Pas zgjedhjeve të 11 qershorit, po zhvillohet një debat i ashpër ndërmjet Partisë Demokratike të Kosovës dhe LDK-së. Akuza e kundërakuza nga më të ndryshmet janë dëgjuar ditëve të fundit ndërmjet përfaqësuesve të këtyre dy subjekteve tze cilet deri dje isin “beth për bethe” (kapo Isa Mustafa ma kapon e Kadri Veselit)  Vetëvendosje e cila doli partia e parë duke lene pas edhe LDK-së në zgjedhjet e fundit, PDK si koalicioni i parë bashkë me AAK-në dhe Nismën, po synojnë arritjen në pushtet. Nga Vetëvendosje thonë se LDK tash e ka humb bersimin e vete  me partnerin e saj te pare e cila e prishin edhee niqahin dite me pare ka shkrua agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Dhe pas gjtha ketyre manovrave politike, malltetimit te qytearve, PD-dhe LDJ abuzuna me voten e popullit. Dhe ky “qift” i perbtuam te cilet para prishjes se koalicionin thonin se “koalcioni mes LDK e PDK s ka qne ekurre me i forte” cka me ne fund  u kuptuar se “qifti” kishte kohe qe siobinin bahs ene nje krevat ?!   Dhe duket se LDK-së i ka ardh raiit i mire ta prvojne, ate qe thuhet ne popuill, sikur te bahna nuse edhe njehre po di si me marr dore. Prandaj, LDK pas dështimit (c’kurorëzmit) me PDK-ne shpetimin e shef te Vetevendosja.

Për të tretën herë më radhë ka dështuar seanca konstituive e Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Koalicionet kosovare te cilat vazhdimisht thekson që ka numrat e nevojshëm për formimin e institucioneve të Kosovës, ka dështuar keq, pasi në mungesë të numrave ata kanë bojkotuar dy seancat e fundit.

Meqenëse, në bazë të vendimit të Gjykatës Kushtetuese të vitit 2014, posti i kryeapralamentarit i takon vetëm PAN-it, atëherë Kosova për momentin është në një bllokadë institucionale, pasi koalicioni të cilit ekskluzivisht i takon posti, koalicioni PAN, nuk ka numrat e nevojshëm, kësisoj po mban vendin të bllokuar duke bojkotuar seancat. Kandidati i PAN-it për kryeministër, Kadri Veseli, që është ish kreu i organizatës famëkeqe SHIK, vazhdon të jetë i pa pranueshëm për koalicionin LAA dhe Lëvizjen Vetëvendosje.

 

 

SHPËRNDAJE