Gjeneve/OKB, 8 maj-Zyrtarë nga kabineti i shefit të OKB-së kanë njoftuar se KS i OKB do te mblidhet për të debatuar më 25 maj ne Neë York mbi raportin e UNMIK-ut në rajon.

Mësohet nga burimet se në epiqendër të sesionit të ardhshme të KS të OKB-së, dedikuar Kosovës që do teë mbahet javën e ardhshme (e marte 16 maj ) ne Neë York në epiqendër do të jetë dialogu, demarkacioni, specialja si dhe   Lugina e Preshevës pas deklaratave  të liderëve në Ballkan për bashkim kombëtar.  Bulime të “Presheva Jonë” bëjnë të ditur se në sesionin e ardhshëm të KS të OKB-së në Neë York nga pala serbe do te udhëtoj shefi i diplomacisë serbe Ivica Dacici, kurse nga Prishtina Zhair Thaini shefi i UNMIK-ut , kur se nga personalitet nuk dihet se kush për shkak zhvillimeve ardhshme në rajon, që nuk priten të jenë të mira ato.

Raporti i fundit i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Ban Ki-moon për  Kosovën prej 30  faqeve tekst mbi punën e Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK) dhe zhvillimet në Kosovë, që mbulon periudhën e tre muajve te fundit, të siguruar nga agjencia  e lajmeve “Presheva jonë” ka shprehur shqetësimin për ngecjen e integrimeve  në Kosovë, krizën institucionale, sidomos paralizimit te punës ne Kuvendin  e Kosovës për shkak mosmarrëveshjeve te opozitës dhe pozitës në Kosovë për demarkacionin.

“Unë nuk jam i kënaqur asesi me zhvillimet e fundit ne Kosovë, sidomos me ngecjen e dialogur mes Kosovës dhe Serbisë. Unë do të doja të shoh një progres shumë më të madhe. Mesazhi im për autoritetet e Beogradit dhe Prishtinës është e qartë që palët të zbatojnë marrëveshjet e nënshkruar së fundmi. Unë shumë shoh tjetër alternativë e as perspektivë për rajonin pos vazhdimit të dialogut që vendeve do t’i garantohet paqes dhe stabilitet..” ka deklaruar njeriu numer nje i OKB-së Antonio Guterres  javën e kaluar për “Presheva Jonë” i pyetur për rreth procesit të dialogut.

 

SHPËRNDAJE