Emmenbrücke Lucern kanë marrë nga një çift zviceran rreth 900,000 franga”, shkruan Nau.ch. Ndryshe, nëse ajo dënohet, mund të qëndrojë deri në pesë vjet në burg.

SHPËRNDAJE