Bruksel, 6 shtator  -Kosova dhe Serbia do të përgatiten për një fazë të re bisedimesh. Marrëveshjet e arritura në Bruksel duhet të zbatohen pa u vonuar.

Takimi joformali i presidentëve Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiç, shënojnë një hap para kalimit të bisedimeve në nivel presidentësh pas ngecjeve dhe tensioneve të shumta.

Në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, së bashku me zonjën Mogherini dhe presidentin e Serbisë, do të diskutohet dhe shkëmbehen idetë fillestare për mënyrën se si do të vazhdojë dialogu  me Presven apo pa te. Ne fakt qe pese vikte nga 19 prilli 2013 Prishtina dhe Beogradi jane duke u “hanger” vetëm me serbet,  veriun e Kosovës, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Zyrtare / Mogherini neser ne Bruksel pret Thacin dhe Vucic

Résultat de recherche d'images pour "kocijancic"Kjo është hera e parë që krerët e Kosovës dhe Serbisë nerser ne Bruksle takohen pas akuzave të shumta Prishtinë-Beograd.

Maja Kocijancic, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të BE-së para ca minutash ka konfrimuar per agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” takimin Thaci-Vucic ne Bruksel, por pa Preshevën (“The meeting is due to start tomorrow around 9am in the EEAS. HRVP Mogherini will first meet Presidents Thaci and Vucic bilaterally, and then a trilateral meeting will follow. “)

“Takimi do të fillojë nesër rreth orës 9 në EEAS. Shefja  ediploamcise evropiane Mogherini së pari do të takohet me Presidentët Thaçi dhe Vuçiq në mënyrë bilaterale, dhe pastaj do të ndjekë një takim trepalësh. Ne presim që fundi në pasditen e hershme, pas së cilës do të lëshojmë një deklaratë me shkrim..” ka thne znonja Kocijanci e pyetur nga agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

N eprishjtine ditzev te fundit prtesdien kosvar Thaci ka prtzur ne disa takime lidere ngas Presheva duke ju prmetuar se edhe ju do te jen i pjese e procesit te dialogut ne Bruksel, por këte gje Brukseli nuk e ka konfirmuar deri tash

SHPËRNDAJE