Ushtarët ukrainas i shtynë forcat ruse nga disa pozicione në Bakhmut në luftime të ashpra, tha një gjeneral ukrainas dje në mbrëmje, ndërsa Shtëpia e Bardhë beson se më shumë se 20,000 luftëtarë rusë janë vrarë në luftën në Ukrainë që nga dhjetori.

“Situata (në Bakhmut) është mjaft e vështirë,” tha në Telegram gjenerallejtënant Oleksandr Sirski, komandant i forcave tokësore të Ukrainës.

“Në të njëjtën kohë, në pjesë të caktuara të qytetit, armiku përjetoi një kundërsulm nga njësitë tona dhe braktisi disa pozicione” ditët e fundit, shtoi Sirski.

Beteja 10-mujore për qytetin në lindje të Ukrainës ka marrë një rëndësi simbolike për të dyja palët, pasi ka pasur pak përparim në vijën e frontit që nga fundi i 2022.

Njësitë e reja ruse, duke përfshirë parashutistët dhe luftëtarët nga grupi mercenar Ëagner, janë ” duke u hedhur vazhdimisht në betejë” pavarësisht humbjeve të mëdha, tha Sirski.

“Por armiku nuk është në gjendje të marrë kontrollin e qytetit”, shtoi gjenerali ukrainas.

Shtëpia e Bardhë njoftoi të hënën, duke cituar inteligjencën amerikane, se në pesë muajt e fundit, rreth 80,000 luftëtarë rusë u plagosën në Ukrainë dhe më shumë se 20,000 u vranë, pothuajse gjysma e tyre nga grupi Ëagner. Nuk jepet asnjë informacion për palën ukrainase.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, tha se Rusia kishte “shumë pak vlerë strategjike” në kapjen e Bakhmutit.

“Për Rusinë, kjo përpjekje, veçanërisht në Bakhmut, ka ardhur me një kosto tmerrësisht të lartë”, tha Kirby, duke iu referuar numrit të madh të viktimave.

Shefi i Ëagnerit rus Yevgeny Prigozhin, tha se luftëtarëve të tij u duheshin rreth 300 tonë predha artilerie në ditë për të sulmuar Bakhmutin, por ata morën vetëm një të tretën e kësaj sasie.

“Treqind ton në ditë janë 10 kontejnerë mallrash – aspak shumë”, tha Prigozhin, i cili shpesh është përplasur me strukturën e mbrojtjes ruse për drejtimin e luftës në Ukrainë dhe, thotë theksoi mbështetjen e pamjaftueshme për luftëtarët e saj.

SHPËRNDAJE