jon kerryGJEN”VË, 2 maj  -Sekretari amerikan i Shtetit bëri një ndalesë në Basses Rues për të ofruar ëmbëlsirat. Sipas policisë, trafiku u ndërpre vetëm një kohë shumë të shkurtër, fitoja eshte e zhvilluar nga gazetari i “Presheva jonë” ne Gjenevë

Në qendër të qytetit ne nje Qender Marketi u pushtua papritur nga policia dhe oficerët e sigurisë të hënën rreth në 14:30. Por asgjë të vërtetë alarmante: Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry – i pranishëm në Gjenevë për bisedime mbi konfliktin sirian – ai vetëm donte të blerë çokollata. “Trafiku është ndalur vetëm kohë të mjaftueshme për të hequr pjesën e përparme të dyqanit”, thonë në polici. Ky lloj i procedurës është e zakonshme në një qytet ndërkombëtar si Gjenevës. Ai pa prtimas ka vetuar me vetura te blinduara ne rrgiune “Rue des Alpes” dhe iku ne drejtim te la Garit dhe OKB-së per te nisur biaseidmet mbi krizne në Siri, shkrun a”Presheva jonë”

 

keryyy1111Për arsye sigurie, policia nuk ka specifikuar numrin e njerëzve të mobilizuar për këtë rast. “Ne nuk kemi nevojë për evakuimin e klientëve tanë, kur Kerry erdhi tek ne”, ka thënë se ekipi i tij Fabrika e çokollatë.

Diel dhe e hënë në Gjenevë, diplomati kryesor i SHBA ishte për t’u takuar me të dërguarin e posaçëm të OKB-së për Sirinë Staffan de Mistura dhe me homologun e tij saudit Adel al-Jubeir dhe Jordan Nasser Judeh.

Shtetet e Bashkuara mbështesin një armëpushim në Siri, ku regjimi vazhdon bombardimin e saj të qytetit të Aleppo. Vendi është shkatërruar tashmë nga pesë viteve të luftës civile. Pavarësisht njëfarë përparimi, John Kerry është lënë Gjenevë pa një marrëveshje për të rivendosur armëpushimin në Aleppo. Por Sekretari amerikan i Shtetit dhe i dërguari i OKB-së kërkon në ditët e ardhshme një ndërprerje të armiqësive me Moskën

kersyyy

SHPËRNDAJE