Intervista e fundit e Jona Dervishit nga Tirana dhene agjencise se lajmeve “Presheva Jonë”  beri  jeohone te madhe jo vetem ne mediat shqiptare por edhe ne ato serbe. Madje tek keto te fundit, ne mediat serbe  deklaratat e Jona Dervishit kene shkaktuar reagime dhe nervozizem deri ne ate mase saqe ajo eshte kercnuar na serbe e sllave tjere, pse mbrojti simbolet kombetare në Rusi dhe pse kerkoi nje kombetare në ballkan per shqiptaret!

 

Jona Dervishi kercnohet nga serbet pse mbrojti simbolet kombetare në Rusi dhe pse kerkoi nje kombetare në ballkan per shqiptaret!

Lidhur me këte edhe vete znj.Devishi thote se “shume sserbe e  llavë, me adresa te ndryshme me kane kercnuar e fyer me mesazhe private neper rrjete sociale per dicka qe nuk ka pse te preken kaq shume pasi nuk kam cenuar e fyer askend e per kete jam e ndergjegjshme dhe nuk i druhem askujt.”

Diçka që nisi pas takimit mes Zvicrës dhe Serbisë ku Xhaka dhe Shaqiri shënuan dhe krenua mbarë kombin kuqezi, ndërkohë që zëdhënësja e FSHF-së pas deklaratës së bërë, tashmë ka marrë shumë kërcënime për atë që ka deklaruar.

Megjithatë, bukuroshja Dervishi për agjenincie e lajemeev “Presheva Jonë” sqaron deklaratën e bërë, madje nuk i druhet askujt në këtë situatë. “Shume Sllavë, me adresa të ndryshme më kanë fyer dhe kërcënuar me mesazhe private nëpër rrjete sociale për diçka që nuk ka pse të preken kaq shumë pasi nuk kam cenuar e fyer askënd e për këtë jam e ndërgjegjshme dhe nuk i druhem askujt.

Nderkohe qe nuk eshte aspak e drejte kerkesa e tyre ndaj FIFA-s per ndeshkimin e dy lojtareve Zviceriane me origjine Shqiptare, pasi simboli qe ata bene , tregon vetem prejardhjen e atyre dhe asgje tjeter ndaj ketu nuk ka ngjyrime fyerjeje dhe provokimi. T’ju perukutojme se simbolin e shqiponjes me duar sot nuk e bejne vetem Shaqir dhe Xhaka, por edhe kapiteni i kombëtares zvicerane?!.. Madje as ky nuk eshte i vetem. por edhe shume zvicerane e jo shqiptare tjere, ne mesin e tyre edhe shume yje te futobillit e kultures boterore si edhe lideri politik ne Zvicer bejne shenjen e shqiponjes me duar, simbol ky qe dite e saj vie po behet nderkombëtar!”

Ajo ne vazhdim ka shkruar se  “deklarimiet e mia tek agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” jane vetem nje deshire personale e imja dhe enderr e te gjithe Shqiptareve qe nje dite te jemi te bashkuar.”

 

SHPËRNDAJE