Lausanne, 20 korrik -Tim Saciri (Shpëtim Shaqiri) nje i ri shqiptar (36 vjeçar) nga Tetova qe jeton dhe vepron qe preej vitesh ne Zvicer, ka blerë të drejten e tregut për gjithë planetin tonë me projektin e tij famoz “Covfefe” dhe kjo e drejtë ju eshte garantuar, licensuar zyrtarisht nga qeveria zvicerane, perkatesisht nga Instituti Federal për Pronësi Intelektuale (IGE), njofton ATSH dhe agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra.

Shpetim Shaqiri, pas kësaj të drejte është i autorizuar për të përfituar nga përdorimi i saj duke hapur edhe faqen e internetit (covfefe-swiss.com)

Pronari i kësaj marke pijesh me tashmë me renome nderkombëtar “Covfefe” është tetovari Shpëtim Shaqiri, i cili jeton në Valis të Zvicrës. Shpetim Shaqiri i njohur per projekte seroze, ide inovacione e kreativitete tjera ne Zvicer sikur ai me protezat per qente (per t’mos kafshuar femijët)  eshte një person që e njeh mirë biznesin, ekonominë dhe tregun nderkombëtar. Firma  “Covfefe” e tij beri jehone te madhe dhe u bë shumë e njohur në mbarë botën, deri ne Shtpine e Bardhe ne Uashingoton,  madje as vetë presidenti amerikan Donald Trump që e peremendi ate.

Projekti famoz i shqiptarit ne Zvicer ka berë jehone te madhe jo vetëm ne mediat zvicerane por edhe en ato boterore. meqërast kemi shkeputer vetem ca tituj nga to cfare kane shkruar ditve te fundit per biznesmenin shqiptar dhe produktin e tij: “Shqiptari nga Zvicra, bëhet biznesmeni i par që e blen të drejtën për fjalën “covfefe” të Trump-it!”; “Shpëtim Shaqiri zyrtarisht pronar i fjalës dhe fabrikes së pijeve  “Covfefe” të Donald Trump..”; “Ja çfarë do prodhojë Shaqiri nën emrin Covfefe..”; “#Covfefe e presidentit Trump është definitivisht shqiptare, ja kreativiteti i biznesmenit shqiptaro-zviceran që mundi kolegun rus”..etj (“Tim Saciri will Geld scheffeln mit Donald Trumps Nonsense-Tweet Schweizer sichert sich die Marke #Covfefe”..”, “Trump’s mysterious term inspires Swiss energy drink”, “Réseaux sociaux: qu’a bien voulu dire Trump avec son tweet “covfefe”?”, “Un entrepreneur valaisan a coiffé le monde entier au poteau en réservant en premier l’expression trumpienne «Covfefe», “L’explication du porte-parole de Donald Trump sur son “covfefe” a fait éclater les journalistes de rire..“)

Se si e shpjegon at se marka e shqiptarit nga Zvicra «Covfefe» i shkoi ne veshet e presidentit amerikan Donald Trump i cili u muar dhe permendi emrin e projektit te tij «Covfefe» ne një konference  z.Shaqiri për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” ka shpeguar se “fjala e përdorur nga presidenti Donald Trump ka qenë sigurisht një kod sekret i Pentagonit. Besoj se presidenti i SHBA-ve e përdori pa dashe këtë fjalë. I besoj korrektorit smartphone, i cili në vend të fjalës “Coverage”, ia këshilloi emrin e incizuar Covfefe..”

 

#Covfefe e presidentit Trump është definitivisht shqiptare, ja kreativiteti i biznesmenit shqiptaro-zviceran që mundi kolegun rus

Me idenë dhe projektin e Shpetim Shaqirit jave te fundit merren gjitha mediat zvicertane. Sipas “Le Matin”, të interesuar për këtë markë ishin tejete te interesaur edhe një suedez dhe një rus, por fati dhe e drejta i takoi shqiptarit nga Zvicra, rrespektivisht nga tetova Shpetim Shaqirit. Ai, ne nje bise per agjencine e lajemeve “Presheva jonë” nuk mund ta fsheh geizmin ” Normal se jam i lumtur pasi u bera tashme edhe zyrtraisht pronar i kësaj marke të famshme. Sot marka “Covfefe” është e njohur pothuajse sa Red Bull. Per këte sukses padyshim falenderoj qeverine dhe autoritetet helvetike për përkrajen dhe besimin..”, thotë ne vazhdim Shaqiri.

Investitori nga Valisi i Zvicrës, Tim Shaqiri (36), i njohur për sigurimin e të drejtave të emrit «Covfefe», dëshiron të sjellë dy produkte më këtë emër, ka sjhkruart gazetab tjeer zvcerane “Blick”. “Kolaboroj per anen marketing me nji studio design Amerikane prej Los Angeles Projekti esht nje business i madh, pasi me baskpunimin me food Technologie e zvicres, dua te behem nje pije me te shendetshme se Redbull, e cila ta pasoja negative per shendetin e njeriut. Covfefe Drink do te jet pa agjente toksike..” pohon Shpëtim Shaqiri për “Presheva Jonë”

Presidenti amerikan Donald Trump (70) njihet për batutat në rrjetet sociale dhe shpesh kanë shkaktuar reagime të shumta, veçanërisht në botën mediatike. Një postim i tillë ishte edhe fjala “Covfefe” që shtyu gjithë botën të mendonte se për çfarë bëhej fjalë konkretisht. Gjatë kësaj kohe shqiptari nga Zvicra, Tim Shaqiri shfrytëzoi kohën për të blerë të drejtat e shfrytëzimit të emrit misterioz.

Tani Shaqiri është i vendosur se për çfarë do e shfrytëzojë këtë të drejtë: Ai me këtë emër do shesë pije energjitike. Lajmin e ka konfirmuar vetë 36 vjeçari. “Në shtator do dalë pija energjitike Covfefe që sipas gjitha gjasave do përmbajë kofeinë,” tha ai. Por me këtë emër ai përqëndrohet edhe në një projekt tjetër: veshmbathje. Për këto produkte ai ka marrë oferta nga shtete të ndryshme dhe në ditë merr deri në 50 emaile. Dje ishte në Itali, sot në Gjermani, më pas do udhëtojë drejt Anglisë: gjithshka sillet rreth biznesit me emrin Covfefe.

Cfare thonte expertet boteror për marken e pijeve të shqiptarit Shpetim Shaqiri Covfefe e ca tahsme ehste konkurrente serioz i  Redbull-it

Megjithatë për ekspertin e marketingut, Marc Hauser (45) ky hap duket skeptik: “Për fillimin e një biznesi një emër i njohur mund të ndihmojë. Por pyetja është sesa do qëndrojë ky emër ekstravagant (hype).”

Në web faqen covfefe-swiss.com, Shaqiri me rrënjë nga Maqedonia ka investuar 10.000 franga.

Krijimtaria e presidentit Donald Trump shquhet me «Covfefe» që u bë e famshme botërisht. Tani një biznesmen i mençur nga Wallis ka siguruar të drejtën e tregtisë me këtë emër, shkruan “Blick”.

Vetëm disa sekonda pas “Covfefe-Tweet” nga presidenti Donald Trump, biznesmeni shqiptaro-zviceran Shpetim Shaqiri bleu në qershor të drejtët e përdorimit të kësaj fjale nga institucioni “Institut für Geistiges Eigentum (IGE)”.

Deri sot askush nuk e dijë se çfarë deshte të thoshte Trump me fjalën Covfefe. Por fakt është: Ai vetë nuk e dinte gjithashtu. Përmes Twitter-it ai u dhuroi të gjithë ndjekësve “shumë humor dhe mister”, ngjashëm mbase si biznesmeni kreativ shqiptar.

Sipas shytpit zvceran “fjala është shpikur covfefe, pavarësisht veten e tij, nga presidenti amerikan Donald Trump. A Valais, Tim Saciri, arriti të mbrojtur atë markë dhe është gati për të nisur një produkt që do të prodhohen në Valais…”

Covfefe fjalës pakuptueshme nisur natën në Twitter nga presidenti amerikan Donald Trump, është tani një markë e mbrojtur. Kjo është Valais Tim Saciri i cili është zyrtarisht pronar.

Ai tani dëshiron për të mbrojtur këtë markë ndërkombëtare, SHBA dhe Rusia, si dhe, e cila duhet të kushtojë atij 7.000 franga në vit, sipas vlerësimit të parë.

SHPËRNDAJE