Në varrezat e qytetit të Prishtinës, të hënën pasdite iu dha lamtumira e fundit, veprimtares dhe politikanes Nekibe Kelmendi, me ç’rast u tha se Nekibe Kelmendi ishte një grua e madhe, e cila kontribuoi shumë në shtet formimin e Kosovës.

Me këtë rast, presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga tha se jemi krenarë që patëm në mesin tonë, Nekibe Kelmendin, e cila la një vepër udhërrëfyese për ndërtimin e një shoqërie demokratike, të dinjitetshme dhe prosperuese në respektimin e plotë të të drejtave dhe lirive të njeriut.

Ndërron jetë deputetja Nekibe Kelmendi

Pas një sëmundje të rëndë, në moshën 67-vjeçare ka ndërruar jetë deputetja në Kuvendin e Kosovës, Nekibe Kelmendi.

Ajo ka vdekur të dielën mbrëma, pas orës 21:00. Lajmin e ka konfirmuar sekretari i përgjithshëm i LDK-së, Ismet Beqiri.

Kelmendi ka qenë bashkëthemeluese e LDK-së. Në qeverinë e kaluar të Kosovës, Kelmendi ishte ministre e Drejtësisë, si dhe ka kryer funksione të larta partiake në Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK).

Nekibe Kelmendi ishte avokatja e parë në historinë e gruas shqiptare në Kosovë.

Në vitin 1999, ditën e parë pas fillimit të bombardimeve, forcat okupuese serbe ia vranë bashkëshortin, avokatin e njohur Bajram Kelmendi dhe dy djemtë e saj, Kushtrim dhe Kastriot Kelmendi.

Ceremonia mortore e varrimit të Nekibe Kelmendit do të zhvillohet sot, në orën 17.00, në varrezat e qytetit të Prishtinës.

SHPËRNDAJE