insooffSabri Fajzulahu: Oj “Presheva jonë” ta hangash syrin , s’guxon kush me ta prek kufirin !… Në foto: Rrahman Haradini, pronar i Disco Clubit Insonia ne Lozane i shoqeruar me kengatarin tone te njohur Sabri Fejzullahun dhe gazetarin e agjencise  se lajmeve “Presheva jonë” ne Zvicër. 

 

 

insmooLozanë, 2 mars  -Diten kur i trokitem ne dere Rrahman Haredini, patroin te disco-tekës Insomnia ne Lozane  aty takuam rastesisht dy kengetaret tane te dashur dhe te njohur Sabri Fejzullahun dhe Dafina Zeqirin.

 

 

Dafina Zeqiri se shpejti ne Preshvë dhe me  hit per Kosovne Lindore ! 

vetnoongfKur yjet e muzikes shqiptare, këngetaret e estrades kombëtare nga Tirana, Prishtina, Tetova…per cdo jave vizitojne  diskotek-ën e njohur ne Zvicer (Ecublans) te Lozanës edhe  ekipi i gazetarëve të agjencise  se lajmeve  “Presheva Jonë” dhe “Bota sot” një dite-nateje ia kishte mësyer  kesaj diskoteke ne Lozanë me emrin Insomnia. Aty na priti me bukë, krip, zemër bile edhe me muzike..nga bashkëtatdhetari ynë nga Medvegja Rrahman Haradini, pronar i Disco-Clubit  Insomnia ne (Ecublans) Lozanë të Zvicrës.
Dafina Zeqiri te cilen e takum ne Lozane ka deklaruar për agjencine e lajmeve “Presheva jonë” se ” sa here gjendem ne diskotekën e Insomnia dhe ne mesin e shqiptareve ndihem e lumtur…”  Dafina ne vazhfim tha se  ajo së shpejti do te gjendet edhe në Preshevë dhe eshte duke punuar një cilp per Kosovën Lindore !

 

 

 Diskoteka e Lozanës sot eshte bërë “aeroport”  yjeve te estardes sonë muzikore ku ata per cdo jave “aterojne” në Insomnia  nga legjenda e gjallë muzikës sone shqiptare Ismet Peja deri tek Gold AG nga Presheva

insooosE tham se ne disco-tekën e  Lozanës (Insomnia)  eshte bere tashme nje  venda-takim ku bashkohen shqiptarët bashke me yjet e muzikë shqip, sepse  ayt për cdo jave garvitojne me qindra te rinje e te reja per te degjuar muzike Live ship apo siq thone tash BioAlbanian Musique. Në kete mbermje takuam edhe kengetarin tone te mirënjohur Sabri Fejzullahun i cili tha se “pronari i Insmnia Rrahmna Haradini po ben pune te madhe me këto mbemje muzikore ku po takon, bashkon te rinje shqiptare. Per cd jave ketu po ndodhe Shqipnia etnike… ”  Sabri Fejzullahu, duke folur për Kosoven Lindore, kerkoi nga kengetaret t’i kendojne me shume treva tona, kurse nga polikanet e  Tiranes dhe Prishtine, kerkoi qe t mos e harrojne dhe punojne me shume për këto vise tona shqiptare. “Pa presheven s ka Kosove,  pa Kosoven Lindore  ska Shqiperi etnike !” tha ne fund z.Fejzullahu për agjencine e lajmeve  “Presheva jonë”   duke u ndare me te me fjalët qe e bëri aty për aty kengë: “Oj Presheva jonë ta hangsha syrin, s’guzon kush me ta prek kufirin !…”
inssmmmNë lokalet e Insomnia kanë kaluar, dhe jo vetëm kane kaluar por e kane bere sabah nga oret e paranates deri ne mengjes duke argëtuar te rinjte yjet e muzikes dhe estrades sone shiptzare si: Sabri Fejzullahu, Çiljeta Xhilaga, Elvana Gjata, Dafina Zeqiri, Shyhrtja dhe Shkurtja , Elvana Gjata, Lori, Genta Ismajli.Sinan Vllasaliu, Muhamet Sejdiu, Xeni, Ramada Krasniqi, Ledri Vula, Era Istrefi  etj…

 

 

Ne Insomnia te Lozanes tashme jo vetem vedtakim i mergimtareve me yjet e estrades sone muzikore por edhe vend-takim i njoftimeve, fateve..

 

vetotoott111Agjencia e lajmeve “Presheva jonë” ne kontakt me te rijte shiptare dhe stafin e Insomnia ka mesuare se ne ne diksotektën te Lozanes qe kru ekzisotn keot 12 vitete  fundit veq se este bere nje qender e argëtimi dhe vendakimi i shqiptareve duket se eshte bre edhe vend takim i te dashuruarve dhe këto vitete fundit ne keto mjedise u njftuan, u bashkuan, u fejuan, u martuan qindra te rinje e te reja, qifte keto shqiptare qe sot kanë kanë edhe fëmijë..

 

“Unë qe 20 vite merrem me kete profesion te organizimit të mmbermjeve muzikore, bashkimit,  takimeve ne këto koncerte duke ftuar kengetaret me te mire te estardes sonë muzikore nga vendiolndja jone, nga gjtiha tgrteat tona shiptare duke filluar nga  legjenda e gjallë muzike sone shqiptare Ismet Peja deri tek Gold AG nga Presheva, kengetaret e  muzikës me bashkëkohore rap, hip-Pop etj…

inssss“Ne  si një ndër  Diskoteka  më e madhe në Zvicer, gjithnjë po mundohemi  t`i  argëtojmë   te ri nje tane me  muzikë  të  zhanreve të ndryshme,  për   t`ju   bërë  të leumtur me  muzike shqip duke aergtuar tg er inje  e te rejat tonam qe ata bile pe rpake ore te ndjehn si  në   vendëlindjen e tyre..Prandaj ketu per cdo jave ftojme kengetaret me te njohur, yje e muzikes sone nga estrada jone kombëtare nga gjtha viset  e gadishullit Ilririk, nga Shqiperia, Kosova, Maqedonia, Presheva, Janina etj…për te kenaqur publikun tonë.para xsed te ndham kish pasur deshire te shtoja edhe ket se ne shiptaret ketu ne Zvicër kemi nje rini jo vetme te inetgruar mire, por te mrekulluehsme.  Besoni ne kët diskoteke ne Lozane deri tash nuk ther asnje goë, sqi thone tek, ne e t mos fklasim pë rprobeleme tjera…” ka pohuar pronari i diksoteks Insomnia Rrahman Haradini për agjencine e lajmeve “Presheva jonë”

inssdss

SHPËRNDAJE