Résultat de recherche d'images pour "Tammie Umbel"Biznemenia Tammie Umbel është një rast jo fort i zakontë. Ajo ka plot 14 fëmijë, më i madh i të cilëve është 26 vjeç, ndërsa më i vogli 4 vjeç. Përveç arsimimit të tyre, ajo është mjaft e suksesshme edhe në biznes. Per kete grua te sukseseve ka shkruar sot edhe gazeta prestigjioze amerikane “Washington postz” (“She built a $1.7 million beauty business while home-schooling her 14 children”), transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

She built a $1.7 million beauty business while home-schooling her 14 children”

“Kurrë nuk kam pasur qëllim që të dalë dhe të punoj. Çfarëdo që unë mund të bëja ndërsa isha në praninë e fëmijëve dhe në shërbimin e tyre kur më duhej emocionalisht dhe fizikisht, atëherë do ta bëja atë. Por kurrë nuk kam thënë se nuk do të bëja para. Qëllimi i Shea Terra kurrë nuk kishte për qëllim të ishte që të mund të shkoj dhe të punoja. Çfarëdo

 

që unë mund të bëja ndërsa isha në praninë e fëmijëve dhe në shërbimin e tyre kur më duhen emocionalisht dhe fizikisht, atëherë do ta bëja atë. Por kurrë nuk kam thënë se nuk do të bëja para.”, thotë ajo 44 vjecaja për Washingtonpost. (“The purpose of Shea Terra was never intended to be so that I could go out and work,” the 44-year-old mom and businesswoman said. “Whatever I could do while being in the kids’ presence and in their service when they need me emotionally and physically, then I would do it. But I never said I wasn’t going to make money.“)

 

Umbel udhëton në botë për të gjetur materiale të papërpunuara për biznesin e saj “Dulles, Va.”, që kryesisht u drejtohet grave. Dhjetë punonjës prodhojnë produkte me emra si Argan Oil, Shea Butter dhe African Black Sapun.

Kompania ka pasur shitje prej 1.7 mln dollarë vitin e kaluar, thotë Umbel.

Ajo u kthye në një fitim prej rreth 350,000 $ në vitin 2016 – dhe me të drejtë është krenar për këtë.

Kompania merr rreth $ 100,000 në muaj në të ardhurat online dhe shumica e pjesës tjetër nga Vitamina Shoppe, zinxhiri i 700 dyqaneve që mban kremrat e saj.

“Unë absolutisht e dua atë që bëj”, tha Umbel. “Unë kam bërë gjithçka vetë, nga A në Z.”

Résultat de recherche d'images pour "Tammie Umbel 14"Fëmijët – nga mosha 4 deri në 26 vjeç – shkojnë kudo me të. Jo të gjithë në të njëjtën kohë, natyrisht. Fëmija i saj më i madh u diplomua nga Universiteti i Virxhinias dhe është në vitin e saj të fundit në Universitetin Liberty College of Osteopathic Medicine. Tre të tjerë janë në kolegj duke studiuar inxhinieri, informatikë dhe mjekësi.

Disa mund ta shoqërojnë atë duke e ndihmuar gjatë “pushimeve” në Afrikë.

“Nuk është e lehtë,” tha ajo, me nënvlerësim të dukshëm. “Ne duhet t’i mbajmë pasaportat tona deri tani, e cila është një makth. Aeroportet janë të vështira. Shumë herë, njerëzit në aeroporte janë shtrëngata”, shton.

Shumica e përbërësve të Umbelit janë jo fort të dëgjuar si vaj argani nga Maroku.

“Në vitin 2003, një punëtor maroken i imi solli një shishe vaj argani që kishte bërë nëna e tij. Unë e dija menjëherë se mbajta vajin e së ardhmes”.

Ajo blen vajin e marulës në Namibi, duke injektuar disa të holla shumë të nevojshme në një ish-komunitet minierash. Dhe Egjipti është burimi i saj i quajtur Oil Black Seed.

Ndërsa kompania është rritur, Umbel ka trajnuar stafin e saj në mënyrë që të mund të drejtojë kompaninë nga distanca nga ferma e saj Leesburg, një gjysmë ore nga fabrika që ajo jep një qira prej $ 5,300 në muaj.Image associée

SHPËRNDAJE