srmamsakaPreshevë, 2 korrik  -“Gjermani, thirri “Allahu Ekber”; vret 1 person dhe plagos 3 të tjerë”, “Sulm në Gjermani: “Allahu ekber”, militanti islamik vret një person dhe 3 tjere i plagos”.. ishin  keta ca tituj paksa te nxituara dhe tendencioze rreth nje krimi ne Gjemani qe ndohi ne muajin maj (10.05.2016 ) para se te dilet zyrariosht nga autoritet gjermane.

Ne fakt policia dis aore doli zyrtarisht duke ju terhqur verjtjen emdiave t mos nguten me tituj provokativ, urejtes  dhe raciste duke demantohet lajmi se me “Allahu Ekber” sulmi në Munchen ska lidhje me islamistët.

Por me pas dolie vertete, kur policia gjermane skonfirmoio zyrtarisht se ulmuesi ishte nje psikopat dhe drogirash vendor. Por cuditrisht  agzetaret “investigativ” ne  disa  media shqiptare nga karriga prej Prishtine dhe Tirane  qe kishin “zbluar” se krimnelio kishte “bertitur Allahu Ekeber” nuk e përimsuan e as nuk kërkuan falje nga muslimanet apop lexuesit e tyre, protla keto  te cilat ishin vëne ne loje nga grupe  antiislame,  raciste dhe islamofobe, shkruan agjencia  e lajmeve “Presheva jonë”

Rasit ne Gjemrnai nk eshte i vetem qe polcia demanton mediat se nje vrasje, akt kriminal apo therje me thike mediat nxitojne dhe ja fusin kot ne stil “me tha njani” se krineli para akti bertiti “Selam Aleykum” apo “Allahu Ekbet” edhe pse te gijthe e dine se keto dfy fjlale jane te medha dhe sinonim i paqes! Edhe rasti i fundit ne Serbi, krimeli serb qe vrau pese persona epalgosun 22 tjere duket se kishte harrur te bërtas “Allahu Ekber” apo mediave nuk ju rea dnermend te shkruanë këtë ?!

SHPËRNDAJE