Preshevë, 15 dhjetor -Dhe pas ketyre viteve , par tri decenieve lind nje “Fadil Vokerr” i ri shqiptare nga Lugina. Ështe ky Iljaz Zylfiun nga Presheva e Miratocës. Tha nga Presheva e Miratocës,  sepse  sot shumica e futbollisteve apo personaliteteve, patriotve, luftetarve dhe komandanteve te UCPMB-së apo gazetareve nderkombërtare deri tek akademiket nga keto vise jane me origjine nga fshatara te Preshevës, qe e kane bëre te njohur jo vetem, katundin e tyre por edhe Presheven si qytet.  Iljazi eshte pjese i ekipit te KF “Radnik” ne Surdolicë. Pra ky eshte ”Vokrri” i Lugines se Preshevës ne ekipin serb. Falë këmbëve të ketij miratocalie ekipi “Radnik” ngitet lart ne listë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

Ata qe nuk mbajn mend apo qe nuk e kane qne atbote, ne kohen e “Jugosllavise” ju kujtojme se Fadil Vokrri i sotem kryetar i FFK-së ne vitetet 1986-1989 ishte lojtar i KF “Partizani” te Beogradit i cili i bënte “torrle” serbet n’midi Boegradit,  beri emer ne futboll te cilen karriere e arrit edhe me shume kur ju kthye Prishtinës. Shpesh here “Partizani” shkëlqente dhe korrte suksese fale kembëve te ketij shqiptari, llapjani (Prishitina) nga Kosova. “Partizanin” e kishet adhuruar edhe kryeministri aktual i Kosoves Ramush Haradinaj, siq u shpreh se fundit “sepse aty kishte edhe shqiptare te cdilet e deshmuan talentin dhe forcen e tyre…”

 

Ftobllisti afrikan Kyeremeh: Kolegu yne shqiptar nga Presheva nuk i gjendet qifti. Është pika djalit, një lojtar i forte, një njeri i mirë dhe komunikativ..

Iljasa Zulfiu, një lojtar 19-vjeçar nga Radnik nga Surdulica, është trajnuar me zell, dhe debutimi i Superligës ishte kundër Star në Marakana

Image associéeFrancis Kyeremeh (i lindur më 22 qershor 1997) është një futboll i Ganës i cili luan për Radnik Surdulica në SuperLiga të Serbisë. “Futbollisti shqiptar nga Presheva nuk i gjendet qifti. Është pika djalit, një lojtar i forte, një njeri i mirë dhe komunikativ..” ka thënë Kyeremeh.

Përafërsisht tre dekada kanë kaluar që lojtarët e kombësisë shqiptare nuk kanë konkurruar në ligat e futbollit në Serbi. Megjithatë, që nga hyrja e FK Radnik nga Surdulica në Superleague, kjo “traditë” e shumëfishtë është ndërprerë.

Në mënyrë të veçantë, ajo është rreth Zlfiu Ilyas, 19-vjeçari, i cili ka lindur në fshatin Miratovc (Preshevë), në afërsi të kufirit me Maqedoninë, e cila debutuar me sukses në SuperLiga serbe. Zulfiu dhe FK Radnik nga Surdulica iu bashkuan legjendave shqiptare në Serbi. Megjithëse në rrethana krejt të reja, Zulfiu po bëhet një futbollist shqiptar gjithnjë e më popullor në Serbi.

Gjatë vizitës sonë në klub në Surdulicë, ne ishim të bindur se ishte një ekip shumë serioz, në të cilin niveli i lartë i punës dhe angazhimit mbizotëronte.

Në hyrje takuam Marko Markoviç, Menaxher i Përgjithshëm i Radnik, i cili na prezantoi në zhvillimin e klubit që nga krijimi dhe tradita e tij për më shumë se një shekull.

Pa dyshim, interesi ynë gazetaresk ishte për të përmbushur Zylfiun në mënyrë që të njoh nga afër me pjesëmarrjen e tij dhe konkurrencës në ligën elite të futbollit të Serbisë, në lidhje me trajtimin e tij dhe reagimet e tifozëve gjatë të ekipit kundërshtar konkurrencës.

Edhe pse zyra e drejtorit erdhi vetëm gjashtë muaj më parë, thekson se lojtarët shqiptarë u takuan më parë dhe kanë vetëm fjalë të mira për sjelljen e tij me shokët e tij, si dhe stafin stërvitje e klubit.

“Futbollisti Iljas Zulfiu ka pranuar shumë mirë Klubin e Futbollit Radnik, si futbollist dhe atlet me një karrierë të mirë sportive. Kur Iljas erdhi tek ne, ai luajti së pari në radhët e lojtarëve më të rinj, por ne shpejt vumë re se ai ishte një talent i madh dhe lojtar i talentuar. Ky është tani sezoni i tij i tretë në klubin tonë dhe ai vazhdimisht po përparon në cilësi dhe lojëra të shkëlqyera. Gjatë garës sezonin e kaluar, kemi huazuar nga klubi futbollit në Soko Banja, megjithatë, gjatë paraqitjes golashënuesin e tij të vërtetë ne kemi vendosur për të shkuar përsëri për të luajtur për klubin tonë dhe për ekipin e parë “, shpjegon menaxheri i përgjithshëm i punëtorit FK.

 

Presheva Jonë: Mbane mend Iljaz Zylfiun nga Miratoca e  Preshevës..

L’image contient peut-être : 1 personne, debout, pratique un sport et plein airMesfushori me tipare sulmuese, Iljaz Zylfiun, talenti i madh shqiptar nga Pershev hapat e parë i kishte bërë si dhjetëvjecar në Luginë. Prezentimi i mire i tij ne vbendliondje ishin rekomandimi më i mirë që drejtuesit e skuadrës serbe të angazhojnë 19-vjecarin gjatë afatit kalimtar të verës.

“Surdulica është 60km larg vendlindjes sime Preshevës dhe cdo moment të kohës së lirë e shfrytëzoj për të shkuar në shtëpi. Kjo është një arsye shtesë që jam transferuar te Radnik, anëtar i Superligës së Serbisë…” ka pohuar Iljazi.

“Puno fort, bheu i shkathet dhe luaj me deshirë, shijoje qdo minut ne fush. Rruga eshte e gjat dhe me shum sfida, por InshaaAllah nje ditë do të shperblehet mundi..” ka shkruar ne fb e tij Iljaz Zulfiu nga Presheva.

Gjatë kësaj vjeshte, në Lucani ishte më shumë në pankinë, që i jepte më shumë krah për punë më të fortë në stërvitje te trajneri Sima Krunic. Kualiteti dhe cilësia janë në anën e tij dhe nëse vazhdon me të punoj sikur deri më tani, sigurisht se do të ketë një karrierë të ndritshme.

“Në fillim e kisha vështirë, sepse për herë të para isha larguar nga familja. Kam filluar të adaptohem, dhe tani e kam më lehtë. Bashkëlojtarët dhe drejtuesit e klubit më kanë pranuar shumë mirë. Kam nënshkruar kontratë për një vit, shpresoj se bashkëpunimin do ta vazhdojmë”, deklaroi Zulfiu.

Mbane mend Iljaz Zylfiun alias “Vokrrin” e Lugines se Preshevës i cili së shpejti do e gjendet ne ekipet e njohur boterore, meqe  kemi te bejme me një talent të madh të futbollit ne ballkan, ka shkruar ner fund agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

L’image contient peut-être : 12 personnes, personnes souriantes, personnes debout et plein air

SHPËRNDAJE