jonii11New York , 4  maj  -Serbët bëjn propogandë, duke akuzuar se “Shqiptaret e dogjën kishën ortodokse serbe në New York”. Sipas “burimeve” serbe, siq thone, të afërta me forcat e sigurisë amerikane  kanë zbuluar se ky shqiptar ne foto qenka shqiptari (John Aliteu)  qe ja paska dhene flaken kishës në Manhattan, transmeton agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”

 

kishaasssPër djegien e kishës ortodokse serbe më 1 maj në Manhattan të New York-ut, disa anëtarë të katedrales ortodokse serbe të Shën Savës në Nju Jork, në medien sociale, Facebook, por edhe gazeta serbe Kurir, po akuzon shqiptarët, për vënje të “qëllimeshme”.

 

Kisha serbe në Nju Jork akuzon nje person me origjinë shqiptare me emrin John Aliteu, dhe informacioni erdhi nga burime të afërta me shërbimet e sigurisë të Shteteve të Bashkuara. Aliteu eshte nje menaxhohet ne rajonin e Bronxit.

John Aliteu, nje shqiptari që u dashurua me vajzën e kapos së mafias italiane, më pas dëshmoi kundër tyre në gjyq.  Do theksua se Shqiptari John Alite, është bërë i njohur për një histori, që tashme është pjesë e një libri. Ai u rrit dhe u fuqizua në Familjen Gambino dhe në fund u pendua dhe dëshmoi kundër organizatës në sallën e gjyqit. Me këtë dëshmi ai ndihmoi në rrëzimin e një prej familjeve më të famshme mafioze të New York-ut, për të cilën kishte punuar për vite.

Sipas “Presheva jonë” nese vertete ky shqiptari  me emrin  John Aliteu (30 shtator 1962)  qenka shqiptari  qe ja paska dhene flaken kishës në Manhattan eshte per te dyshuar shume sepse nuk lidhet asesi me emrin qe te len pershytpje se eshte vetme prpagande per te armiqesuar amerikanet dhe shqiptarët.  madje sias “Presheva jonë” fliet se Kisha mund t ejet endjegur nga vete serbet, meqe kisha ehset shume e vjeter dhe presin ash dnertimi enje kishe amerikane nga amswrikanët, si demshperblim ?!

 

 

 

Hetuesit nga Departamenti i Policisë së qytetit të Nju Jorkut, dhe ekspertët e qytetit të Mbrojtjes nga Zjarri, kan dy ditë prej të hënës, që janë duke u përpjekur të kuptojn se çfarë ishte shkaku i djegës shkatërrimtare, e një Kishe ortodokse serbe – 160-vjeçare Manhattan, në mes të qytetit të Nju Jorkut.

 

Ai ishte gjithashtu një anëtar i familjes kriminale Gambino kundër të cilit 2011 dhe dëshmoi.

Kjo është shumë me ndikim në mesin e shqiptarëve në Nju Jork, në një botë e krimit prezantuar nga xhaxhai i tij, i cili ishte edhe kreu i bandave shqiptare në New York.

Autoritet njujorkeze, thuhet se për këtë rast kanë nisur hetimet, intensive, duke e konsideruar djegjen e Katedrales së Shën Savës, të dielën, më 1 maj, 2016, në Manhattan – Nju Jork, si një ngjarje e rëndë për qytetin, mbasi, kjo kishë 160 vjeçare, ishte shpallur si një objekt i rendësisë së veçantë “The New York Landmarks Conservancy” dhe ruhej i mirëmbahej nga fondet për kulturë të qytetit të Nju Jorkut.

 

 

SHPËRNDAJE